Կարծում եմ՝ այն իրավիճակը, որ հիմա կա Ղարաբաղում, երկար կտեւի։ Ինձ թվում է, որ բոլոր ներգրավված կողմերը դա հասկանում են։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռուս քաղաքագետ Նիկոլայ Սիլաեւը։
Նրա գնահատմամբ՝ մինչեւ Ուկրաինայում ռազմական գործողության ավարտը իրավիճակն էականորեն տեղաշարժելու փորձեր չեն լինի, այդ թվում նաեւ այն պատճառով, որ փետրվարի 24-ից հետո բոլորի համար խաղադրույքները շատ են աճել, առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի համար։
«Սա այն նույն Ռուսաստանը չէ, որի հետ բոլորը գործ ունեին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին։ Ղարաբաղից խաղաղապահների վաղաժամկետ դուրսբերում պահանջելը նշանակում է արմատապես փչացնել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Ես դա չէի սպասի:
Իհարկե, ռուսական ռազմական ներկայությունն այն տարածքում, որը Ադրբեջանը համարում է իրենը, շատ զգայուն է Ադրբեջանի համար։ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի հետեւանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը չի բավարարում Հայաստանին, սակայն ցանկացած կայուն միջազգային կարգ միշտ լիովին չի գոհացնում բոլոր ներգրավված կողմերին։
Ես արմատական տեղաշարժեր չէի սպասի։ Ինձ թվում է, որ ստեղծված իրավիճակը կարող է երկար շարունակվել»,- ընդգծեց Սիլաեւը։
Նա նշեց, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է լավ հարաբերությունների ամրապնդմամբ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ, հատկապես, որ այժմ պատժամիջոցների պատճառով փոխվում է ողջ համաշխարհային լոգիստիկան։
«Նոր խթանը կարեւոր է տրանսպորտային հաղորդակցությունների զարգացման համար, եւ այստեղ մեզ համար կարեւոր են լավ հարաբերությունները Հայաստանի եւ լավ հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ։ Մեզ համար կարեւոր է հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, Հյուսիս-հարավ տրանսպորտային միջանցքը»,- եզրափակեց փորձագետը։

Russian political analyst Nikolay Silaev, in a conversation with NEWS.am told that he thinks the current situation in Karabakh will last for a long time and that all the sides involved understand this.
According to his assessment, there will be no attempts to significantly move the situation on the ground until the end of the military operation in Ukraine, because after 24 February, the stakes for everyone have grown very much, first of all for Russia.
"This is no longer quite the Russia that everyone was dealing with on 9 November 2020. To demand the early withdrawal of Russian peacekeepers from Karabakh means radically spoiling relations with Russia. Do any of the parties need to radically damage relations with Russia? I would not expect this.
Of course, the Russian military presence on the territory that Azerbaijan considers its own is very sensitive for Azerbaijan. The situation that developed in the region as a result of the second Karabakh war does not satisfy Armenia, but any stable international order is always completely unsatisfactory for all the parties involved.
I would not expect any radical changes. It seems to me that the situation that has developed can last for a long time," Silaev noted.
He said that Russia is interested in strengthening good relations with both Armenia and Azerbaijan, especially since all global logistics are changing now because of the sanctions.
"A new impetus for the development of transport communications is important, and good relations with Armenia and good relations with Azerbaijan are important for us here. It is important for us to unblock communications, the North-South transport corridor," the expert added.