Աղավնոյից ոչ մի ընտանիք չի հեռացել, մարդիկ սպասում են: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Ժողովրդավարական համախմբում» կուսակցության ղեկավար Սուրեն Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ եթե 500 մարդ գա Աղավնո, ապա հնարավոր է փրկել բնակավայրը:
Սուրեն Պետրոսյանը, որն արդեն չորս օր է՝ իր կնոջ և երկու մանկահասակ երեխաների հետ գտնվում է Արցախի Աղավնո գյուղում, նշեց, որ բնակիչները ցանկանում են մնալ գյուղում: «Մենք ունենք երկու շաբաթ ժամանակ: Եկեք այդ երկու շաբաթում փորձենք հասնել արդյունքի: Մենք զոհի կարգավիճակում ենք: Կա երկու ընտրություն. կամ դիմագրավում ենք մարտահրավերներին, կամ փախնում ենք մարտահրավերներից ու կործանվում: Եթե այստեղ մարդ չգա, և մնան միայն գյուղացիները, ապա այլ ելք չի մնում, քան Աղավնոյից դուրս գալը: Բայց ես նորից եմ ասում, որ մինչև վերջին պահը մնալու եմ այստեղ իմ ընտանիքի հետ»,- ասաց նա:
Պետրոսյանը հավելեց, որ հարյուրավոր մարդիկ ասել են, որ կգան Աղավնո. «Լինում են դեպքեր, որ մարդիկ գալիս են, ծանոթանում են իրավիճակին: Խոստանում են, որ կգան»:
Հիշեցնենք, որ Արցախում իրավիճակն օգոստոսի 1–ից լարված է։ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը օգոստոսի 2-ին հրավիրված Անվտանգության խորհրդի նիստում ասել է, որ Ադրբեջանը խաղաղապահների միջոցով պահանջել է Արցախը Հայաստանին կապող միջանցքի երթևեկությունը նոր երթուղով կազմակերպել: Հաջորդ օրը ադրբեջանական կողմը, կոպտորեն խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, թիրախավորել էր ՊԲ մարտական դիրքերն ու զորամասերից մեկի մշտական տեղակայման վայրը՝ կիրառելով նաև ականանետներ, նռնականետեր և հարվածային ԱԹՍ-ներ։ Հայկական կողմն ունի 2 զոհ, 19 վիրավոր։ Արդեն օգոստոսի 5–ին Արցախի տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը Աղավնոյի և Բերձորի բնակիչներին ասել է, որ մինչև օգոստոսի 25-ը պետք է լքեն տները։
Նշենք, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարության 6–րդ կետում ասվում է, որ երեք տարում նոր այլընտրանքային ճանապարհ է կառուցվելու, որը կապելու է Արցախը Հայաստանի հետ։ Օգոստոսի 4–ին Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը հայտնել է, որ Լաչինի միջանցքի այլընտրանքային ճանապարհի կառուցման աշխատանքներն արդեն սկսվել են ու մինչև գարուն կավարտվեն։ Ադրբեջանը կառուցել է ճանապարհահատվածի 30 կմ-ը, որը պետք է միանա հայկական կողմի կառուցված ճանապարհին: Նոր երթուղու 5 կիլոմետրանոց հատվածում կտեղակայվի ռուս խաղաղապահները։

Ни одна семья не уехала из Ахавно, люди ждут. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am председатель партии «Демократическое объединение» Сурен Петросян, добавив при этом, что если в Ахавно приедут 500 человек, то населенный пункт еще можно будет спасти.
Петросян, который четыре дня находится в селе Ахавно Арцаха с женой и двумя маленькими детьми, сказал, что его жители хотят остаться в родной деревне. «У нас есть две недели. Попробуем добиться результатов за эти две недели. Мы пребываем в статусе жертвы. Имеется два выбора - мы либо противодействуем вызовам, либо убегаем от них и погибаем. Если сюда никто не придет, и останутся только жители деревни, то другого выхода, кроме как покинуть Ахавно, не останется. Но еще раз говорю, что останусь здесь со своей семьей до последнего момента», - заявил он.
Председатель партии «Демократическое объединение» добавил, что сотни людей заявили, что приедут в Ахавно. «Бывают случаи, когда люди приезжают и знакомятся с ситуацией. Обещают приехать», - заключил он.
Напомним, что ситуация в Арцахе накалилась с 1 августа. Президент республики Араик Арутюнян заявил на созванном 2 августа заседании Совета безопасности, что Азербайджан через миротворцев потребовал организовать движение коридора, соединяющего Арцах с Арменией, по новому маршруту.
На следующий день азербайджанские подразделения, грубо нарушив режим прекращения огня, обстреляли боевые позиции Армии обороны и место постоянной дислокации одной из воинских частей. Помимо стрелкового оружия различного калибра, противник применил также минометы, гранатометы и ударные БПЛА, в результате чего смертельное ранение получили военнослужащие-контрактники Гурген Габриелян и Артур Хачатрян. 19 военнослужащих получили ранения различной степени тяжести.
Уже 5 августа министр территориального управления и инфраструктур Арцаха Айк Ханумян сообщил жителям Ахавно и Бердзора о том, что они должны покинуть свои дома до 25 августа.