Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը այսօր հրապարակած նամակում կոչ է արել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին մշակման վերադարձնել մեդիայի մասին վերջերս ընդունված օրենքը, փոխանցում է Turan-ը։
Իր նամակում հանձնակատարն իր խորը մտահոգությունն է հայտնել, որ նոր օրենքն ընդունվել է առանց լայն եւ բովանդակալից խորհրդակցությունների։
Այն չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության եւ լրատվամիջոցների ազատության ոլորտներում։
Օրենքը չափից դուրս կանոնակարգում է ԶԼՄ-ները եւ լրագրողի մասնագիտությունը, ինչը հակասում է ազատ, անկախ, ցենզուրայի չենթարկվող ԶԼՄ-ների լրատվության եւ բազմակարծության սկզբունքներին։
«Ընդունված օրենքն էլ ավելի է վատացնում խոսքի եւ ԶԼՄ-ների ազատության հետ կապված իրավիճակը։ Այն պետական իշխանության մարմիններին լիազորություններ է տրամադրում լիցենզավորման միջոցով լրագրողների աշխատանքի սահմանափակման համար։ Այն նաեւ հնարավորություն է տալիս սահմանափակումներ մտցնել մեդիա ընկերությունների եւ կազմակերպությունների ֆինանսական, իրավական եւ օպերացիոն գործունեության վրա»,- գրում է Միյատովիչը։

In a letter released today, Council of Europe Commissioner for Human Rights Dunya Mijatović called on Azerbaijani President Ilham Aliyev to return the recently adopted media law to parliament for revision. It is reported by Turan.
In her, the Commissioner expresses grave concern that the new law was adopted without broad and meaningful consultation.
It does not comply with international standards in the field of human rights, freedom of expression and freedom of the media.
The law over-regulates the media and the profession of journalism, which is contrary to the principles of free, independent, uncensored media and pluralism.
The adopted law further worsens the situation with freedom of expression and freedom of the media. It empowers public authorities to unduly restrict the work of journalists through licensing. It also provides an opportunity to impose restrictions on the financial, legal and operational activities of media companies and organizations, writes Mijatović, emphasizing the need to bring legislation into line with international and European standards for freedom of speech and freedom of the media.