Հունգարիան Եվրահանձնաժողովից Եվրահանձնաժողովի նախագահի Բուդապեշտ կատարած այցից հետո որեւէ նոր լուրջ առաջարկ չի ստացել՝ կապված ռուսական նավթի ներմուծման էմբարգոյի հետ, ասել է Հունգարիայի արտգործնախարար Պետեր Սիյարտոն։
«Եվրահանձնաժողովը խնդիրներ է առաջացրել իր առաջարկով, ուստի Հունգարիան իրավունք ունի ակնկալել, որ ԵՄ-ն լուծում կառաջարկի՝ կֆինանսավորի ներդրումները եւ կփոխհատուցի գների բարձրացումը, ինչը կպահանջի Հունգարիայի էներգետիկ կառուցվածքի 15-18 միլիարդ եվրոյի ամբողջական արդիականացում»,- ասել է Պետեր Սիյարտոն։
Նրա խոսքով՝ մեկ այլ լուծում կարող է լինել նավթամուղով նավթի մատակարարումների ծրագրված էմբարգոյից ազատելը։
Սիյարտոն նշել է, որ խողովակաշարով նավթի մատակարարումների արգելքը կպահանջի 280 միլիարդ հունգարական ֆորինտի ներդրում Հունգարիայում եւ Խորվաթիայում, այնուհետեւ Հունգարիայում կհանգեցնի վառելիքի գների 55-60 տոկոս աճի, ինչը կհանգեցնի գների ընդհանուր աճի: «Ուստի մենք Եվրահանձնաժողովից ակնկալում ենք 15-18 միլիարդ եվրոյի ներդրումային ծրագիր»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ հակառակ դեպքում Հունգարիային կտրվի անժամկետ ազատում գազամուղով ռուսական նավթի ներմուծման էմբարգոյից: «Միայն այդ դեպքում մենք կաջակցենք ԵՄ պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթին»։
Նա նշել է, որ չգիտի՝ առաջընթաց կլինի արդյոք առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում այս հարցում, թե ոչ՝ նշելով, որ Հունգարիայի դիրքորոշումը կարող է փոխվել մայիսի 30-31-ը կայանալիք ԵՄ պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների գագաթաժողովում։

Hungary has not received any serious new proposals from the European Commission regarding an embargo on Russian oil imports since the visit of the President of the European Commission to Budapest, Hungarian Foreign Minister Peter Szijjarto said.
The European Commission has caused problems with its proposal, so Hungary has a right to expect the EU to come up with a solution: to finance investments and compensate for price increases, which will require a complete modernization of Hungary's energy structure in the amount of 15-18 billion euros, said Péter Szijjártó.
According to him, another solution could be an exemption from the planned embargo of oil supplies via the pipeline.
Szijjártó noted that the ban on oil supplies via the pipeline would require an investment of 280 billion HUF in Hungary and Croatia, and then lead to a 55-60% increase in fuel prices in Hungary, leading to an overall increase in prices.
He noted that he did not know whether there would be any progress on this issue in the next two weeks or not, noting that Hungary's position could change at the summit of EU heads of state and government on May 30-31.