ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ընդունել է «Մոսմետրոստրոյ» («Мосметрострой») ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Ժուկովի գլխավորած պատվիրակությանը։
Նախարարը հյուրերին տեղեկացրել է, որ Երևանում նախատվում է կառուցել ճարտարագիտական նորագույն լուծումներով մետրոյի նոր կայարան, ինչպես նաև բարելավել մետրոպոլիտենի գործող կայարանները և Երևան-Թբիլիսի-Երևան գնացքի աշխատանքը։
Սերգեյ Ժուկովը ներկայացրել է իրենց ընկերության գործունեությունը՝ նշելով, որ իրենք զբաղվում են ոչ միայն մետրոյի, այլև թունելների, երկաթգծերի կառուցման և ճանապարհաշինարարական այլ աշխատանքներով ևս։
Ընկերության տնօրենը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի հետ կիրականացվեն հետաքրքիր նախագծեր, նաև կլինի մասնագիտական փորձի փոխանակում։

The Minister of Economy of Armenia, Vahan Kerobyan, received a delegation led by General Director Sergey Zhukov of the Russian Mosmetrostroy group of companies.
The minister informed the guests that a new subway station with the latest engineering solutions is planned to be built in the Armenian capital Yerevan, as well as to improve the existing subway stations and the operation of the Yerevan-Tbilisi-Yerevan train system.
Zhukov, in turn, presented the activities of their company, noting that they are engaged not only in subway systems, but also in the construction of tunnels, railways, and some other road construction activities.
Also, the head of Mosmetrostroy expressed hope that interesting projects will be implemented with Armenia, and there will be an exchange of professional experience, too.