Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է Թուրքիայի ափերի մոտ ռուսական բեռնատար նավի կալանավորման հետ կապված իրավիճակը պարզելու անհրաժեշտության մասին։
«Մենք պետք է պարզենք այս իրավիճակը։ Նավը, կարծես, իսկապես ռուսական է՝ Ռուսաստանի դրոշի ներքո, ըստ իս՝ պատկանում է Ղազախստանին, իսկ բեռը տեղափոխվել է Էստոնիայի եւ Թուրքիայի միջեւ պայմանագրով»,- երկուշաբթի օրը կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է Լավրովը, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»։
Ավելի վաղ տեղեկություն էր հայտնվել թուրքական կողմից «Ժիբեկ ժոլի» բեռնատար նավի կալանավորման մասին, որն իբր ուկրաինական հացահատիկ է տեղափոխելիս եղել։

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov announced the need to sort out the situation with the detention of a Russian dry cargo ship off the coast of Turkey.
“We need to understand this situation. The ship seems to be really Russian - under the flag of Russia, belongs, in my opinion, to Kazakhstan, and the cargo was under a contract between Estonia and Turkey," Lavrov told a briefing on Monday, Interfax reports.
There were a report over the detention by the Turkish side of the cargo ship Zhibek Zholy, which allegedly transported Ukrainian grain.