Facebook-ն ու Apple-ը արդեն մի քանի տարի պայքարում են միմյանց դեմ։ Apple-ը WWDC 2020-ին հայտարարել է, որ iOS-ը կպահանջի հավելվածներից օգտվողներին խնդրել բաժանորդագրվել՝ հավելվածների միջեւ գովազդին հետեւելու համար: Facebook-ը հաջորդ ամիսների մեծ մասն անցկացրել է դեմ արտահայտվելով Apple-ի ծրագրերին եւ կանխատեսելով եկամուտների անկայունություն գալիք փոփոխությունների պատճառով, սակայն գործառույթը թողարկվել է iOS 14.5-ում դեռ 2021 թվականի ապրիլին:
Սակայն մի քիչ զարմանալի է, որ մինչ այս ամենի փլուզումը Facebook-ը եւ Apple-ը աշխատում էին գործընկերության եւ եկամուտների բաշխման համաձայնագրի վրա, գրում է The Wall Street Journal-ը։
Աղբյուրի համաձայն՝ Apple-ը եւ Facebook-ը դիտարկում էին առանց գովազդի հարթակի տարբերակի գրանցման հնարավորությունը: Եվ քանի որ Apple-ն իր վրա էր վերցնում հավելվածներում գնումների մի մասը, ներառյալ բաժանորդագրությունները, սա իսկապես շատ շահավետ գործարք կարող էր լինել:
Եվս մեկ պայմանավորվածություն, որը քննարկվել եւ, ի վերջո, տարաձայնությունների առարկա է դարձել, այն է, որ Apple-ը վերցնում էր «գովազդային հաղորդագրությունների» մի մասը, ինչը, ըստ էության, նույնն է, ինչ ավելի լայն լսարանի առջեւ գրառման համար վճարելը:
Facebook-ը վաղուց է հաղորդագրությունները որպես իր գովազդային պորտֆոլիոյի մաս համարում, փոքր ձեռնարկությունները հաճախ օգտագործում են գովազդվող գրառումները՝ ավելի շատ մարդկանց գրավելու համար: Բանը հասել է նրան, որ Apple-ն ասել է, թե խթանումները պետք է դիտարկվեն որպես հավելվածում գնումներ, որոնք ենթակա կլինեն եկամուտների 30 տոկոս կրճատման, որը ընկերությունն իր վրա է վերցնում: Facebook-ը, մյուս կողմից, պնդում է, որ դրանք գովազդային ապրանքներ են եղել, որոնց վրա Apple-ը չի տարածվում:
Insider Intelligence հետազոտական ընկերությունը պնդում է, որ 2021 թվականին օգտատերերի հետագծման մեջ փոփոխություններ մտցնելուց ի վեր iPhone-ի օգտատերերի 37 տոկոսը թույլ է տվել ընկերություններին հետեւել իրենց գործունեությանը հավելվածներում։ Փոփոխությունը ուժի մեջ մտնելուց հետո Facebook-ի (այժմ Meta) եկամուտների աճը զգալիորեն նվազել է, եւ Meta-ն անցյալ եռամսյակում հայտնել է ընկերության պատմության մեջ եկամուտների առաջին անկման մասին:
Apple-ը մեծ ջանքեր է գործադրում , որպեսզի իրեն ներկայացնի որպես գաղտնիության պաշտպան, իսկ Meta-ն… Դե, Meta-ն զբաղված է Մետատիեզերքը իրի վերածելով: Սակայն գոնե առայժմ գովազդը Meta-ի համար եկամուտ ստանալու միակ նշանավոր միջոցն է, ուստի ընկերությունը պետք է շարունակի հարմարվել աշխարհին, որտեղ iOS հավելվածների հետապնդումներից պաշտպանությունն այն է, ինչից օգտվում է օգտատերերի մեծամասնությունը։

Facebook и Apple враждуют уже несколько лет. Apple объявила на WWDC 2020, что iOS потребует от приложений запроса пользователей о подписке на отслеживание рекламы между приложениями. Facebook провел большую часть следующих месяцев, выступая против планов Apple и предсказывая нестабильность доходов из-за предстоящих изменений, но эта функция была выпущена в iOS 14.5 еще в апреле 2021 года.
Однако несколько удивительно,  что до того, как все это рухнуло, Facebook и Apple работали над соглашением о партнерстве и разделении доходов, пишет The Wall Street Journal.
Согласно источнику,  Apple и Facebook рассматривали возможность подписки на версию платформы без рекламы. А поскольку Apple берет на себя часть покупок в приложениях, включая подписки, это могло быть действительно очень прибыльным соглашением.
Еще одна договоренность, которая обсуждалась и в конечном итоге стала предметом разногласий, заключалась в том, что Apple брала часть «рекламных постов», что по сути равнозначно оплате за размещение поста перед более широкой аудиторией.
Facebook уже давно считает продвигаемые посты частью своего рекламного портфолио; малые предприятия часто используют продвигаемые посты, чтобы охватить больше людей. Проблема дошла до того, что Apple заявила, что повышения следует рассматривать как покупки в приложении, которые будут подлежать 30-процентному сокращению доходов, которое компания берет на себя. Facebook, с другой стороны, утверждал, что это были рекламные продукты, на которые Apple не распространяется.
Исследовательская компания Insider Intelligence утверждает, что с момента внедрения изменений в отслеживании пользователей в 2021 году 37% пользователей iPhone разрешили компаниям отслеживать свою активность в приложениях. С тех пор, как изменение вступило в силу, рост доходов Facebook (теперь Meta) значительно сократился, а в прошлом квартале Meta сообщила о первом снижении доходов в истории компании.
Apple делает все возможное, чтобы позиционировать себя как защитника конфиденциальности, а Meta… Ну, Meta занята тем, чтобы превратить Метавселенную в вещь. Но, по крайней мере, на данный момент реклама — единственный заметный способ получения дохода Meta, поэтому компании придется продолжать приспосабливаться к миру, в котором защита от отслеживания приложений iOS — это то, чем пользуется большинство пользователей.