Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը կոչ է արել Եվրամիությանը շարունակել ներդրումները Չինաստանում՝ օգտվելով Եվրոպայի աճող մտավախություններից, որ ԱՄՆ-ն դառնում է Բրյուսելի թշնամական առեւտրային մրցակից, գրում է Politico-ն:
«Չինաստանն ակնկալում է, որ ԵՄ-ն կկիսվի Չինաստանի հսկայական շուկայական հնարավորություններով»,-ասել է Ծինփինը Պեկինում Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի հետ հանդիպման ժամանակ: «Չինաստանը եւ ԵՄ-ն պետք է համատեղ զսպեն առեւտուրը եւ տեխնոլոգիաները զենքի վերածելն ու քաղաքականացնելը։ Չինաստանը բաց կմնա եվրոպական ընկերությունների համար եւ հուսով է, որ ԵՄ-ն կմերժի միջամտությունը եւ չինական ընկերություններին կտրամադրի արդար եւ թափանցիկ բիզնես միջավայր»,-հավելել է նա։
«Մենք ողջունում ենք Եվրոպայի շարունակվող փոխշահավետ համագործակցությունը»,-շեշտել է Ծինփինը։
Իր հերթին, Միշելն իր ուղերձում կենտրոնացել է Ռուսաստանի վրա՝ ասելով, որ ԵՄ-ն «հույս ունի», որ Չինաստանը «կոչ կանի Ռուսաստանին հարգել ՄԱԿ-ի Կանոնադրության հիմնական սկզբունքները եւ դադարեցնել դաժան ավերածությունները եւ օկուպացիան»։
Մամուլի ասուլիսի ժամանակ Միշելը հայտարարել է, որ ՉԺՀ առաջնորդն իրեն հավաստիացրել է, որ Չինաստանը զենք չի ուղարկում Ռուսաստան եւ որ միջուկային սպառնալիքն անընդունելի է։
«Ինչ վերաբերում է բողոքի ցույցերին, այո, մենք քննարկել ենք այն։ ԵՄ-ի համար հավաքների իրավունքը հիմնարար իրավունք է՝ երաշխավորված միջազգային փաստաթղթերով»,-ասել է Միշելը։
Ինչ վերաբերում է առեւտրին, Միշելը նշել է Չինաստանում ԵՄ ընկերությունների եւ ներդրողների առջեւ ծառացած դժվարությունները՝ ընդգծելով, որ «առեւտրային հարաբերությունների վերաբալանսավորումը» եվրոպական առաջնորդների համար «առանցքային» խնդիր է։

Chinese President Xi Jinping urged the European Union to continue its investments in China, taking advantage of Europe's growing fears that the U.S. is becoming an increasingly hostile trade rival to Brussels, Politico wrote.
"China expects the EU to ... share China's supersize market opportunities," President Xi said, according to state media Xinhua, in a meeting with his European Council counterpart Charles Michel in Beijing.
"[China and the EU] should jointly oppose decoupling, and jointly oppose politicization and weaponization of trade and technology. China will remain open to European companies, and hopes that the EU would reject interference and provide Chinese companies with a fair and transparent business environment," Xi added.
"We welcome Europe's continued participation," Xi added, "and continued win-win."
Michel, for his part, focused his message on Russia, saying that the EU "counts on" China to "call on Russia to respect the core principles of the U.N. Charter and contribute to ending Russia's brutal destruction and occupation," according to his spokesperson.
At the press conference, Michel said the Chinese leader assured him that China was not sending weapons to Russia. “President Xi … made it very clear China is not providing weapons to Russia. President Xi made very clear that the threat — the nuclear threat — is not acceptable.”
"On the protests, yes, we discussed that question as well, and the acceptance by the societies to measures taken by the authorities," Michel said. "For the EU the right to assembly is a ... fundamental right guaranteed by international instruments."
On trade, Michel "set out the difficulties faced by EU companies and investors" in China, stressing that "rebalancing of the trade relations" was a "key" issue for European leaders.