Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը այսօր հրապարակած նամակում կոչ է արել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին մշակման վերադարձնել մեդիայի մասին վերջերս ընդունված օրենքը, փոխանցում է Turan-ը։
Իր նամակում հանձնակատարն իր խորը մտահոգությունն է հայտնել, որ նոր օրենքն ընդունվել է առանց լայն եւ բովանդակալից խորհրդակցությունների։
Այն չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության եւ լրատվամիջոցների ազատության ոլորտներում։
Օրենքը չափից դուրս կանոնակարգում է ԶԼՄ-ները եւ լրագրողի մասնագիտությունը, ինչը հակասում է ազատ, անկախ, ցենզուրայի չենթարկվող ԶԼՄ-ների լրատվության եւ բազմակարծության սկզբունքներին։
«Ընդունված օրենքն էլ ավելի է վատացնում խոսքի եւ ԶԼՄ-ների ազատության հետ կապված իրավիճակը։ Այն պետական իշխանության մարմիններին լիազորություններ է տրամադրում լիցենզավորման միջոցով լրագրողների աշխատանքի սահմանափակման համար։ Այն նաեւ հնարավորություն է տալիս սահմանափակումներ մտցնել մեդիա ընկերությունների եւ կազմակերպությունների ֆինանսական, իրավական եւ օպերացիոն գործունեության վրա»,- գրում է Միյատովիչը։

В обнародованном сегодня письме комиссар Совета Европы по правам человека Дунья Миятович призвала президента Азербайджана Ильхама Алиева вернуть на доработку в парламент принятый недавно закон «О медиа». Об этом сообщает Turan.
В своем письме Комиссар выражает серьезную озабоченность, что новый закон был принят без широких и содержательных консультаций.
Он не соответствует международным стандартам в области прав человека, свободы выражения мнений и свободы СМИ.
Закон чрезмерно регулирует сферу СМИ и профессию журналиста, что противоречит принципам свободных, независимых, не подвергающихся цензуре СМИ и плюрализма.
«Принятый закон еще больше ухудшает ситуацию со свободой выражения мнений и свободой СМИ. Он наделяет органы государственной власти полномочиями для чрезмерного ограничения работы журналистов путем лицензирования. Он также дает возможность вводить ограничения в отношении финансовой, юридической и операционной деятельности медиа-компаний и организаций», — пишет Миятович, подчеркивая необходимость приведения законодательства в соответствие с международными и европейскими стандартами свободы слова и свободы СМИ.