Ներկայիս էներգետիկ իրավիճակը բարդացնում է այս ձմեռը, բայց հաջորդ տարին էլ ավելի ծանր կլինի, զգուշացրել է Միջազգային էներգետիկ գործակալության գործադիր տնօրեն Ֆաթիհ Բիրոլը, հաղորդում է Politico-ն։
Նրա խոսքով՝ 2023 թվականին կներդրվի հեղուկացված բնական գազի (ՀԲԳ) արտադրության նոր հզորությունների ամենացածր ծավալը երկար տարիների ընթացքում ՝ ընդամենը 20 միլիարդ խորանարդ մետր։ Դա հարված կլինի ԵՄ-ին, որն ավելի ու ավելի է կախված ՀԲԳ-ից։
«Պատրաստվեք հաջորդ ձմռանը։ Հաջորդ ձմեռը կարող է շատ ավելի բարդ լինել, քան այս ձմեռը»,-ասել է նա։
ԵՄ-ն դեռ ստանում է փոքր քանակությամբ ռուսական գազ, ինչը, ամենայն հավանականությամբ, տեղի չի ունենա 2023 թվականին։ Կա նաեւ հավանականություն, որ Չինաստանի էներգիայի պահանջարկը կաճի՝ մրցելով ԵՄ-ի հետ։ Բիրոլը նաեւ նախազգուշացրել է ԵՄ ներմուծվող բնական գազի գների սահմանափակման մասին։
Այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Գերմանիան եւ Նիդեռլանդները, շատ թերահավատորեն են մոտենում գազի գների սահմանափակմանը՝ նախազգուշացնելով, որ դա կարող է ապակայունացնել շուկաները եւ նվազեցնել ՀԲԳ-ի մատակարարումը: «Գազի գների սահմանափակումը կարող է թուլացնել Եվրոպան միջազգային մրցակցության տեսանկյունից»,-նշել է Բիրոլը։ Նա նաեւ ասել է, որ ռուսական նավթի գների սահմանափակումն այժմ ակտիվորեն քննարկվում է ԵՄ երկրների կողմից, եւ այն պետք է ուղղված լինի «ռուսական տնտեսության վրա առավելագույն ճնշում գործադրելուն՝ միաժամանակ նավթային շուկաներում մատակարարումների ընդհատումներ չստեղծելով»։
Ռուսաստանից ծովային նավթի գնման նկատմամբ ԵՄ էմբարգոն ուժի մեջ է մտնում դեկտեմբերի 5-ին։ Եվրահանձնաժողովն առաջարկում է մեկ բարելի դիմաց 62 դոլար սահմանաչափ, ինչը մոտ է Urals ապրանքանիշի ռուսական նավթի ներկայիս զեղչված գնին, սակայն Լեհաստանը, Լիտվան եւ Էստոնիան պնդում են, որպեսզի ավելի ցածր մակարդակ սահմանվի։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ցանկանում է, որ շեմը մեկ բարելի դիմաց 30-40 դոլար լինի։ Բիրոլը կոչ է արել «դինամիկ» սահմանափակում ներդնել, որը կհարմարվի շուկայական պայմաններին։ Չնայած ԵՄ-ին մի քանի դժվար տարի է սպասվում, իսկ համաշխարհային էներգետիկ շուկաներն ապակայունացված են, ամենից շատ կպարտվի Ռուսաստանը, կարծում է Բիրոլը։ «Արդյոք Ռուսաստանը հաղթում է էներգետիկ ճակատամարտում։ Պատասխանը կտրականապես բացասական է»,-ասել է նա։
«Ռուսաստանը չի կարող հենց այնպես փոխարինել Եվրոպային, դրա համար տարիներ կպահանջվեն։ Ռուսաստանի դերը միջազգային էներգետիկ համակարգում զգալիորեն կկրճատվի»,-նշել է նա։
Նրա գնահատմամբ՝ մինչեւ 2030 թվականը Ռուսաստանը կկորցնի 1 տրիլիոն դոլար։ «Նախկինում Ռուսաստանը խաղում էր Չեմպիոնների լիգայում, այժմ կխաղա շատ ավելի ցածր դիվիզիոնում»,-ասել է նա։ «Այս էներգետիկ ճգնաժամը, տարօրինակ կերպով, խթանում է մաքուր էներգիայի անցումը։ Ընդ որում ներդրումների աճը պայմանավորված է ոչ այնքան կլիմայի խնդիրներով, որքան էներգետիկ անվտանգության մտահոգությամբ: Ես հավատում եմ, որ մենք երբեք ավելի մոտ չենք եղել մեր կլիմատիկ քաղաքականությանը»,-հավելել է Բիրոլը։

Энергетическая чрезвычайная ситуация усложняет эту зиму, но следующий год будет еще тяжелее, предупредил исполнительный директор Международного энергетического агентства Фатих Бироль, передает POLITICO.
