Տարածաշրջանում առկա խնդիրների լուծումը պետք է առաջնահերթություն լինի բոլորիս համար։ Այս մասին Բաքվում Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) երրորդ գլխավոր համաժողովին ասել է Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի նախագահ Մուստաֆա Սենթոփը, հայտնում է ԱՊԱ-ն։
Ազգային մեծ ժողովի նախագահն ասել է, որ պետք է դադարեցնել գլոբալ միջամտությունն այս խնդիրներին, միջոցներ ձեռնարկել. «Մենք ինքներս պետք է լուծենք այդ խնդիրները։ Մենք ենք ապրում այս աշխարհագրության մեջ։ Մենք պետք է ինքներս լուծենք մեր տարածաշրջանի խնդիրները։ Պետք է վերջ դնել մարդկանց մահվանը Սիրիայում, Քաշմիրում, Իդլիբում: Ուստի պատասխանատուները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։ Մենք ականատես եղանք ադրբեջանական հողերի օկուպացմանը Հայաստանի կողմից: Այդ օկուպացմանը վերջ դնելու համար ստեղծվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։ 30 տարի աշխարհի առաջատար երկրներից կազմված մեխանիզմը չկարողացավ լուծել այս խնդիրը։ Ադրբեջանական բանակը՝ նախագահ Իլհամ Ալիեւի գլխավորությամբ, վերջ դրեց այդ օկուպացմանը։ Մենք այս հարցում միշտ աջակցել ենք Ադրբեջանին։ Թուրքիան աջակցեց Ադրբեջանին, քանի որ նա իրավացի է իրավական տեսանկյունից: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կոնֆլիկտը վտանգ էր ներկայացնում տարածաշրջանային անվտանգության համար»։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան, չնայած բոլոր ջանքերին, չհասավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների թվի մեջ ընդգրկվելուն, ինչով եւ պայմանավորված է քննադատությունը:

Решение существующих проблем в регионе должно быть приоритетом для всех нас. Как сообщает АПА, об этом заявил председатель Великого Национального собрания Турции Мустафа Шентоп на третьей Общей конференции Организации экономического сотрудничества (ОЭС) в Баку.
Председатель ВНСТ сказал, что глобальное вмешательство в эти проблемы должно пресекаться, необходимо принимать меры: «Мы должны сами решать эти проблемы. Мы живем в этой географии. Нам нужно самим решать проблемы в нашем регионе. Необходимо положить конец гибели людей в Сирии, Кашмире, Идлибе. Поэтому ответственные лица должны быть привлечены к ответственности. Мы были свидетелями оккупации азербайджанских земель Арменией. Чтобы положить конец оккупации была создана Минская группа ОБСЕ. В течение 30 лет механизм, состоящий из ведущих стран мира, не смог решить эту проблему. Азербайджанская армия под руководством президента Ильхама Алиева положила конец этой оккупации. Мы всегда поддерживали Азербайджан в этом вопросе. Турция поддержала Азербайджан, потому что он прав с юридической точки зрения. Конфликт между Арменией и Азербайджаном представлял угрозу для региональной безопасности».
Напомним, что Турция несмотря на все усилия не добилась включения в число сопредседателей МГ ОБСЕ, чем собственно и вызвана критика.