Վաշինգտոնը պատասխանատու է Վիեննայում բանակցությունների դադարեցման համար։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սայիդ Խաթիբզադեն, հաղորդում է Mehr-ը։
Նրա խոսքով՝ եթե Սպիտակ տունը տրամաբանորեն պատասխանի Իրանի ողջամիտ պահանջներին, որոնք հավանության են արժանանում P4+1 խմբի կողմից, Թեհրանը պատրաստ կլինի վերադառնալ Վիեննա։
Նա նշել է, որ Վաշինգտոնը փորձում է մնացած հարցերը կապել իր ներքին խնդիրների հետ։ Իրանական կողմը չի կարող հավերժ սպասել, նշել է իրանցի բարձրաստիճան դիվանագետը։
Նրա խոսքով՝ մնացած հարցերի շուրջ բանակցային գործընթացը դադարեցվել է մի քանի շաբաթով՝ Վաշինգտոնի քաղաքական որոշման սպասումներով։

Washington is responsible for stopping negotiations in Vienna, Iranian Foreign Ministry spokesman Saeed Khatibzadeh said, Mehr reported.
He said if the White House responds logically to Iran's reasonable demands, which are approved by the P4+1 group, Tehran will be ready to return to Vienna.
He noted that Washington is trying to link the remaining issues to its domestic problems. The Iranian side cannot wait forever, a senior Iranian diplomat said, adding that if the United States wants to reach an agreement, it must make a political decision as soon as possible.
The negotiation process on the remaining issues has been suspended for several weeks, he said, pending a political decision by Washington.