Աշխարհը «ճիշտ ուղու վրա չէ»՝ կլիմայի փոփոխության վատթարագույն հետեւանքները կանխելու գլոբալ նպատակին հասնելու համար, եւ այս տասնամյակում հանածո վառելիքից հեռանալու համար անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել: Այս մասին հայտարարել է կլիմայի փոփոխության հարցերով ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Ջոն Քերին, փոխանցում է Reuters-ը։
«Մենք խնդիրներ ունենք։ Հուսով եմ՝ բոլորը հասկանում են դա»,- ասել է Քերին ՄԱԿ-ի COP27 «Ազդակի զարգացում» միջոցառմանը, որը կազմակերպվել է ԱՄՆ Առեւտրի պալատի եւ Եգիպտոսի պաշտոնյաների կողմից։ Եգիպտոսը ՄԱԿ-ի հաջորդ կլիմայական գագաթաժողովը հյուրընկալող կողմն է:
Քերիի խոսքով՝ ինքն անհանգստացած է աշխարհում ածխի օգտագործման վերջին բռնկումից եւ առանց ածխածնի կառավարման տեխնոլոգիայի ածխով աշխատող նոր էլեկտրակայանների կառուցման պլաններից:
Եգիպտոսը ՄԱԿ-ի հաջորդ կլիմայական գագաթաժողովը, որը հայտնի է որպես COP27, կհյուրընկալի նոյեմբերին՝ Շարմ էլ-Շեյխում, որտեղ կառավարությունը կփորձի ցուցադրել իր սեփական աշխատանքը էլեկտրաէներգիայի արտադրությունից ածուխը աստիճանաբար հեռացնելու, կոյուղաջրերի կառավարումը բարելավելու եւ հասարակական տրանսպորտի նախագծեր կառուցելու ուղղությամբ:
Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Սամեհ Հասան Շուքրին ասել է, որ որպես ՄԱԿ-ի կլիմայական գագաթաժողովի հյուրընկալող՝ Եգիպտոսը կձգտի լինել աֆրիկյան երկրների ձայնը, որոնք ամենաշատն են տուժել կլիմայական փոփոխություններից, եւ կկենտրոնանա Փարիզի կլիմայի համաձայնագրի իրականացման վրա: «Մենք կլսենք Աֆրիկայի եւ այլ զարգացող երկրների կարիքներն ու առաջնահերթությունները, որոնք մեծապես տուժել են կլիմայի փոփոխության բացասական հետեւանքներից»,- ասել է Շուքրին։

The world is "not on a good track" for meeting the global goal of preventing the worst effects of climate change and needs to activate efforts to move away from fossil fuels this decade, said John Kerry, the US special envoy for climate change.
"We're in trouble. I hope everyone understands that” Kerry says at the UN COP27 “Building Momentum” event hosted by the US Chamber of Commerce and officials from Egypt, host of the next UN climate summit.
Kerry says he is concerned about the recent rise in the use of coal around the world and plans to build new coal-fired power plants without carbon capture technology.
Egypt will host the next UN climate summit, known as COP27, in Sharm el-Sheikh in November, where the government will try to showcase its own work to phase out coal in power generation, improve the water waste management and start building public transportation projects.
Egyptian Foreign Minister Sameh Hassan Shoukry said that as the host of the UN climate summit, Egypt will strive to be the voice of the African countries that are among those who get hurt most by climate change and will focus on implementing the Paris Climate Agreement.
"We will be listening to the needs and priorities of Africa and other developing countries who have suffered greatly from the negative effects of climate change,” Shukri said.