ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիիին տեղափոխող օդանավը քիչ առաջ վայրէջք կատարեց Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանում:
Նշենք, որ սա նրա առաջին այցն է Հայաստան: Օդանավակայանում Փելոսիին դիմավորել են ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը եւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին:
Իսակովի պողոտայում՝ Ամերիկյան դեսպանատան դիմաց, Փելոսիին դիմավորելու էին եկել «Սասնա Ծռեր» շարժման անդամները՝ Միացյալ Նահանգների եւ Հայաստանի դրոշներով:
Ավելի վաղ ԱՄՆ դեսպանությունից NEWS.am-ին հայտնել էին, որ սեպտեմբերի 17-19-ի այցի ընթացքում Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Փելոսին կհանդիպի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ քննարկելու հայ-ամերիկյան հարաբերությունները և ներկայիս անվտանգային իրավիճակը։
Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Փելոսին հանդես կգա մամուլի ասուլիսով, ծաղկեպսակ կդնի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում և ելույթ կունենա «Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում», ընդ որում ելույթը ուղիղ հեռարձակմամբ հասանելի կլինի www.speaker.gov/newsroom հղմամբ։
Խոսնակ Փելոսին կանդրադառնա մեր երկու երկրների ամուր փոխգործակցությանը, որի հիմքում ընդհանուր արժեքներն են և մեր ժողովուրդների երկարամյա կապերը։
Պատվիրակության կազմում են ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Էներգետիկ և կոմերցիոն հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ֆրանկ Փալոնեն և Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Աննա Էշուն և Ջեքի Սփիերը։
Նենսի Փելոսիի Հայաստան այցի օրակարգը հայտնի է. նա կայցելի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, հանդես կգա ասուլիսով

The plane with Speaker of the US House of Representatives Nancy Pelosi has just landed at Zvartnots International Airport in Yerevan.
During the visit on September 17-19, Pelosi will meet with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Speaker of the National Assembly of the Republic Alen Simonyan and other high-ranking officials to discuss Armenian-American relations and the current  security situation.
The speaker of the US House of Representatives will speak at a press conference, lay a wreath at the Armenian Genocide Memorial and deliver a speech at the Cafesjian Center for the Arts.  The speech will be available live at www.speaker.gov/newsroom.
Pelosi will touch on issues of close cooperation between the two countries, which is based on common values and long-standing ties between the two peoples.
The US delegation included Chairman of the US House of Representatives Committee on Energy and Commerce Frank Pallone and members of the House of Representatives Anna Eshoo and Jackie Speier.