Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դեկտեմբերի 29-ի նիստում ընդունել է որոշում, որով Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի միջին կշռված սակագինը 2022 թվականի փետրվարի 1-ից կավելանա 4.7 դրամով:
Այդ մասին տեղեկատվությունը հրապարակված է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կայքէջում:
Ոորշման նախագծից պարզվում է, որ անփոփոխ է մնալու նաև սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար գործող սակագները:
ՀԾԿՀ-ի նախաձեռնած փոփոխություններով՝ բնակիչ-բաժանորդների 11 % սոցիալապես անապահովների համար սակագները կման անփոփոխ, իսկ ամսական մինչև 200 կՎտժ սպառում ունեցող բնակիչների համար, որոնք կազմում են բնակիչ-բաժանորդների 55 %-ը, սակագինը կավելանա 1.5 դրամ/կՎտժ-ով: Իսկ բնակիչ-բաժանորդների 25 %-ը կազմող՝ ամսական 201-400 կՎտժ սպառում ունեցողների համար սակագներն կավելանան 3.5 դրամ/կՎտժ-ով, իսկ մնացած սպառողների համար առաջարկվում է սակագինն ավելացնել 5.5 դրամ/կՎտժ-ով:
Ըստ որոշման՝ սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար ցերեկային և գիշերային սակագները կշարունակեն մնալ համապատասխանաբար 29.99 դրամ և 19.99 դրամ: Ամսական մինչև 200 կՎտժ սպառում ունեցող բնակիչների համար ցերեկային սակագինը գործող 44.98 դրամի փոխարեն կդառնա 46.48 դրամ, գիշերայինը՝ 34.98 դրամի փոխարեն՝ 36.48 դրամ: Ամսական 201-400 կՎտժ սպառում ունեցող բնակիչների համար ցերեկային սակագինը գործող 44.98 դրամի փոխարեն կդառնա 48.48 դրամ, գիշերային սակագինը գործող 34.98 դրամի փոխարեն՝ 38.48 դրամ: Իսկ 400 կՎտժ –ից ավել սպառում ունեցողների համար ցերեկային սակագինը գործող 47.98 դրամի փոխարեն կդառնա 53.48 դրամ, գիշերային սակագինը՝  գործող 37.98 դրամի փոխարեն՝ 43.48 դրամ:

Средневзвешенный тариф на электроэнергию в Армении с 1 февраля 2022 года повысится на 4,7 драмов. Решение об этом принято 29 декабря на заседании Комиссии по регулированию общественных услуг РА.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе КРОУ республики, действующие тарифы сохранятся лишь для социально незащищенных семей.
Итак, для социально незащищенных слоев, составляющих 11% абонентов, тарифы останутся неизменными, для жителей с ежемесячным потреблением до 200 кВтч, составляющих 55% абонентов, тариф увеличится на 1,5 драм / кВтч. Тарифы для жителей с ежемесячным потреблением 201-400 кВтч, составляющих 25% от общего числа абонентов, вырастут на 3,5 драма/кВтч, для остальных потребителей предлагается повысить тариф на 5,5 драмов/кВтч.
Согласно решению, дневные и ночные тарифы для социально незащищенных семей останутся на уровне 29,99 драмов и 19,99 драмов соответственно. Для жителей, потребляющих электроэнергию до 200 кВтч в месяц, дневной тариф составит 46,48 вместо нынешних 44,98 драмов, ночной - 36,48 вместо действующих 34,98 драмов. Для жителей, потребляющих электроэнергию от 201 до 400 кВтч в месяц, дневной тариф составит 48,48 вместо нынешних 44,98 драмов, а ночной - 38,48  вместо нынешних 34,98 драмов. Для потребителей свыше 400 кВтч электроэнергии дневной тариф составит 53,48 вместо нынешних 47,98 драмов, а ночной - 43,48 вместо нынешних 37,98 драмов.