Անկարայում ԱՄՆ դեսպանը կանչվել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարություն՝ քաղաքական հանրահավաքին մասնակցելու մասին Թուրքիայում ԱՄՆ քաղաքացիներին նախազգուշացման հետ կապված, որտեղ հիշատակվել է ոստիկանության մեթոդները, հաղորդում է AP-ն՝ վկայակոչելով տեղական ԶԼՄ-ներին:
Շաբաթ երեկոյան Ստամբուլում ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության (ԺՀԿ) հանրահավաքից առաջ դեսպանությունը հաղորդագրությունը տեղադրել է իր կայքում։
«Թուրքիայի ազգային ոստիկանությունը նախկինում կիրառել է միջոցներ, այդ թվում՝ ջրցան մեքենաներ, արցունքաբեր գազ եւ ոչ մահաբեր արկեր՝ բողոքի ցույցերի ժամանակ ամբոխին վերահսկելու համար»,- ասվում է Թուրքիայում ԱՄՆ քաղաքացիներին ուղղված նախազգուշացման մեջ: «Կա մեծ հավանականություն, որ նմանատիպ միջոցներ կկիրառվեն այս ցույցի ժամանակ»։
Պետական Anadolu լրատվական գործակալությունը, վկայակոչելով նախարարության անանուն աղբյուրները, հայտնել է, որ դեսպան Ջեֆրի Ֆլեյքը կանչվել է, որպեսզի թուրքական կառավարությունը կարողանա իր «անհանգստությունն» արտահայտել ԱՄՆ-ի նախազգուշացման մեջ «անհիմն մեղադրանքների» վերաբերյալ:
Կիրակի օրը Թուրքիայի ԱԳՆ-ն իր նախազգուշացումն է հրապարակել ԱՄՆ-ում գտնվող թուրք քաղաքացիներին, ինչն, ըստ երեւույթին, ԱՄՆ հայտարարության հայելային պատկերն է։ Դրանում ասվում է, որ ԱՄՆ ոստիկանությունը նախկինում օգտագործել է մարտական փամփուշտներ, էլեկտրաշոկ, արցունքաբեր գազ եւ «բռնի գործողություններ»՝ ցույցերը ճնշելու համար:
Թուրքիայում օտարերկրյա դեսպանատները պարբերաբար զգուշացնում են իրենց քաղաքացիներին խուսափել մարդկանց մեծ կուտակումներից եւ բողոքի ցույցերից։

The US ambassador in Ankara has been summoned to the Turkish Foreign Ministry over a warning to US citizens in Turkey about attending a political rally that mentioned police crowd control methods, AP reported, citing local media.
The embassy posted the message on its website May 18 ahead of the opposition Republican People's Party rally in Istanbul on Saturday evening.
The Turkish National Police have used measures including water cannons, tear gas and non-lethal projectiles in the past to control crowds at protests, the warning to US citizens in Turkey said.
The state-run Anadolu news agency, citing unnamed ministry sources, said Ambassador Jeffry Flake was called in so the Turkish government could express its discomfort about the baseless allegations in the US warning.
On Sunday, the Turkish Foreign Ministry issued its own warning to Turkish citizens in the US, which appears to be a mirror image of the US statement. It says US police have used live ammunition, electric shocks, tear gas and violent action to quell demonstrations in the past.