Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը կոչ է արել Եվրամիությանը շարունակել ներդրումները Չինաստանում՝ օգտվելով Եվրոպայի աճող մտավախություններից, որ ԱՄՆ-ն դառնում է Բրյուսելի թշնամական առեւտրային մրցակից, գրում է Politico-ն:
«Չինաստանն ակնկալում է, որ ԵՄ-ն կկիսվի Չինաստանի հսկայական շուկայական հնարավորություններով»,-ասել է Ծինփինը Պեկինում Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի հետ հանդիպման ժամանակ: «Չինաստանը եւ ԵՄ-ն պետք է համատեղ զսպեն առեւտուրը եւ տեխնոլոգիաները զենքի վերածելն ու քաղաքականացնելը։ Չինաստանը բաց կմնա եվրոպական ընկերությունների համար եւ հուսով է, որ ԵՄ-ն կմերժի միջամտությունը եւ չինական ընկերություններին կտրամադրի արդար եւ թափանցիկ բիզնես միջավայր»,-հավելել է նա։
«Մենք ողջունում ենք Եվրոպայի շարունակվող փոխշահավետ համագործակցությունը»,-շեշտել է Ծինփինը։
Իր հերթին, Միշելն իր ուղերձում կենտրոնացել է Ռուսաստանի վրա՝ ասելով, որ ԵՄ-ն «հույս ունի», որ Չինաստանը «կոչ կանի Ռուսաստանին հարգել ՄԱԿ-ի Կանոնադրության հիմնական սկզբունքները եւ դադարեցնել դաժան ավերածությունները եւ օկուպացիան»։
Մամուլի ասուլիսի ժամանակ Միշելը հայտարարել է, որ ՉԺՀ առաջնորդն իրեն հավաստիացրել է, որ Չինաստանը զենք չի ուղարկում Ռուսաստան եւ որ միջուկային սպառնալիքն անընդունելի է։
«Ինչ վերաբերում է բողոքի ցույցերին, այո, մենք քննարկել ենք այն։ ԵՄ-ի համար հավաքների իրավունքը հիմնարար իրավունք է՝ երաշխավորված միջազգային փաստաթղթերով»,-ասել է Միշելը։
Ինչ վերաբերում է առեւտրին, Միշելը նշել է Չինաստանում ԵՄ ընկերությունների եւ ներդրողների առջեւ ծառացած դժվարությունները՝ ընդգծելով, որ «առեւտրային հարաբերությունների վերաբալանսավորումը» եվրոպական առաջնորդների համար «առանցքային» խնդիր է։

Председатель КНР Си Цзиньпин призвал Европейский союз продолжать свои инвестиции в Китай, воспользовавшись усиливающимися опасениями Европы по поводу того, что США становятся все более враждебным торговым соперником Брюсселя, пишет Politico.
«Китай ожидает, что ЕС поделится огромными рыночными возможностями Китая», — заявил китайский лидер на встрече со своим коллегой из Европейского совета Шарлем Мишелем в Пекине. «[Китай и ЕС] должны совместно противостоять фргаментации, а также политизации и превращению торговли и технологий в оружие. Китай останется открытым для европейских компаний и надеется, что ЕС отвергнет вмешательство и предоставит китайским компаниям справедливую и прозрачную бизнес-среду», - добавил он.
«Мы приветствуем продолжающееся участие Европы, — добавил Цзиньпин, — и продолжающееся взаимовыгодное сотрудничество».
Мишель, со своей стороны, сосредоточил свое послание на России, заявив, что ЕС «рассчитывает» на то, что Китай «призовет Россию уважать основные принципы Устава ООН и внести свой вклад в прекращение жестоких разрушений и оккупации России».
На пресс-конференции Мишель заявил, что лидер КНР заверил его, что Китай не отправляет оружие в Россию. «Президент Си… ясно дал понять, что Китай не поставляет оружие России. Президент Си очень ясно дал понять, что угроза — ядерная угроза — неприемлема».
«Что касается протестов, да, мы обсуждали и этот вопрос, и принятие обществом мер, принимаемых властями», — сказал Мишель. «Для ЕС право на собрания является ... фундаментальным правом, гарантированным международными документами».
Что касается торговли, Мишель «упомянул о трудностях, с которыми столкнулись компании и инвесторы из ЕС» в Китае, подчеркнув, что «перебалансировка торговых отношений» является «ключевым» вопросом для европейских лидеров.
В ходе своего стремительного визита Мишель также встретился с премьер-министром Китая Ли Кэцяном и главой Всекитайского собрания народных представителей Ли Чжаньшу.