Միացյալ Նահանգների կառավարությունը փորձում է թուլացնել որոշ տնտեսական պատժամիջոցներ Վենեսուելայի նկատմամբ՝ խթանելու համար բանակցությունների վերսկսումը ԱՄՆ-ի կողմից սատարվող ընդդիմության եւ նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի կառավարության միջեւ։
Սահմանափակ փոփոխությունները թույլ կտան Chevron Corp.-ին PDVSA պետական նավթային ընկերության հետ պայմանավորվել արտոնագրի հարցում, բայց չարդյունահանել եւ չարտահանել վենեսուելական նավթը, Associated Press-ին տեղեկացրել է ԱՄՆ երկու բարձրաստիճան պաշտոնյա։
Բացի այդ, PDVSA-ի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա, Վենեսուելայի առաջին տիկնոջ զարմիկ Կառլոս Էրիկ Մալպիկա Ֆլորեսը կհանվի պատժամիջոցների ենթարկվողների ցուցակից։
Այս քայլերը հետեւել են Մադուրոյի բարի կամքի դրսեւորմանը մարտին նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո։ Տեղի է ունեցել նաեւ հանդիպում Կենտրոնական Ամերիկայում ԱՄՆ պաշտոնյաների եւ «Միասնական պլատֆորմ» հիմնական ընդդիմադիր կոալիցիայի պաշտոնական անձանց միջեւ՝ քննարկելու համար հետագա գործողությունները։
Տասնյակ վենեսուելացիներ, այդ թվում երկրի գլխավոր դատախազը եւ քրեակատարողական համակարգի ղեկավարը, ինչպես նաեւ 140 կազմակերպություն, այդ թվում Վենեսուելայի կենտրոնական բանկը, կմնան պատժամիջոցների տակ։ Ֆինանսների նախարարությունը կշարունակի արգելել գործառնությունները Վենեսուելայի կառավարութան եւ PDVSA-ի հետ ԱՄՆ ֆինանսական շուկաներում։
Մադուրոյին ԱՄՆ-ում ներկայացվել է դավադրության մեղադրանք, որի նպատակն է «խեղդել ԱՄՆ-ը կոկայինով» եւ օգտագործել թմրանյութերի առեւտուրը որպես «զենք Ամերիկայի դեմ»։
Վենեսուելայի կառավարությունը հոկտեմբերին, Մադուրոյի կարեւոր դաշնակցին (փողերի լվացման մեղադրանքով) ԱՄՆ-ին արտահանձնելուց հետո, դադարեցրել էր բանակցություններն ընդդիմության հետ։ Մադուրոն այն ժամանակ իր վերադարձը բանակցությունների սեղանի շուրջ բացատրել էր գործարար Ալեքս Սաաբին ազատ արձակելով, որին արտահանձնել էին աֆրիկյան Կոբո Վերդե պետությունից։
Բանակցություններն ընթանում էին Մեխիկոյում՝ նորվեգացի դիվանագետների ղեկավարությամբ։ ԱՄՆ պաշտոնական անձինք հայտարարել են, որ սպասում են բանակցությունների վերսկսմանը մի քանի շաբաթվա ընթացքում։
Կալիֆոռնիական Chevron-ը ԱՄՆ-ի վերջին խոշոր նավթային ընկերությունն է, որը բիզնես է վարում Վենեսուելայում, որտեղ առաջին անգամ ներդրումներ կատարել է 1920-ականներին։ PDVSA-ի հետ նրա չորս համատեղ ընկերությունները 2019թ. արտադրում էին օրական մոտ 200 000 բարել նավթ, բայց ԱՄՆ-ի կառավարությունը հրամայեց 2020թ. դադարեցնել արդյունահանումը, եւ այդ ժամանակվանից նրան թույլատրվում է կատարել միայն հիմնական աշխատանքներ հանքահորերում, որպեսզի պահպանի իր ակտիվներն ու աշխատակիցներին Վենեսուելայում։
Վերջին հինգ տարիներին ԱՄՆ-ը ֆինանսական եւ անձնական պատժիչ միջոցներ է կիրառում, քրեական մեղադրանքներ ներկայացնում եւ աջակցում գաղտնի խմբերին՝ Մադուրոյին տապալելու հույսով։
Բայց մարտին ԱՄՆ պաշտոնյաները մեկնեցին Վենեսուելայի մայրաքաղաք Կարակաս, որպեսզի հանդիպեն Մադուրոյի հետ այն բանից հետո, երբ ուկրաինական ճգնաժամը ստիպեց Վաշինգտոնին վերանայել իր առաջնահերթություններն ազգային անվտանգության ոլորտում։
Հանդիպումից հետո Մադուրոն ազատ արձակեց երկու ամերիկացի բանտարկյալի եւ խոստացավ վերսկսել բանակցություններն իր ընդդիմության հետ։
ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաները հայտարարել են, որ կառավարությունը կվերանայի պատժամիջոցները բանակցությունների կոնկրետ արդյունքների հիման վրա եւ նորից կմտցնի դրանք, եթե երկխոսությունը չսկսվի։

