Նախկին սենատորը, ով աշխատում էր սոցիալական հարցերի եւ աշխատանքի նախարարությունում, սպանվել է Հայիթիի մայրաքաղաքի մերձակայքում գտնվող էլիտար թաղամասում։ Սպանվել է նաեւ նրա զարմիկը։ Հանցագործներն այրել են նրանց դիերը։ Այս մասին Associated Press-ին հայտնել է կառավարության ներկայացուցիչ Ժակ Լաֆոնտանը։
Իվոն Բուիսերեթի եւ նրա զարմիկի մարմինները հայտնաբերվել են Լաբուլե համայնքում։ Այն գտնվում է Պելերինից ոչ հեռու, որտեղ անցյալ հուլիսին իր սեփական տանը սպանվեց նախագահ Ջովենել Մոիսը:
Բուիսերեթը եւ նրա զարմիկը հայտմաբերվել են կառավարական ավտոմեքենայի մեջ։ Ենթադրվում է, որ սպանության հետեւում կանգնած է հանցախումբը, որը փորձում է վերահսկողություն հաստատել այդ թաղամասում։
Ti Macaque կոչվող հանցախումբը, որը թարգմանաբար «փոքրիկ մակակեներ» է նշանակում, տարածքի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու համար պայքարում է Տոտո խմբավորման դեմ։ Մոիսի սպանությունից հետո ավազակախմբերը մայրաքաղաք Պորտ-օ-Պրենս քաղաքում եւ դրանից դուրս ավելի հզոր են դարձել եւ սկսել են դաժան պատերազմներ մղել:
Վարչապետ Արիել Անրին դատապարտել է Բուիսերեթի սպանությունը եւ որպես Լաբուլում զինված խմբավորումների կողմից իրականացված «բարբարոսական արարք» է որակել ։

A former senator who worked for the Ministry of Social Affairs and Labor was killed in an upscale neighborhood near Haiti’s capital and his body set on fire along with his nephew, Government Commissioner Jacques Lafontant told AP, the latter reported.
The bodies of Yvon Buissereth and his unidentified nephew were found in the community of Laboule. That is near Pelerin, where President Jovenel Moise was assassinated in his private home in July last year.
Buissereth, director of Haiti’s Public Company for the Promotion of Social Housing, and his nephew were traveling in a government-issued vehicle and were found inside the charred car, Lafontant said. He said a gang trying to control the area is likely to blame.
The Ti Makak gang, which means “Little Macaques,” is fighting with the Toto gang over control of that area. Gangs in the capital of Port-au-Prince and beyond have become more powerful and waged violent turf wars since Moise was assassinated.
Prime Minister Ariel Henry condemned Buissereth’s killing as a “barbaric act” by armed gangs in Laboule.