Իրան-Ռուսաստան-Ադրբեջան համագործակցության եռակողմ փաստաթուղթը կարեւոր դեր է խաղում հարաբերությունների ընդլայնման գործում։ Այս մասին հայտարարել է ԻԻՀ առաջին փոխնախագահ Մուհամեդ Մոխբերն Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովի հետ հանդիպմանը, փոխանցում է Mehr-ը։
Նրա խոսքով՝ տրանսպորտի ոլորտում երկկողմ հարաբերություններն ընդլայնելու լայն հնարավորություններ կան, եւ Թեհրանը հաստատակամ է Բաքվի հետ համագործակցության ամրապնդման հարցում։
Նա նշել է, որ երկկողմ առեւտրի ծավալների մեծացմանն ուղղված արտոնյալ առեւտրի ընդլայնումն Իրանի ռազմավարություններից մեկն է եւ կոչ է արել օգտագործել Իրանի եւ Ադրբեջանի առկա հնարավորությունները՝ առեւտրի հետագա ընդլայնման համար։
Առաջին փոխնախագահը հայտարարել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն Ադրբեջանին «եղբայր» է համարում եւ պատրաստ է ընդլայնել Բաքվի հետ բազմակողմ համագործակցությունը։ Նա նաեւ ընդգծել է, որ Իրանի հարեւանների սահմանները կարմիր գծեր են, եւ Թեհրանը այդ սահմանների դեմ ուղղված սպառնալիքները չի ընդունի։

The trilateral Iran-Russia-Azerbaijan cooperation document plays an important role in expanding relations, Iranian First Vice President Mohammad Mokhber said at a meeting with Azerbaijani Prime Minister Ali Asadov, Mehr reported.
According to him, there are ample opportunities for expansion of bilateral relations in the field of transport and Tehran is determined to strengthen cooperation with Baku.
He noted that expansion of preferential trade aimed at increasing the volume of bilateral trade is one of the IRI's strategies and called on Iran and Azerbaijan to use the existing opportunities to further expand trade.
The First Vice President said that the Islamic Republic of Iran considers Azerbaijan a 'brother' and is ready to expand comprehensive cooperation with Baku. He also noted that the borders of Iran's neighbors are red lines, and Tehran will not accept threats to these borders.