Երեկ այդ առաջարկները հրապարակվեցին, եւ ես պետք է անկեղծորեն խոստովանեմ, որ դա բացարձակ խայտառակություն է։ Այսինքն՝ վաղուց ոչ ոք նման առիթ չի տվել Ադրբեջանին ու միջազգային հանրությանը ծաղրել Հայաստանի քաղաքական, դիվանագիտական միտքն ու ներուժը։ Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 14-ին, ասաց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի իշխանությունների կողմից Ադրբեջանին ուղարկված վեց առաջարկները։
«Երեկ այդ առաջարկները հրապարակվեցին, եւ պետք է անկեղծորեն խոստովանեմ, որ դա բացարձակ խայտառակություն է։ Այսինքն՝ վաղուց ոչ ոք նման առիթ չի տվել Ադրբեջանին ու միջազգային հանրությանը ծաղրել Հայաստանի քաղաքական, դիվանագիտական միտքն ու ներուժը։ Այս, այսպես կոչված, վեց առաջարկները պարզապես ցածրակարգ շարադրություն են, որը չի պարունակում լուրջ ինտելեկտուալ քաղաքական աշխատանք, որից որեւէ շահեկան քաղաքական հետեւանքներ ակնկալելը միամտություն կլինի»,- նշեց Արմեն Աշոտյանը։
Որպես օրինակ նա բերեց առաջին նախադասությունը, որում ասվում է, որ «Ադրբեջանը մեզ նամակ է տվել X օրը, եւ այդ նամակը մեզ հասել է Y օրը»։ Քաղաքական գործիչը նշեց, որ սա ընդամենը դիվանագիտական ձեւակերպման տարր է, որը ներկայացվում է որպես առաջարկ։
Նա մեկնաբանեց նաեւ Հայաստանի անունից Ադրբեջանին ուղարկված երկրորդ առաջարկը, որտեղ ասվում է, թե Հայաստանը հայտարարել է, որ ԱՊՀ մտնելիս տարածքային պահանջներ չունի եւ չի ունեցել Ադրբեջանի նկատմամբ։
Քաղաքական գործիչը կրկնեց, որ Հայաստանը երբեք տարածքային պահանջներ չի ունեցել Ադրբեջանի նկատմամբ, սակայն տարածքային ամբողջականության ճանաչման սկզբունքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների արցախյան կարգավորման երեք սկզբունքներից մեկն է։
«Հայաստանը 1992 թվականին այս պայմանագիրը արցախյան հակամարտության հետ կապված վերապահումով է վավերացրել։ Ձեզ նորից խաբում են։ Նիկոլը ստում է, Արարատը ստում է, հիմա նրանց միացել է Էդմոնը։ ԱՊՀ մտնելիս Հայաստանը չի ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, քանի որ տարածքային ամբողջականությունը չի ճանաչվում միջազգային կառույցներ մտնելիս, այլ ճանաչվում է երկկողմ հարաբերությունների շրջանակներում»,- ընդգծեց նա։
Ինչ վերաբերում է երրորդ առաջարկին, Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ դրանում նշվում է, որ հայկական կողմի համար լուծման հիմնարար խնդիրներն են անվտանգության երաշխիքների լուծմանը, արցախահայության իրավունքների ու ազատությունների հարգմանը, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակին վերաբերող հարցերը։
«Հիմա հարց՝ եթե Արցախը չեն հանձնում Ադրբեջանին, Նիկոլը չի հրաժարվում Արցախից, ինչո՞ւ Հայաստանը այս կետում չի նշել, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման սկզբունքը պետք է հայ-ադրբեջանական բանակցային փաթեթի մաս կազմի։ Ի՞նչ է նշանակում «Արցախի ժողովրդի ազատության իրավունքներ։ Ո՞վ է դա երաշխավորելու»,- նշեց քաղաքական գործիչը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի իշխանությունների համար չկա Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունք։
Նրա խոսքով՝ այս ձեւակերպումից հստակ բխում է, որ այդ կարգավիճակը կարող է լինել նաեւ Ադրբեջանի կազմում։ Աշոտյանի խոսքով՝ երրորդ կետը դավաճանությունն է։
Քաղաքական գործիչը մեկնաբանեց չորրորդ կետը, որտեղ ասվում է, որ Հայաստանը կարեւորում է Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների երեք եռակողմ հայտարարությունների կետերի լիարժեք կատարումը։ Խոսքը, մասնավորապես, գերիների վերադարձի եւ հաղորդակցությունների բացման մասին է։
«Ինչպե՞ս կարող են արդեն ստորագրված երեք հայտարարությունները սկզբունք համարվել»,-նշեց Արմեն Աշոտյանը՝ ընդգծելով, որ կետը կարելի էր սկզբունքային անվանել, եթե նշվեր այս գործընթացի իրականացման հնարավորությունը միայն հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց ադրբեջանական բանտերից ազատ արձակելու դեպքում։
Հինգերորդ սկզբունքն ասում է, որ հայկական կողմը պատրաստ է բանակցություններ սկսել Ադրբեջանի հետ խաղաղ միջպետական հարաբերություններ հաստատելու շուրջ՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիման վրա։
«Այս կետում էլ են նրանք փորձում տակից դուրս գալ՝ հայտարարելով, որ այստեղ գրված է ինքնորոշման իրավունքի մասին։ Նրանք կրկին ապացուցում են, որ չունեն համարձակություն, ցանկություն, գիտելիք՝ առաջ տանելու ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը»,- ընդգծեց ՀՀԿ փոխնախագահը։
Նա նշեց, որ առանց այս սկզբունքի բոլոր խոսակցությունները տանում են դեպի Արցախը Ադրբեջանին միացնելուն։
Մեկնաբանելով վեցերորդ կետը, որ համապատասխան բանակցություններ կազմակերպելու համար Հայաստանը դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, քաղաքական գործիչը կրկին նկատեց, որ այդ կետը ոչ թե սկզբունք է, այլ դիվանագիտական ձեւակերպման տարր։
Բացի այդ, Արմեն Աշոտյանը հիշեցրեց Նիկոլ Փաշինյանի ասածը, որն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանը չի սպասի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերականգնմանը, այլ հարաբերությունները կկարգավորի երկկողմ ձեւաչափով, իսկ այս սկզբունքում հայտարարում է, որ ինքը կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ է պատկերացնում։

Вчера эти предложения были обнародованы, и должен честно признаться, что это абсолютный позор. То есть давно никто не давал такой повод Азербайджану и международному сообществу поиздеваться над политической, дипломатической мыслью и потенциалом Армении. Об этом сегодня, 14 мая, заявил вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян, комментируя шесть предложений, направленных властями Армении Азербайджану.
