Մոսկվայի մարզի ադրբեջանական համայնքի նախկին ղեկավար Ղալիբ Աղաեւին արտաքսել են Ռուսաստանի Դաշնությունից, հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Հաղորդվում է, որ Ղալիբ Աղաեւը Ռուսաստանից արտաքսվել է մայիսի 19-ին:
Ղալիբ Աղաեւի հետ Ռուսաստանից արտաքսվել է նաեւ սփյուռքի ակտիվիստ, «Патриот ТВ» Youtube-ալիքի ադմինիստրատոր Ջեյհուն Ալիեւը, որը ժամանակին եղել է ոմն գործարար Ֆիզուլի Մամեդովի օգնականը։ Իրավապահների ուղեկցությամբ նրանց տեղափոխել են Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանավակայան եւ արտաքսել Ադրբեջան։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները նշում են, որ Ղալիբ Աղաեւին արտաքսելու որոշումը կայացվել է անցյալ տարվա վերջին՝ Մոսկվայի մարզի Խիմկիի քաղաքային դատարանի կողմից։
Դատարանը Աղաեւին մեղավոր է ճանաչել վարչական իրավախախտում կատարելու մեջ եւ տուգանել է 5000 ռուբլու չափով՝ Ռուսաստանի տարածքից բռնի արտաքսմամբ։ Բացի այդ, դատարանը որոշել է Ղալիբ Աղաեւին տեղավորել Եգորսկի քաղաքային շրջանում գտնվող Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարության օտարերկրյա քաղաքացիների ժամանակավոր պահման կենտրոնում։
Ադրբեջանական սփյուռքի նախկին ղեկավարը մեղավոր է ճանաչվել Ռուսաստանի Դաշնության Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքի օտարերկրյա քաղաքացու կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի կողմից Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվելու (բնակության) ռեժիմը խախտելու հոդվածով, ինչպես նաեւ փաստաթղթեր չունենալու, կամ այդ փաստաթղթերը կորցրած լինելու եւ համապատասխան մարմիններին այդ մասին չտեղեկացնելու, կամ որոշակի ժամկետի ավարտից հետո Ռուսաստանի Դաշնությունից հեռանալուց խուսափելու հոդվածներով։

Экс-глава азербайджанской диаспоры в Московской области Галиб Агаев депортирован из Российской Федерации, сообщают азербайджанские СМИ.
Сообщается, что Галиб Агаев был депортирован из России 19 мая.
Вместе с Галибом Агаевым из России был депортирован активист диаспоры, администратор Youtube-канала «Патриот ТВ» Джейхун Алиев, который когда-то бы помощником некого бизнесмена Физули Мамедова. В сопровождении сотрудников правоохранительных органов они были доставлены в московский аэропорт «Домодедово», и депортированы в Азербайджан.
Азербайджанские СМИ отмечают, что решение о депортации Галиба Агаева было принято в конце прошлого года Химкинским городским судом Московской области.
Суд признал Агаева виновным в совершении административного правонарушения и оштрафовал его на 5 тысяч рублей с принудительным выдворением с территории России. Кроме того, суд принял решение о помещении Галиба Агаева в центр временного содержания иностранных граждан МВД России по Егорскому городскому округу.
Экс-глава азербайджанской диаспоры был признан виновным в нарушении статьи Кодекса РФ об административных правонарушениях о нарушении иностранным гражданином или лицом без гражданства режима пребывания (проживания) в Российской Федерации, отсутствии документов, подтверждающих право на пребывание (проживание) в Российской Федерации, или утрате таких документов, непредставлении в соответствующий орган заявления об их утрате или уклонении от выезда из Российской Федерации по истечении определенного срока.