Правительство Соединенных Штатов пытается ослабить некоторые экономические санкции в отношении Венесуэлы, чтобы стимулировать возобновление переговоров между поддерживаемой США оппозицией и правительством президента Николаса Мадуро.
Ограниченные изменения позволят Chevron Corp. договориться о лицензии с государственной нефтяной компанией PDVSA, но не бурить и не экспортировать нефть венесуэльского происхождения, сообщили Associated Press два высокопоставленных правительственных чиновника США.
Кроме того, Карлос Эрик Мальпика-Флорес — бывший высокопоставленный чиновник PDVSA и племянник первой леди Венесуэлы — будет исключен из списка лиц, подпадающих под санкции.
Эти шаги последовали за жестами доброй воли Мадуро после встречи в марте с представителями администрации президента Джо Байдена и недавней встречи в Центральной Америке между официальными лицами США и основной оппозиционной коалицией «Единая платформа» для обсуждения дальнейших действий.
Десятки венесуэльцев, в том числе генеральный прокурор страны и глава пенитенциарной системы, а также более 140 организаций, в том числе Центральный банк Венесуэлы, останутся под санкциями. Министерство финансов продолжит запрещать операции с правительством Венесуэлы и PDVSA на финансовых рынках США.
Самому Мадуро в США предъявлено обвинение в заговоре с целью «затопить Соединенные Штаты кокаином» и использовать торговлю наркотиками в качестве «оружия против Америки».
Правительство Венесуэлы приостановило переговоры с оппозицией в октябре после экстрадиции в США ключевого союзника Мадуро по обвинению в отмывании денег. Мадуро тогда обусловил свое возвращение за стол переговоров освобождением из-под стражи бизнесмена Алекса Сааба, экстрадированного из африканского государства Кабо-Верде.
Переговоры проходили в Мехико под руководством норвежских дипломатов. Официальные лица США заявили, что ожидают возобновления диалога в течение нескольких недель.
Калифорнийская Chevron — последняя крупная нефтяная компания США, ведущая бизнес в Венесуэле, куда она впервые инвестировала в 1920-х годах. Ее четыре совместных предприятия с PDVSA производили около 200 000 баррелей в день в 2019 году, но правительство США приказало ей в 2020 году свернуть добычу, и с тех пор ей разрешалось выполнять только основные работы на нефтяных скважинах, чтобы сохранить свои активы и сотрудников в Венесуэле.
В течение последних пяти лет США использовали карательные финансовые и личные санкции, уголовные обвинения и поддержку тайных групп в безуспешной кампании по свержению Мадуро.
Но в марте официальные лица США отправились в столицу Венесуэлы Каракас, чтобы встретиться с Мадуро после того, как украинский кризис вынудил Вашингтон пересмотреть свои приоритеты в области национальной безопасности.
После встречи Мадуро освободил двух американских заключенных и пообещал возобновить переговоры со своими оппонентами.
Высокопоставленные официальные лица США заявили, что правительство откалибрует санкции на основе конкретных результатов переговоров и введет их повторно в случае отказа в процессе диалога.