ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Սանկտ Պետերբուրգում նախատեսվող ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 24-ին, առցանց մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հարցին՝ արդյոք հնարավո՞ր է այդ գագաթնաժողովի շրջանակում իր հանդիպումն Ադրբեջանի նախագահի հետ, Փաշինյանը պատասխանեց.
«Այո, մասնակցելու եմ. ամսի 28-ին է նախատեսված։ Այս պահին պաշտոնական երկկողմ հանդիպման առաջարկ չկա, բայց որ շփում կլինի Ադրբեջանի նախագահի հետ, անպայման կլինի, որովհետեւ այնտեղ լինելու ենք ԱՊՀ երկրների ղեկավարներով։ Բայց պաշտոնական բանակցության առաջարկ այս պահին չենք ստացել, քանի որ գագաթնաժողովն էլ ոչ ֆորմալ է, մեր բոլոր շփումները կլինեն ոչ ֆորմալ»։

I will attend the non-official summit of CIS countries set to be held in Saint Petersburg. This is what Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during his online press conference today.
Asked if his meeting with President of Azerbaijan is posisible on the sidelines of the summit, Pashinyan said the following:
“Yes, I will attend the summit scheduled to be held on Dec. 28. Currently, there is no offer for an official bilateral meeting, but there will definitely be contact with the President of Azerbaijan since I will be joining other leaders of CIS countries. However, there is still no offer for official talks since the summit is non-formal, meaning all our contacts will be non-formal,” he said.