BP ընկերության շահույթը երկրորդ եռամսյակում ավելացել է ավելի քան երեք անգամ՝ հասնելով 14 տարի առաջվա առավելագույնին, քանի որ ընկերությունը միացել է մրցակից Shell-ին՝ օգուտ քաղելով նավթի եւ գազի գների կտրուկ աճից։
Նավթային հսկան տեղեկացրել է, որ ինքնարժեքի փոխարինման բազային շահույթը բարձրացել է՝ հասնելով 8,5 մլրդ դոլարի երեք ամսվա ընթացքում (մինչեւ հունիսի 30-ը)՝ մեկ տարի առաջվա 2,8 մլրդ դոլարի համեմատ, տեղեկացրել է AP-ը։
BP-ն խրախուսել է ներդրողներին՝ բարձրացնելով բաժնետերերի վճարները 10 տոկոս դիվիդենդներով եւ մինչեւ սեպտեմբերի վերջ բաժնեթղթերի գնման պլանն ավելացնելով եւս 3,5 մլրդ դոլարով։
Շահույթն ավելանում է այն դեպքում, երբ տնային տնտեսություններն ամբողջ ուժով փորձում են վճարել սրընթաց աճող հաշիվները, իսկ ցասումն ուժգնանում է նավթային եւ էներգետիկ ընկերությունների հսկայական շահույթների առիթով՝ Shell-ի եւ British Gas Centrica-ի սեփականատիրոջ անցած շաբաթվա անհավանական արդյունքների հետ կապված։
BP-ն նաեւ նախազգուշացրել է, որ ամռանը էներգակիրների գների իջեցում չի սպասվում՝ կանխատեսելով, որ հում նավթի եւ գազի գները կմնան բարձր երրորդ եռամսյակում՝ Ռուսաստանից մատակարարումների խափանումների պատճառով։
Ռուսաստանը Թուրքիայի տարածքով ԵՄ է մատակարարել 3 միլիարդ եվրոյի նավթամթերք՝ էմբարգոյի սահմանումից հետո
CSD-ի և Մաքուր օդի և էներգիայի հետազոտական ​​կենտրոնի (CREA) հետաքննության համաձայն՝ այն բանից հետո...
Գազամատակարարման դադարեցումներ կլինեն Արարատի Նորաբաց, Սյունիքի Ձագեձոր, Թավշուտ, Բարիկավան, Անդոկավան բնակավայրերում

Прибыль компании BP во втором квартале увеличилась более чем втрое до 14-летнего максимума, поскольку она присоединилась к конкуренту Shell, пожиная плоды резкого роста цен на нефть и газ.
Нефтяной гигант сообщил, что базовая прибыль по себестоимости замещения — его предпочтительный показатель — подскочила до 8,5 млрд долларов США за три месяца до 30 июня по сравнению с 2,8 млрд долларов  год назад, передает AP.
BP подбодрила инвесторов, увеличив выплаты акционерам в виде дивидендов на 10% и увеличив план выкупа акций еще на 3,5 миллиарда долларов США до конца сентября.
Прибыль растет в то время как домохозяйства изо всех сил пытаются оплатить стремительно растущие счета, а гнев нарастает по поводу огромных прибылей  нефтяных и энергетических компаний после невероятных результатов от Shell и владельца British Gas Centrica на прошлой неделе.
BP также предупредила, что летом не ожидается снижения цен на энергоносители, прогнозируя, что цены на сырую нефть и газ останутся высокими в третьем квартале из-за перебоев с поставками из России.
FT: Китай потребовал у России газ по внутренним российским ценам
Также Пекин дал понять, что намерен покупать лишь небольшую часть из 50 млрд кубометров в год, которые Москва хочет поставлять по «Силе Сибири-2»…
Brent подешевела до $81,02 за баррель
Июльские фьючерсы на WTI дешевели на электронных торгах Нью-Йоркской…
Австралия выделит более $13 млн на обеспечение Украины электроэнергией
Еще $663,7 тыс. Канберра переведет Партнерству ООН по правам инвалидов для реабилитации служащих ВСУ…
Нефть Brent подешевела до $81,75 за баррель
Фьючерсы на нефть WTI на июль на электронных торгах Нью-Йоркской товарной биржи…
Пашинян главе компании«Libra Group»: РА придает важность реализации проектов в сферах солнечной и зеленой энергетики
Собеседники коснулись перспектив сотрудничества, а также проекта правительства Республики Армения «Перекресток мира»...