Եվրոպական երկրները պետք է կրկնապատկեն իրենց պաշտպանական ծախսերը Ուկրաինայի պատերազմի պատճառով։ Այս մասին հայտարարել է Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Ուրմաս Ռեյնսալուն՝ հավելելով, որ իր երկիրը նախատեսում է ազգային պաշտպանության ծախսերը հասցնել ՀՆԱ-ի 3 տոկոսի, հայտնում է Reuters-ը։
Ռեյնսալուն մի շարք երկրների գործընկերների հետ այցելել է Կիեւ։
«Մենք կցանկանայինք, որ եվրոպական երկրները կրկնապատկեն իրենց պաշտպանական ծախսերը ուկրաինական պատերազմի ժամանակ եւ պատերազմից հետո, եւ մենք պատրաստվում ենք մեր ՀՆԱ-ի 3 տոկոսը ծախսել ազգային պաշտպանության վրա»,- ասել է նա։
Ռեյնսալուն նշել է, որ ԵՄ-ն պետք է նաեւ մեծացնի ֆինանսավորման մակարդակը, որը նա հատկացնում է Ուկրաինային ռազմական աջակցությանը։ «Եվրամիությունն ընդհանուր առմամբ իր ՀՆԱ-ի մոտ 0,2 տոկոսը հատկացրել է Ուկրաինային ռազմական օգնության համար, եւ ես խոստացել եմ, որ եթե մենք կարողանանք հասնել 1 տոկոսի, դա մեծ նշանակություն կունենա եւ կփոխի պատերազմի ընթացքը»,- ասել է նա։
Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալը Twitter-ի իր էջում գրել է, որ Ռեյնսալուի եւ վեց այլ նախարարների այցը ներառում է ԵՄ-ի պատժամիջոցների ավելի խստացման քննարկում, Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքի վերականգնում, ֆինանսական աջակցություն եւ Ուկրաինայի «եվրատլանտյան ձգտումներ»:

Европейские страны должны удвоить свои расходы на оборону из-за войны в Украине. Об это заявил министр иностранных дел Эстонии Урмас Рейнсалу, добавив, что его собственная страна планирует увеличить расходы на национальную оборону до 3% ВВП, передает Reuters.
Рейнсалу вместе с коллегами из ряда стран посетили Киев.
«Мы хотели бы, чтобы европейские страны удвоили свои расходы на оборону во время украинской войны и после войны, и мы собираемся потратить 3% нашего ВВП на национальную оборону», - сказал он.
Рейнсалу отметил, что ЕС также должен увеличить уровень финансирования, который он выделяет на военную поддержку Украины. «Европейский Союз в совокупности выделил около 0,2% своего ВВП на военную помощь Украине, и я пообещал, что если мы сможем достичь 1%, это будет иметь большое значение на местах и изменит ход войны», — сказал он.
Премьер-министр Украины Денис Шмыгаль написал в Твиттере, что визит Рейнсалу и шести других министров включал обсуждение ужесточения санкций ЕС, восстановления украинской энергетической инфраструктуры, финансовой поддержки и «евроатлантических устремлений» Украины.