Սաուդյան Արաբիան նախատեսում է դեկտեմբերի 9-ին չին-արաբական գագաթաժողով անցկացնել, որին կմասնակցի Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը՝ թագավորություն կատարած այցի ժամանակ, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով արաբ դիվանագետներին։
Սի Ծինփինը Էր Ռիադ կժամանի դեկտեմբերի 7-ին, հայտնել են աղբյուրները: Չին-արաբական հանդիպման հրավերներ են ուղարկվել Մերձավոր Արեւելքի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի առաջնորդներին, ասել են դիվանագետները:
Սպասվում է, որ չինական պատվիրակությունը էներգետիկային, անվտանգությանը եւ ներդրումներին վերաբերող տասնյակ համաձայնագրեր ու փոխըմբռնման հուշագրեր կստորագրի Պարսից ծոցի եւ արաբական այլ երկրների հետ, ասել են դիվանագետները՝ մանրամասներ չներկայացնելով։
Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարար Ադել Ալ-Ջուբեյրն այս ամսվա սկզբին հայտնել էր, որ առեւտրային կապերն ու տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդումը առաջնահերթություն կլինեն այցի համար, որը նաեւ կներառի Չինաստան-Պարսից ծոց գագաթաժողովը՝ արաբական ավելի լայն հանդիպումների հետ մեկտեղ:
«Ներկայացվածության մակարդակը կախված է յուրաքանչյուր երկրից, որտեղ ակնկալվում է, որ շատ արաբ առաջնորդներ կմասնակցեն, մյուսները կուղարկեն առնվազն իրենց արտաքին գործերի նախարարներին»,- ասել է արաբ դիվանագետներից մեկը:
Սի Ծինփինի այցը տեղի է ունենում ինչպես Պեկինի, այնպես էլ Էր Ռիադի հետ Վաշինգտոնի հարաբերությունների լարվածության ֆոնին, որոնք կապված են մարդու իրավունքների եւ Ուկրաինայում պատերազմի հետ, ինչպես նաեւ Չինաստանի հետ աճող տնտեսական մրցակցության ֆոնին, որն օգտագործում է իր տնտեսական հզորությունը որպես դիվանագիտական լծակ:
Պարսից ծոցի արաբական երկրները վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ամրապնդել են կապերը Չինաստանի եւ Ռուսաստանի հետ այն ժամանակ, երբ տարածաշրջանում աճել են անվտանգության ոլորտում ԱՄՆ-ի առանցքային գործընկերոջ հավատարմության վերաբերյալ կասկածները:
Սաուդյան Արաբիան եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները դիմակայում են «որեւէ կողմ ընտրելու» հարցում ԱՄՆ-ի ճնշմանը, երբ խոսքը վերաբերում է խոշոր առեւտրային գործընկեր Չինաստանի եւ նավթ արտադրողների ՕՊԵԿ+ դաշինքի անդամ Ռուսաստանի հետ կապերին:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը վրդովված էր հոկտեմբերին արդյունահանումը կրճատելու ՕՊԵԿ+-ի որոշումից՝ չնայած ԱՄՆ-ի առարկություններին, ինչն էլ ավելի է թուլացրել Սաուդյան Արաբիայի հետ երկարատեւ կապերը, որոնք Բայդենը փորձել էր կարգավորել հուլիսին թագավորություն կատարած այցի ժամանակ:

Саудовская Аравия планирует провести китайско-арабский саммит 9 декабря, на котором будет присутствовать председатель КНР Си Цзиньпин во время его визита в королевство, сообщает Reuters со ссылкой на арабских дипломатов.
Си Цзиньпин должен прибыть в Эр-Рияд 7 декабря, сообщили источники. По словам дипломатов, лидерам Ближнего Востока и Северной Африки были разосланы приглашения на китайско-арабскую встречу.
Ожидается, что китайская делегация подпишет десятки соглашений и меморандумов о взаимопонимании со странами Персидского залива и другими арабскими государствами, касающихся энергетики, безопасности и инвестиций, заявили дипломаты, не вдаваясь в подробности.
Государственный министр иностранных дел Саудовской Аравии Адель Аль-Джубейр ранее в этом месяце сообщил, что укрепление торговых связей и региональной безопасности будет приоритетом визита, который также, как ожидается, будет включать саммит Китай- Персидский залив наряду с более широкой арабской встречей.
«Уровень представительства зависит от каждой страны, в которой ожидается участие многих арабских лидеров, другие пришлют по крайней мере своих министров иностранных дел», — сказал один из арабских дипломатов.
Визит Си Цзиньпина проходит на фоне натянутых отношений Вашингтона как с Пекином, так и с Эр-Риядом из-за разногласий по правам человека и войны в Украине, а также на фоне растущей экономической конкуренции со стороны Китая, который, по их словам, использует свою экономическую мощь в качестве дипломатического рычага.
Арабские страны Персидского залива в последние несколько лет укрепляли связи с Китаем и Россией в то время, когда в регионе росли сомнения в отношении приверженности ключевого партнера США в области безопасности в регионе.
Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты сопротивлялись давлению США, требующих «выбрать чью-то сторону», когда речь идет об их связях с Китаем, крупным торговым партнером, и Россией, членом альянса производителей нефти ОПЕК+.
Администрация президента США Джо Байдена была возмущена решением ОПЕК+ в октябре сократить объемы добычи, несмотря на возражения США, что еще больше ослабило давние связи с Саудовской Аравией, которые Байден пытался наладить во время визита в королевство в июле.