Թուրքիան պատրաստվում է Ֆինլանդիային եւ Շվեդիային, որոնք հայտարարել են ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու մտադրության մասին, 10 պայմանից բաղկացած մանիֆեստ ներկայացնել, չորեքշաբթի գրել է Sabah թերթը։
Ինչպես գրել է թերթը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին, որպեսզի Թուրքիան այդ երկու երկրների հետ «դաշնակցային» հարաբերությունների մեջ գտնվի, պետք է կատարվեն Անկարայի տասը պայմանները։ Թերթի տվյալներով՝ խոսքը Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի այն դիրքորոշումը հստակեցնելու մասին է, որը վերաբերում է Թուրքիայում արգելված Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը եւ նրա «ածանցյալները» «ահաբեկչական կազմակերպություններ» համարելուն։
Թուրքիան, գրել է Sabah-ը, Շվեդիայից եւ Ֆինլանդիայից կպահանջի դադարեցնել իրենց խորհրդարաններում ընդունել այն կազմակերպությունների անդամներին, որոնց Անկարան համարում է ահաբեկչական, ինչպես նաեւ դադարեցնել քրդական կազմավորումների ֆինանսական աջակցությունը ԻՊ ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարի անվան տակ։
Անկարան, նշվել է հոդվածում,  ՆԱՏՕ-ի թեկնածուներից կպահանջի խուսափել Քրդական աշխատավորական կուսակցության ղեկավար կազմի հետ շփումներից, ինչպես նաեւ դադարեցնել իսլամական քարոզիչ Ֆեթհուլա Գյուլենի՝  Թուրքիայում արգելված կազմակերպության «գործունեությունը»։
Թուրքիան Ստոկհոլմից եւ Հելսինկիից կպահանջի արագացնել իր տարածքում արգելված կազմակերպությունների հետախուզվող անդամների արտահանձնումը, ինչպես նաեւ չաջակցել «Թուրքիայի անվտանգության դեմ ցանկացած գործողության»։
Անկարան Շվեդիային եւ Ֆինլանդիային առաջարկում է «հանդես գալ այնպիսի մեխանիզմի ստեղծման համատեղ նախաձեռնությամբ, որը կսատարի կանոնավոր խորհրդակցությունների անցկացմանը եւ Թուրքիայի հետ սերտ համագործակցությանը ահաբեկչության դեմ պայքարում», գրել է թերթը։ Նրա տվյալներով՝ Թուրքիան կխնդրի «դադարեցնել ահաբեկչական կազմակերպություններին տրվող դրամական հոսքը, փակել նրանց բանկային հաշիվները սկանդինավյան երկրների տարածքում։
Երկուշաբթի Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Անկարան չի կարող «այո» ասել ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի անդամակցությանը, քանի որ չի կարող հավատալ նրանց հավաստիացումներին Թուրքիայում արգելված Քրդական աշխատավորական կուսակցության ներկայացուցիչների հետ կապերի մասին։ Եթե Թուրքիան համաձայնի, ՆԱՏՕ-ն, ըստ Էրդողանի, «անվտանգության կազմակերպություն չի լինի եւ կդառնա վայր, որտեղ շատ են ահաբեկիչների ներկայացուցիչները»։

Turkey is going to hand over to Finland and Sweden, which have declared their intention to become NATO members, a manifesto of ten conditions, the Sabah newspaper writes on Wednesday.
According to the newspaper, citing its sources, in order for Turkey to be in allied relations with these two countries, Ankara's ten conditions must be met. According to the newspaper, we are talking about clarifying the position of Finland and Sweden that the Kurdish Workers' Party and its derivatives banned in Turkey are terrorist organizations.
Turkey will demand from Sweden and Finland to stop accepting members of organizations that Ankara considers terrorist in parliaments, as well as to stop financial support for Kurdish formations under the guise of fighting the ISIS terrorist group.
Ankara, the article says, requires candidates for NATO membership to avoid contact with the leadership of the PKK, as well as to stop the "activities" of members of the Islamic preacher Fethullah Gülen's organization banned in Turkey.
Turkey will demand from Stockholm and Helsinki to expedite the procedure for the extradition of wanted members of organizations banned on its territory, as well as stop supporting any actions against the security of Turkey.
Ankara invites Sweden and Finland to come up with a joint initiative to create a mechanism that will support regular consultations and close cooperation with Turkey in the fight against terrorism, the newspaper writes. According to it, Turkey will ask to cut off the cash flow of terrorist organizations, to block their bank accounts in the Scandinavian countries.
Turkish President Tayyip Erdogan said on Monday that Ankara cannot say "yes" to Finland and Sweden's membership in NATO because it cannot believe their assurances of ties with representatives of the Kurdistan Workers' Party, banned in Turkey. If Turkey agrees, NATO, according to Erdogan, will not be a security organization, but will become a place where there will be many representatives of terrorists.