Հունիսի 27-ին աշխատանքային այցով Աթենքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ ընդգծել, որ այցն արտացոլում է երկու ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունների եղբայրական բնույթն ու միջպետական հարաբերությունների բարձր մակարդակը։
Արտգործնախարարները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի եւ Հունասատանի միջեւ քաղաքական երկխոսության ինտենսիվության եւ արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով առավել խորացնելու առկա փոխգործակցությունը: Անդրադարձ է կատարվել մի շարք ռազմավարական ուղղություններով երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին։
Արարատ Միրզոյանը եւ Նիկոս Դենդիասը մտքեր են փոխանակել առեւտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների, ռազմական, մշակութային, գիտության, զբոսաշրջության եւ մի շարք այլ ուղղություններով համագործակցության հետագա ընդլայնման հեռանկարների վերաբերյալ՝ ուրվագծելով այդ ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերը։ Հատկապես կարեւորվել է տնտեսության եւ նորարարությունների ոլորտներում համագործակցության խորացման, փոխադարձ ներդրումների խթանման եւ գործարար շրջանակների շփումների ակտիվացման ուղղությամբ նպատակամղված աշխատանքների իրականացումը։
Անդրադառնալով Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս համագործակցության եռակողմ ձեւաչափին՝ ԱԳ նախարարները համոզմունք են հայտնել, որ այդ ձեւաչափում շփումների շարունակականությունը եւ համատեղ ծրագրերի իրականացումը լավագույնս կծառայի գործընկեր երկրների կենսական շահերի ապահովմանը։
Քննարկվել են տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների հարցում համագործակցության ակտիվացման հնարավորությունները, մասնավորապես` «Պարսից ծոց-Սեւ ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքի» ստեղծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Արձանագրվել է գործընթացը վերջնակետին հասցնելու ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր իրականացնելու քաղաքական կամքը:
Զրուցակիցները քննարկել են միջազգային բազմակողմ հարթակներում, այդ թվում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում համագործակցության ամրապնդման հնարավորությունները։
Հայաստանի եւ Հունաստանի ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերությանը եւ Արեւելյան գործընկերության ծրագրին վերաբերող մի շարք հարցերի։
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում հունական կողմի աջակցությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը շարունակում է հետեւողական ջանքերը՝ ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային օրակարգն առաջ մղելու ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության հարցերի։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը եւ հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ։
Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության առանցքային դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված խաղաղ գործընթացի առաջմղման գործում, եւ բարձր գնահատել Հունաստանի դիրքորոշումը՝ ի աջակցություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում եւ մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը:
Անդրադառնալով Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին՝ նախարար Միրզոյանը նաեւ երախտագիտություն է հայտնել Հունաստանի կառավարությանը՝ հումանիտար օգնության տրամադրման համար։
ԱԳ նախարարն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Հայաստանի եւ Արցախի նկատմամբ ռազմատենչ եւ սադրիչ հռետորաբանությունն ու գործողությունները՝ ընդգծելով նաեւ այն փաստը, որ միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտմամբ՝ Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց։
Կարեւորվել է 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում Ադրբեջանի կողմից հայկական պատմամշակութային ժառանգության ինքնության խեղաթյուրման եւ ոչնչացման հետեւողական քաղաքականության կանխումը։ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Լեռնային Ղարաբաղում համապատասխան միջազգային կառույցների ներգրավվածության, հատկապես՝  ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության անարգել  իրականացման հրատապությունը։
Հանդիպման ընթացքում նաեւ անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին։
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի եւ Հունաստանի արտգործնախարարները մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության եւ Հունաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջեւ Եվրամիությանը վերաբերող հարցերի շուրջ համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողությանը:
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի եւ Հունաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարները հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարություններով:

Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war and civilians as hostages, which is a gross violation of international humanitarian law,  Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at the meeting with his Greek counterpart Nikos Dendias.
Ararat Mirzoyan expressed gratitude for the warm reception and underlined that his visit reflects the fraternal nature of the relations between the two peoples and the high level of interstate relations.
The Foreign Ministers expressed satisfaction with the intensive political dialogue and effective cooperation between Armenia and Greece and expressed readiness to deepen the existing cooperation. The sides touched upon the perspectives of development of bilateral relations in a number of strategic directions.
Ararat Mirzoyan and Nikos Dendias exchanged views on the prospects of further expanding the cooperation in trade, economic, high technology, military, cultural, scientific, tourism and other spheres and outlined the steps to be undertaken in this direction.
Touching upon the Armenia-Greece-Cyprus trilateral cooperation, the Ministers expressed confidence that the continuation of contacts and implementation of joint projects in this format will best serve the interests of the two sides.
The sides discussed the possibilities for the activation of cooperation in the sphere of regional transport infrastructure, in particular the creation of the International Transport Corridor Persian Gulf - Black Sea. The political will to take concrete steps to complete this process was noted.
The sides discussed the possibilities to strengthen cooperation in multilateral international organizations, including UNESCO.
The Foreign Ministers of Armenia and Greece touched upon a number of issues related to the Armenia-EU partnership and the Eastern Partnership program.
The Armenian side highly assessed the support of the Greek side to the recognition of the Armenian Genocide, underlining that Armenia continues its consistent efforts to promote the international agenda for the prevention of genocides.
During the meeting the sides also touched upon issues related to regional security and stability.  Mirzoyan presented his counterpart the situation around the Nagorno-Karabakh conflict and the Armenian side's position on the processes aimed at establishing peace and stability in the region and the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
Mirzoyan underscored the key role of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in advancing the peace process aimed at the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, and highly appreciated Greece's position.
Touching upon the humanitarian problems that emerged as a result of Azerbaijani aggression against Artsakh. Mirzoyan also thanked the Greek government for providing humanitarian assistance.
The Foreign Minister deemed unacceptable the Azerbaijani authorities' bellicose and provocative rhetoric and actions against Armenia and Artsakh, highlighting the fact that Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war and civilians hostage, which is a gross violation of international humanitarian law.
He highlighted the need to prevent Azerbaijan's consistent policy of distorting and destroying the identity of Armenian historical and cultural heritage in the territories under Azerbaijani control as a result of the 44-day war. Ararat Mirzoyan noted the relevance of involving relevant international organizations in Nagorno Karabakh, especially the unhindered implementation of UNESCO fact-finding mission.
During the meeting, the sides also touched upon the latest developments in the process of the normalization of Armenian-Turkish relations.
At the end of the meeting, the Foreign Ministers of Armenia and Greece attended the signing ceremony of the Memorandum of Understanding on cooperation in EU issues between the MFAs of the two countries.