Ձմռան մոտենալուն ընդառաջ Եվրոպան ստիպված կլինի պայքարել Ասիայի հետ՝ ռուսական գազի համար, գրել է The Wall Street Journal-ը:
Ինչպես նշել է հրատարակությունը, կորոնավիրուսի հետեւանքով առկա սահմանափակումներից հետո Չինաստանի տնտեսական վերականգնումը կամ Ասիայում ցուրտ ձմեռը պատրվակ կլինեն բնական հեղուկ գազի արտահանման համար պայքարելու, ինչը կհանգեցնի հետագա գնաճի։
Հոդվածի հեղինակների կարծիքով՝ բարձր գները կազդեն եվրոպական տնտեսության վրա, կհանգեցնեն սոցիալական բունտի, եւ իշխանության կարող են գալ կառավարություններ, որոնք կկոտրեն արեւմտյան կոալիցիան։
Մայիսի 18-ին Եվրահանձնաժողովը ընդունել է REPowerEU երկարաժամկետ ծրագիրը` ռուսական նավթից եւ գազից արագ հրաժարվելու համար: Մինչեւ 2029 թվականը ծրագրի իրականացման համար կպահանջվի 300 միլիարդ եվրո:

As winter approaches, Europe will have to fight Asia for Russian gas, The Wall Street Journal reported.
As noted in the publication, the economic recovery in China after the lockout due to the coronavirus or a cold winter in Asia will be an excuse to fight with Europe for the export of LNG, which will lead to further price increases.
According to the authors of the article, high prices will affect the European economy, lead to social unrest and governments that will break the Western coalition may come to power.
On May 18, the European Commission adopted a long-term plan REPowerEU for the early rejection of oil and gas from Russia, to implement the plan by 2029 will require €300 billion.