Ծանրոցը, որը պայթել է Իսպանիայում Ուկրաինայի դեսպանատան տարածքում, հասցեագրված է եղել դեսպան Սերգեյ Պոգորելցեւին։ Պայթյունի հետեւանքները կարող էին շատ ավելի լուրջ լինել։
Ինչպես հայտնել է ինքը՝ դեսպանը, «Եվրոպական պրավդա»-ին տված մեկնաբանությունում, պայթուցիկը դրել են ոչ թե «նամակում», ինչպես գրել են լրատվամիջոցները, այլ փաստաթղթերի ծրարից շատ ավելի մեծ փաթեթում։
Ծանրոցը հասցեագրված է եղել Պոգորելցեւին։ Առանց հետադարձ տվյալների փաթեթը նման չի եղել դիվանագիտական փոստի եւ կասկած է առաջացրել դեսպանի քարտուղարուհու մոտ։ Կինը «փոստը» հանձնել է պարետին, որը պատասխանատու է նաեւ դեսպանատան պահպանման համար։ «Փաթեթի մեջ տուփ է եղել, ուստի պարետը կասկածել է, եւ այնպես, որ ոչ ոք մոտակայքում չլինի, այդ «փոստով» դուրս է եկել բակ մինչեւ փաթեթը բացելը։ Եվ հենց բացել է, լսել է, որ ինչ-որ բան է չխկացել, անմիջապես նետել է այն, եւ արդեն այդ ժամանակ լսել է պայթյունը»,- ասել է Պոգորելցեւը՝ հավելելով, որ պարետի ձեռքերը վիրավորվել են:
Ուկրաինայի դեսպանատան տարածքում պայթյունը որոտացել է այսօր, տեղական ժամանակով մոտ 13:00-ին, հայտնում է ՈՒՆԻԱՆ-ը։ Իրավապահները հայտնել են, որ ռումբով նամակ է պայթել։
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ի տվյալներով՝ պարետը թեթեւ վնասվածքներ է ստացել, դեսպանատան մնացած աշխատակիցները չեն տուժել։ Արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբան հանձնարարել է անհապաղ ուժեղացնել անվտանգության միջոցառումները Ուկրաինայի դեսպանատներում եւ կոչ է արել իսպանացի գործընկերոջը շտապ միջոցներ ձեռնարկել հարձակումը հետաքննելու համար։

Посылка, которая взорвалась на территории посольства Украины в Испании, адресовалась послу Сергею Погорельцеву. Последствия подрыва могли бы быть намного серьезнее.
Как сообщил в комментарии Европейской правде сам посол, взрывчатку заложили не в «письмо», о чем писали СМИ, а в пакет размера, значительно большего письма с документами.
Посылка была адресована Погорельцеву. Пакет без обратных данных не был похож на почту дипломатов и вызвал у секретарши посла подозрения. Женщина передала «почту» коменданту, ответственному, среди прочего, за охрану посольства. «В пакете оказалась коробка, поэтому у коменданта появились подозрения и он сам – чтобы никого не было рядом – вышел с этой "почтой" во двор перед тем, как ее открыть. А как только открыл, услышал, что там что-то щелкнуло, моментально ее отбросил, и уже тогда услышал взрыв», - рассказал Погорельцев, добавив, что коменданту повредило руки.
Взрыв на территории украинского дипучреждения прогремел сегодня около 13:00 по местному времени, передает УНИАН. Правоохранители сообщили, что взорвалось письмо с бомбой.
По данным МИД Украины, комендант получил незначительные ранения, остальные сотрудники посольства не пострадали. Министр иностранных дел Дмитрий Кулеба поручил немедленно усилить меры безопасности в украинских посольствах, а испанского коллегу призвал принять срочные меры для расследования нападения.