Ինձ թվում է, որ Ալիեւն ու Ադրբեջանի ողջ ռազմաքաղաքական էլիտան ամեն տարի նամակ են գրում Ձմեռ պապին՝ խնդրելով Նիկոլ Փաշինյանին թողնել Հայաստանի իշխանությունում։ Այս մասին հունվարի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Պատիվ ունեմ» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը։
Նրա խոսքով՝  ավելի լավ նվեր դժվար է պատկերացնել։
Նա նշեց, որ Փաշինյանը բացահայտ ադրբեջանա-թուրքական քարոզչություն է վարում։
«Կարո՞ղ եք պատկերացնել, որ Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության եթերում ընտրողաբար ներկայացվեն Ղարաբաղի վերաբերյալ հարցերը միայն տարածքային ամբողջականության համատեքստում։ Սա հո Ադրբեջանի երկնագույն երազանքն է։ Կարո՞ղ եք պատկերացնել, որ ի պատասխան Ալիեւի սպառնալիքների Փաշինյանն արդարացնում է Ադրբեջանին թեզիսների ինչ-որ «հայելային արտացոլմամբ», որոնք իբր հնչել են Հայաստանից։ Պարզապես հիշեցնեմ, որ Հայաստանը ոչ մի իշխանության օրոք նման ռազմաշունչ հռետորաբանությամբ, որը հնչում է Բաքվից, հանդես չի եկել»,- պարզաբանեց Մամիջանյանը։
Խմբակցության քարտուղարը տարակուսանք հայտնեց, որ սեփական Զինված ուժերի ներգրավումը միջազգային առաքելությունում Փաշինյանը ներկայացնում է որպես ընդամենը  փռի պահպանություն։
«Իշխանությունում Փաշինյանի գտնվելու ամեն օրը բարձրացնում է Հայաստանի խոցելիությունը»,- փաստեց նա։
Հայկ Մամիջանյանը համոզված է, որ 2008թ. մարտի 1-ի զոհերը Փաշինյանի խղճին են, քանի որ հենց նա է առաջինը կոչել զինել ցուցարարներին քարերով ու մահակներով։

Мне кажется, что Алиев и вся военно-политическая элита Азербайджана каждый год пишет письму Деду морозу с просьбой оставить Никола Пашиняна у власти в Армении. Об этом на встрече с журналистами 26 января заявил секретарь парламентской фракции блока «Честь имею» Айк Мамиджанян.
По его словам, лучшего подарка сложно даже представить.
Он заметил, что Пашинян ведет открытую азербайджано-турецкую пропаганду.
«Можете представить, чтобы в эфире Общественного телевидения Армении выборочно представлялись вопросы по Карабаху только в контексте территориальной целостности? Это же голубая мечта Азербайджана. Можете представить, что в ответ на угрозы Алиева Пашинян оправдывает Азербайджан неким «зеркальным отражением» тезисов, которые якобы звучали из Армении? Просто напомню, что Армения ни при каких властях с такой воинственной риторикой, которая звучит из Баку, не выступала», – пояснил Мамиджанян.
Секретарь фракции выразил недоумение тем, что вовлечение собственных Вооруженных сил в международной миссии Пашинян описывает всего лишь как охрану пекарни.
«Каждый день пребывания Пашиняна у власти повышает уязвимость Армении», – констатировал он.
Айк Мамиджанян уверен, что жертвы событий 1 марта 2008 года на совести Пашиняна, поскольку именно он первый призывал вооружать демонстрантов камнями и палками.