Պակիստանի նախկին վարչապետ Իմրան Խանը կիրակի իր կողմնակիցներին կոչ է արել մայիսի 25-ին խաղաղ երթ իրականացնել Իսլամաբադում՝ պահանջելով նոր ընտրություններ անցկացնել, հաղորդում է Associated Press-ը:
Խանը, որը վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրել է ավելի քան 3.5 տարի, իշխանությունից հեռացվել է խորհրդարանում տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքում, որի ժամանակ բոլոր հիմնական քաղաքական կուսակցությունների դաշինքը նրան անվստահություն է հայտնել: Իր տապալումից հետո նա հանրահավաքներ է իրականացրել մի քանի քաղաքներում:
Խանի կոչը հնչել է իր կուսկացության առաջնորդների նիստից հետո: Նախատեսվող երթը նա նկարագրել է որպես քայլ դեպի երկրի ինքնիշխանության պաշտպանությանը, քանի որ պնդում է, որ քվեարկությունը, որի արդյունքում իրեն փոխարինել են, «ԱՄՆ-ի կողմից կազմակերպված դավադրություն» է եղել:
Ներքին գործերի նախարար Ռանա Սանաուլլան Խանի կողմնակիցներին նախազգուշացրել է, որ երթի ժամանակ խնդիրներ չառաջացնեն, եւ Խանին մեղադրել է երիտասարդներին մոլորեցնելու համար:

Former Pakistani Prime Minister Imran Khan on Sunday urged his supporters to hold a peaceful march in Islamabad on May 25 to demand new elections, AP reported.
Khan, who served as prime minister for more than three and a half years, was removed from power in a vote of no confidence in parliament by an alliance of all major political parties. After his removal, he spoke at rallies in several cities.
Khan's call came after a marathon meeting of leaders of his Tahreek-e-Insaf party in the northwestern city of Peshawar. He described the planned march as a move to protect the country's sovereignty, as he claims the vote that resulted in his removal was a conspiracy orchestrated by the US.
In his speech, Khan urged the authorities not to oppose the march, which will gain momentum outside of Islamabad and then head into the city center. There, according to him, his supporters will remain until the dissolution of parliament and the appointment of new elections. In the past, thousands of people came to his rallies.