По его словам, в 2023 году будет введен самый низкий объем новых мощностей по производству сжиженного природного газа (СПГ) за многие годы — всего 20 миллиардов кубометров. Это станет ударом по ЕС, который все больше зависит от СПГ.
«Подготовьтесь к следующей зиме. Следующая зима может быть намного сложнее, чем зима, которую мы переживаем сейчас», — сказал Бироль.
ЕС по-прежнему получает небольшое количество российского газа, чего, скорее всего, не произойдет в 2023 году. Существует также вероятность того, что Китай откажется от своей политики изоляции от COVID, и его спрос на энергию возрастет, конкурируя с ЕС за ограниченные грузы СПГ.
Бироль также предупредил ЕС об ограничении цен на импортируемый природный газ. Есть давление со стороны некоторых стран ЕС в отношении такого ограничения. Предложение Европейской комиссии на прошлой неделе ограничить цену, по которой газ может продаваться по основному эталону ЕС, TTF, подверглось резкой критике за установление такой высокой планки, что она никогда не будет активирована, и Брюссель снова работает над этой идеей. Однако такие страны, как Германия и Нидерланды, очень скептически относятся к этой мере, предупреждая, что она может дестабилизировать рынки и сократить поставки СПГ.
«Ограничение цен на газ может ослабить Европу с точки зрения международной конкуренции» на закупки газа, отметил Бироль. Он также сказал, что ограничение цен на российскую нефть — план G7, который в настоящее время активно обсуждается странами ЕС, — должно быть направлено на оказание «максимального давления на российскую экономику, не создавая при этом перебоев с поставками на нефтяных рынках».
Эмбарго ЕС на закупку морской нефти из России вступает в силу 5 декабря. Ограничение цен на нефть G7 является частью более широких усилий, направленных на то, чтобы российская нефть по-прежнему была доступна на мировых рынках, но чтобы ее цены были на уровне, который сократит доходы России.
Еврокомиссия предлагает предел в 62 доллара за баррель, что близко к текущей цене со скидкой на российскую нефть марки Urals, но Польша, Литва и Эстония настаивают на более низком уровне. Президент Украины Владимир Зеленский хочет, чтобы потолок составлял от 30 до 40 долларов за баррель.
Бироль призвал к «динамическому» ограничению, которое будет адаптироваться к рыночным условиям.
Хотя ЕС предстоит несколько трудных лет, а мировые энергетические рынки дестабилизированы, больше всех проиграет Россия, считает Бироль. «Выигрывает ли Россия в энергетической битве? Ответ категорически нет, - сказал он, - Россия не сможет просто так заменить Европу — на это уйдут годы. Роль России в международной энергетической системе будет значительно уменьшена».
Он отметил, что зрелые и геологически сложные нефтяные и газовые месторождения России, а также ее зависимость от западных инвестиций и технологий для поддержания работы скважин делают вероятным, что падение добычи будет необратимым. По его оценкам, к 2030 году Россия потеряет 1 триллион долларов. «Раньше Россия играла в Лиге чемпионов, теперь она будет играть в гораздо более низком дивизионе», — сказал он.
«Этот энергетический кризис, как ни странно, дает толчок к переходу на чистую энергию», — сказал Бироль, при этом всплеск инвестиций вызван не столько проблемами климата, сколько заботой об энергетической безопасности. «Я считаю, что мы никогда не были ближе к нашему климатическому курсу», — сказал он.