ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերը կազմում են 20 հազար զինվորական։ Այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի կիրառման պլանավորման վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Անատոլի Յակովլեւը, հաղորդում է «Интерфакс»-ը։
«Ստեղծվել են անվտանգության ուժեր եւ միջոցներ, Դրանք առաջին հերթին օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերն են։ Պետությունների հատուկ նշանակության ուժերի կոնտինգենտների շուրջ 20 հազար զինծառայողներ գտնվում են պատրաստ վիճակում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու բոլոր տարածաշրջաններում»,-ասել է նա։
«Ստեղծվել են ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժեր, դրանք կազմում են մոտ 3,8 հազար զինվորական»,-հավելել է Յակովլեւը։
Յակովլեւը նշել է, որ ներկա պահին «ստեղծվել է Հավաքական անվտանգության գործուն համակարգ ՝ համապատասխան ուժերով եւ միջոցներով»։

Коллективные силы оперативного реагирования Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в настоящее время насчитывают 20 тысяч военнослужащих, сообщил начальник управления применения войск коллективных сил ОДКБ Анатолий Яковлев, передает «Интерфакс».
«Созданы силы и средства безопасности, это прежде всего коллективные силы оперативного реагирования. Порядка 20 тыс. военнослужащих контингентов сил специального назначения государств, которые готовы к применению во всех регионах зоны ответственности ОДКБ», - сказал он в субботу в эфире телекомпании Минобороны БеБеларуси «Воен ТВ».
«Созданы миротворческие силы ОДКБ, это порядка 3,8 тыс. военнослужащих, - добавил он. - Созданы коллективные авиационные силы».
Яковлев отметил, что к настоящему моменту «создана действенная система коллективной безопасности, с соответствующими силами и средствами».