Հայաստանը՝ համաձայն 2021 թվականի կեսերից ԵՏՄ բյուջեով վճարված եւ ստացված մաքսային վճարների, դոնորի կարգավիճակում է։ Այսինքն՝ նա ավելի շատ տալիս է, քան ստանում։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 3-ին, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Այս կապակցությամբ, ինչպես նշեց Քերոբյանը, առաջիկայում կպահանջվի արհմիության բյուջեի վերաբաշխում։ «Քննարկումներ են ընթանում։ վարչապետը ԵՏՄ նիստում նշեց, որ մոտ ապագայում անհրաժեշտ կլինի վերանայել միության բյուջետային միջոցների բաշխումը։ Փաստորեն լինելով փոքր երկիր՝ մենք բավականին մեծ դոնոր ենք։ Ուստի անհրաժեշտություն կար գնալ ավելի արդար բաշխման ճանապարհով»,-պարզաբանեց Քերոբյանը։
Հայաստանը, ըստ նրա, ուժեղացրել է սեփական ծրագրերը ԵՏՄ-ում։ Այսինքն՝ ավելի շատ նախաձեռնողականություն է ցուցաբերում եւ փորձում ամրապնդել իր դերը կառույցում։ Նախարարի խոսքով՝ ԵՏՄ-ում Հայաստանի դերի եւ հեղինակության բարձրացումը նկատելի է անզեն աչքով։ «Հայաստանի առաջարկները շատ հարցերում որոշիչ են դառնում։ Շատերն են լսում նրանց։ Մեր դերը ԵՏՄ-ում մեծանում է»,-վստահեցրեց Քերոբյանը։

According to the customs fees paid and received in the Eurasian Economic Union budget since mid-2021, Armenia has the status of a donor, Armenian Economy Minister Vahan Kerobyan said on Thursday at the joint session of the parliamentary committees at the National Assembly.
In this regard, the minister noted, the Union budget will need to be redistributed in the near future. "Discussions are going on. Our Prime Minister mentioned at the EEU meeting that it will be necessary to ensure the revision of the Union's budget allocation in the near future. In fact, being a small country, we are quite a big donor. So there was a need to find a way for a more equitable distribution," explained Kerobyan.
Armenia, according to him, has activated its own programs in the EEU. That is, it shows more initiative and tries to enhance its role in the structure. According to the head of the Ministry of Economy, Armenia's increased role and reputation in the EEU is visible to the naked eye. "In many issues, Armenia's proposals become decisive. Many people listen to them. Our role in the Eurasian Economic Union is increasing," the representative of the government assured.
Moreover, efforts are also being made to include Armenian companies' products in the Eurasian Register of Industrial Goods.