Ճշմարտության հաղթանակն Ուկրաինայի եւ ուկրաինացիների հաղթանակ է նշանակում, ամերիկյան Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին:
«Հարցն այն է, թե երբ սա կավարտվի... Ցավոտ հարց է: Հաղթանակից բացի, ուկրաինացի ժողովուրդը որեւէ արդյունք չի ընդունի»,- ասել է նա։
Ուկրաինայի նախագահը պատասխանել է նաեւ հարցին, թե ինչի՞ն է պատրաստ համաձայնել Ռուսաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար, եւ արդյո՞ք Ռուսաստանին տարածքային զիջումներ են հնարավոր։
«Մենք մեր տարածքի առեւտուր չենք անում,- պատասխանել է Զելենսկին։- Տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության հարց չի քննարկվում».
Նա նաեւ հայտարարել է, որ իր երկիրն «առաջատար երկրներից» պարտավորություններ է ակնկալում, որ Ուկրաինայի անվտանգությունը կպաշտպանվի պայմանագրով, եթե նա համաձայնի լարվածության թուլացմանը Ռուսաստանի հետ, եւ վերահաստատել է իր համոզմունքը, որ Ուկրաինան շահավետ կերպով կլրացներ ՆԱՏՕ-ն։
«Մեզ համար դժվար է խոսել ՆԱՏՕ-ի մասին, քանի որ ՆԱՏՕ-ն չի ցանկանում մեզ ընդունել։ Ես կարծում եմ, որ դա սխալ է, քանի որ եթե մենք անդամակցենք ՆԱՏՕ-ին, մենք ՆԱՏՕ-ն շատ ավելի ուժեղ կդարձնենք։ Մենք թույլ պետություն չենք: Մենք չենք առաջարկում մեզ ավելի ուժեղաց դարձնել ՆԱՏՕ-ի հաշվին... Մենք լրացում ենք, մենք լոկոմոտիվ ենք: Կարծում եմ՝ մենք եվրոպական մայրցամաքի կարեւոր բաղադրիչներից մեկն ենք»։
Ուկրաինայի նախագահը հավելել է, որ խոսել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ եւ ասել նրան, որ կցանկանար, որպեսզի ԱՄՆ-ն ներառված լինի անվտանգության համաձայնագրում, որը երկարաժամկետ աջակցություն կապահովի Ուկրաինայի համար՝ ապագան Ռուսաստանի կողմից կրկին ներխուժման հնարավորության դեպքում: Զելենսկին ասել է, որ Միացյալ Նահանգները «դիտարկում է այս առաջարկը»։
Զելենսկին նաեւ մեկնաբանել է տեղեկությունն այն մասին, որ Ուկրաինան ուղղաթիռների միջոցով գրոհել է նավթապահեստները Ռուսաստանում տարածքում:
«Դուք ուղղաթիռներով հարձակում կատարե՞լ եք ռուսական տարածքի վրա գտնվող ռուսական ռազմական պահեստի վրա»,- հեռուստաալիքի ներկայացուցիչը հարցրել է Զելենսկուն:
«Ներողություն, ես իմ, որպես գլխավոր հրամանատարի, հրամաններից որեւէ մեկը չեմ քննարկում: Ես այս պետության առաջնորդն եմ։ Կան բաներ, որոնց մասին ես խոսում եմ միայն Ուկրաինայի զինված ուժերի զինվորականների հետ եւ երբ նրանք ենք խոսում ինձ հետ։ Մեզ համար կարեւոր է, որպեսզի դուք եւ ամբողջ աշխարհն իմանա, որ մենք երկիր ենք, որը գտնվում է պատերազմական վիճակում: Մեզ վրա հարձակվել են: Աա թե ինչն է կարեւոր։ Սա է ամենամեծ ողբերգությունը։ Եւ այսօր լսել հաղորդումներ այն մասին, թե ինչ-որ տեղ ինչ-որ բան է տեղի ունեցել, ինչ-որ տեղ ինչ-որ բան է պայթել, իսկ Ուկրաինայում պատերազմ է, ճիշտն ասած,  այդ մասին խոսելը պրոֆեսիոնալ չէ։ Նրանք օկուպացրել են մեր տարածքը։ Նրանք հարձակվել են մեզ վրա։ Այս պատերազմը շարունակվում է արդեն 8 տարի, ուստի ինչ էլ որ տեղի ունենա այս կամ այն ​​իրավիճակում, ինձ համար դժվար է դա մեկնաբանել»,- ասել է Զելենսկին։

Fox News Special Report’s Bret Baier interviewed Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Friday evening, touching on a wide variety of topics, including what a victory looks like for Ukraine and what Putin is hoping to achieve, Fox News reported.
"A victory of truth means a victory for Ukraine and Ukrainians," Zelenskyy said through an interpreter. "The question is when it will end. That is a deep question. It’s a painful question. Besides victory, the Ukrainian people will not accept any outcome."
Baier then asked what Zelenskyy is "willing to agree to" in order to secure a peace deal and specifically brought up the possibility of ceding Ukrainian territory to Russia.
"We do not trade our territory," Zelenskyy responded. "The question of territorial integrity and sovereignty is out of discussion."
Zelenskyy said that his country is looking for commitments from "leading nations" that Ukraine’s security will be protected with a treaty if it is to agree to a deescalation with Russia and reiterated his belief that Ukraine would be a beneficial addition to NATO.
"It’s hard for us to talk about NATO because NATO doesn't want to admit us," Zelenskyy said. "I think it's a mistake because if we join NATO, we make NATO much stronger. We are not a weak state. We are not proposing to make us stronger at the expense of NATO…We are an addition, we are the locomotive. I think we are one of the important components of the European continent."
The Ukrainian president added that he has spoken with President Biden and told him he would like to see the United States included in a security agreement that would provide long-term support for Ukraine to address the possibility Russia would to invade again in the future. Zelenskyy said that the United States is "considering this proposition."
Baier and Zelenskyy also touched on the accusations from Russian officials that Ukraine attacked an oil depot inside Russia using helicopters.
"Did you launch an attack on a Russian military depot on Russian soil using helicopters?" Baier asked Zelenskyy.
"I’m sorry I do not discuss any of my orders as commander in chief," Zelenskyy responded. "The leader of this state. There are things which I only share with military armed forces of Ukraine and when they talk with me."
"What matters for us is that you and the whole world should know that we are a country at war," Zelenskyy continued. "We were attacked. That is what matters. That is the biggest tragedy. And today, to hear those reports about something happening someplace something exploded while there is war in Ukraine - honestly it’s not professional to talk about it. They occupied our territory. They attacked us. This war going on for 8 years so whatever happens in a certain situation it’s hard for me to comment."