Գերմանիայի տնտեսությունը շարժվում է դեպի ռեցեսիա, նշել է Ifo ինստիտուտը՝ տեղեկացնելով կանխատեսվածից ավելի ուժեղ գործնական անկման մասին բոլոր ոլորտներում, մինչդեռ Գերմանիան ամբողջ ուժով փորձում է այս ձմռանը խուսափել գազի պակասուրդից։
Ifo ինստիտուտը հայտարարել է, որ գործնական կլիմայի իր ինդեքսը նվազել է՝ օգոստոսի 88,6-ից հասնելով 84,3-ի, ինչը ավելի լուրջ անկում է, քան տնտեսագետների 87,0 մակարդակի անկումը, վկայում է Reuters-ի հարցումը։
Սա  ամենացածր մակարդակն է COVID-19 համավարակի սկզբից՝ 2020թ. մայիսից։
Անկումը նկատելի էր Գերմանիայի տնտեսության բոլոր չորս հատվածներում, եւ վատատեսությունն առաջիկա ամիսներին զգալիորեն ուժեղացել է։ «Մենք նկատում ենք մի մեծ մինուս բոլոր ճակատներում»,- ասել է Ifo-ի տնտեսագետ Կլաուս Վոլրաբեն։ «Գնային սպասելիքները նորից ավելացել են, եւ ավելի քան յուրաքանչյուր երկրորդ ընկերություն հայտարարել է գների բարձրացման մասին»։
Օգոստոսին  Գերմանիայում արտադրողների գներընավելացել էին 7,9 տոկոսով՝ նախորդ ամսվա համեմատ, ընդ որում՝ էներգակիրների գների աճը հանգեցրել էր այդ միտման ավելացման։
Ifo-ի սեպտեմբերյան հետազոտությունը վկայում է «ձմռանն ավելի մեծ, քան երբեւէ, ռեցեսիայի մասին», քանի որ էներգակիրների ներմուծման չափազանց բարձր արժեքը Եվրոպայի ամենամեծ տնտեսությունը դարձնում է ավելի աղքատ, ասել է Commerzbank-ի տնտեսագետ Յորգ Կրեմերը։ «Էներգակիրների գների շոկը կհանգեցնի սպառողների գնողունակության անկման եւ արտադրությունն անշահավետ կդարձնի շատ ընկերությունների համար»,- ասել է Կրեմերը։

Germany's economy is heading into recession, the Ifo Institute said, reporting a stronger-than-forecast drop in business sentiment across all sectors as Germany struggles to avoid gas shortages this winter.
The Ifo Institute said its business climate index fell to 84.3 from 88.6 in August, a bigger drop than economists' forecast of 87.0 according to a Reuters poll.
This was the lowest level since the COVID-19 pandemic began in May 2020.
The downturn was evident in all four sectors of the German economy, and pessimism increased significantly in the coming months. Ifo economist ‪Klaus Wohlrabe said they were seeing a fat minus on all fronts‬. Price expectations have risen again, and more than every other company has announced price increases.
German producer prices rose 7.9 percent in August from the previous month, with higher energy prices driving the trend.
The September Ifo survey points more than ever to a recession in the winter half of the year as the extremely high cost of energy imports makes Europe's largest economy poorer, Commerzbank economist Jorg Kramer said. The energy price shock is driving down consumer purchasing power and making production unprofitable for many companies, Kramer said.