«Вчера эти предложения были обнародованы, и должен честно признаться, что это абсолютный позор. То есть давно никто не давал такой повод Азербайджану и международному сообществу поиздеваться над политической, дипломатической мыслью и потенциалом Армении. Эти так называемые шесть предложений являются просто низкопробным сочинением, не содержащим никакой серьезной интеллектуальной политической работы, ожидать от которого каких-либо выгодных нам политических последствий было бы наивностью»,- отметил Армен Ашотян.
В качестве примера он привел первое предложение, в котором говорится о том, что «Азербайджан передал нам письмо в день Х, и это письмо дошло до нас в день У». Политик заметил, что это всего лишь элемент дипломатической формулировки, который представлен как предложение.
Политик также прокомментировал второе предложение, направленное Азербайджану от имени Армении, в котором говорится о том, что Армения заявила о том, что не имеет и не имела территориальных претензий к Азербайджану во время вступления в состав СНГ.
Политик повторил, что у Армении никогда не было территориальных претензий к Азербайджану, но принцип признания территориальной целостности является одним из трех принципов арцахского урегулирования сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Армения в 1992 году ратифицировала это соглашение с оговоркой, относящейся к арцахскому конфликту. Вас снова обманывают. Никол лжет, Арарат лжет, теперь к ним присоединился Эдмон. Армения при входе в СНГ не признала территориальную целостность Азербайджана, потому что территориальная целостность не признается при входе в международные структуры, а признается в рамках двусторонних отношений», - подчеркнул он.
Что касается третьего предложения, Армен Ашотян отметил, что в нем говорится о том, что для армянской стороны являются основополагающими вопросы решения, касающиеся гарантирования безопасности, уважения прав и свобод армян Арцаха, а также окончательного статуса Нагорного Карабаха.
«Теперь вопрос: если Арцах не сдают Азербайджану, Никол не отказывается от Арцаха, почему Армения не отметила в этом пункте, что принцип реализации права на самоопределения народа Арцаха должен быть частью армяно-азербайджанского переговорного пакета? Что значит «права, свободы народа Арцаха? Кто будет это гарантировать?» - отметил политик, подчеркнув, что для властей Армении не существует права на самоопределение народа Арцаха.
По его словам, из этой формулировки явно следует, что этот статус может быть также в составе Азербайджана. По мнению политика, третий пункт – это предательство.
Политик прокомментировал четвертый пункт, в котором говорится о том, что Армения придает важность полноценному исполнению пунктов трех трехсторонних заявлений глав Армении, РФ и Азербайджана. В частности, речь идет о возвращении пленных и открытии коммуникаций.
«Как могут считаться принципом три уже подписанных заявления?» - отметил Армен Ашотян, подчеркнув, что этот пункт можно было бы назвать принципом, если бы в нем отмечалось о возможности реализации этого процесса лишь в случаев освобождения из азербайджанских тюрем армянских военнопленных и гражданских лиц.
В пятом принципе говорится о том, что армянская сторона готова начать переговоры по установлению мирных межгосударственных отношений с Азербайджаном на основании Устава ООН и Хельсинкского заключительного акта.
«И в этом пункте они пытаются выкрутиться, заявляя, что здесь написано о праве на самоопределение. Они снова доказывают, что у них нет храбрости, желания, знаний продвигать принцип самоопределения наций», - подчеркнул вице-председатель Республиканской партии Армении.
Он отметил, что без этого принципа все разговоры ведут к присоединению Арцаха к Азербайджану.
Комментируя шестой пункт, касающийся того, что для организации соответствующих переговоров Армения обратилась к сопредседателям Минской группы ОБСЕ, политик вновь заметил, что данный пункт является не принципом, а элементом дипломатической формулировки.
Кроме того Армен Ашотян напомнил высказывание премьер-министра Армении Никола Пашиняна, который ранее заявил, что Армения не будет ждать восстановления Минской группы ОБСЕ, а пойдет на урегулирование отношений в двустороннем формате, а в этом принципе заявляет о том, что представляет урегулирование с МГ ОБСЕ.