Թուրքիան պատրաստվում է Ֆինլանդիային եւ Շվեդիային, որոնք հայտարարել են ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու մտադրության մասին, 10 պայմանից բաղկացած մանիֆեստ ներկայացնել, չորեքշաբթի գրել է Sabah թերթը։
Ինչպես գրել է թերթը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին, որպեսզի Թուրքիան այդ երկու երկրների հետ «դաշնակցային» հարաբերությունների մեջ գտնվի, պետք է կատարվեն Անկարայի տասը պայմանները։ Թերթի տվյալներով՝ խոսքը Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի այն դիրքորոշումը հստակեցնելու մասին է, որը վերաբերում է Թուրքիայում արգելված Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը եւ նրա «ածանցյալները» «ահաբեկչական կազմակերպություններ» համարելուն։
Թուրքիան, գրել է Sabah-ը, Շվեդիայից եւ Ֆինլանդիայից կպահանջի դադարեցնել իրենց խորհրդարաններում ընդունել այն կազմակերպությունների անդամներին, որոնց Անկարան համարում է ահաբեկչական, ինչպես նաեւ դադարեցնել քրդական կազմավորումների ֆինանսական աջակցությունը ԻՊ ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարի անվան տակ։
Անկարան, նշվել է հոդվածում,  ՆԱՏՕ-ի թեկնածուներից կպահանջի խուսափել Քրդական աշխատավորական կուսակցության ղեկավար կազմի հետ շփումներից, ինչպես նաեւ դադարեցնել իսլամական քարոզիչ Ֆեթհուլա Գյուլենի՝  Թուրքիայում արգելված կազմակերպության «գործունեությունը»։
Թուրքիան Ստոկհոլմից եւ Հելսինկիից կպահանջի արագացնել իր տարածքում արգելված կազմակերպությունների հետախուզվող անդամների արտահանձնումը, ինչպես նաեւ չաջակցել «Թուրքիայի անվտանգության դեմ ցանկացած գործողության»։
Անկարան Շվեդիային եւ Ֆինլանդիային առաջարկում է «հանդես գալ այնպիսի մեխանիզմի ստեղծման համատեղ նախաձեռնությամբ, որը կսատարի կանոնավոր խորհրդակցությունների անցկացմանը եւ Թուրքիայի հետ սերտ համագործակցությանը ահաբեկչության դեմ պայքարում», գրել է թերթը։ Նրա տվյալներով՝ Թուրքիան կխնդրի «դադարեցնել ահաբեկչական կազմակերպություններին տրվող դրամական հոսքը, փակել նրանց բանկային հաշիվները սկանդինավյան երկրների տարածքում։
Երկուշաբթի Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Անկարան չի կարող «այո» ասել ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի անդամակցությանը, քանի որ չի կարող հավատալ նրանց հավաստիացումներին Թուրքիայում արգելված Քրդական աշխատավորական կուսակցության ներկայացուցիչների հետ կապերի մասին։ Եթե Թուրքիան համաձայնի, ՆԱՏՕ-ն, ըստ Էրդողանի, «անվտանգության կազմակերպություն չի լինի եւ կդառնա վայր, որտեղ շատ են ահաբեկիչների ներկայացուցիչները»։

Турция собирается передать Финляндии и Швеции, заявившим о намерении стать членами НАТО, манифест из десяти условий, пишет в среду газета Sabah.
Как пишет газета со ссылкой на свои источники, для того, чтобы Турция находилась в «союзных» отношениях с этими двумя странами, должны быть выполнены десять условий Анкары. По данным газеты, речь идет об уточнении позиции Финляндии и Швеции о том, что запрещенная в Турции  Курдская рабочая партия и её «производные» являются «террористическими организациями».
Турция, пишет Sabah, потребует от Швеции и Финляндии прекратить принимать в парламентах членов организаций, которых Анкара считает террористическими, а также прекратить финансовую поддержку курдских формирований под видом борьбы с террористической группировкой ИГ.
Анкара, говорится в статье, требует от кандидатов в члены НАТО избегать контактов с руководящим составом Курдской рабочей партии, а также прекратить «деятельность» членов запрещенной в Турции организации исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена.
Турция потребует от Стокгольма и Хельсинки ускорить процедуру экстрадиции разыскиваемых членов запрещенных на ее территории организаций, а также перестать поддерживать «любые действия против безопасности Турции».
Анкара предлагает Швеции и Финляндии «выступить с совместной инициативой по созданию механизма, который будет поддерживать регулярные консультации и тесное сотрудничество с Турцией в борьбе с терроризмом», пишет газета. По ее данным, Турция попросит «перекрыть денежный поток террористических организаций, заблокировать их банковские счета» на территории скандинавских стран.
В понедельник президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что Анкара не может сказать «да» членству Финляндии и Швеции в НАТО, поскольку не может поверить их заверениям по связям с представителями запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана. Если Турция согласится, НАТО, по словам Эрдогана, «не будет организацией безопасности, а станет местом, где будет много представителей террористов».