Արցախի ղեկավարությունը չի կարող հույս դնել Հայաստանի ղեկավարության վրա, պետք է համապատասխան աշխատանք տանեն մանավանդ ՌԴ-ի եւ  ռուսական խաղաղապահ ուժերի հրամանատարության հետ: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 5-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրուցյում նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Երբ ասում եմ, որ ՌԴ-ի եւ ռուսական խաղաղապահների հետ համագործակցության եզրեր պետք է գտնել, պետք է հստակեցվի Արցախի բանակի դերն ու նշանակությունը, որպեսզի միջազգային հանրություն իմանա՝ Արցախի ՊԲ-ն ստեղծվել է առաջին ազատամարտի ժամանակ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի դեմ Ադրբեջանի կողմից պատերազմական գործողություններին հակազդելու պայմաններում: Այսինքն ստիպված են եղել ստեղծել ՊԲ-ն:
Երկրորդ, այսօր լուրջ քայլեր պետք է իրականացվեն, որպեսզի խաղաղապահ ուժերի գործունեությունը նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի ժամկետի  ավարտից հետո էլ երկարացվի: Որովհետեւ առանց ռուսական խաղաղապահ ուժերի շատ դժվար կլինի ապահովել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը»,-ասաց նա:
Հարցին, թե ինչ պետք է անել, որպեսզի այս իրավիճակը չկրկնվի, երբ ադրբեջանցիները փակեցին Արցախ-Հայաստան ճանապարհը, «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը պատասխանեց. «ՀՀ իշխանությունները նախեւառաջ պետք է Արցախի ժողովրդի գոյության, գոյապահպանության եւ գործունեության հայեցակարգ մշակեն: Ուղղություններից մեկը արտաքին քաղաքականությունն է եւ դրա շրջանակներում պետք է հստակեցվեն հարաբերությունները հատկապես խաղաղապահ ուժերի հետ, որոնք իրականացնում են Արցախի ժողովրդի անվտանգության խնդիրները: Իրենք են ադրբեջանցիների հետ բանակցում, իրենք են տիրապետում այդ նրբություններին եւ այդ ամենը պետք է պահանջել Ադրբեջանից: Իրենց թվում է, որ եթե թուրք-ադրբեջանական տանդեմի առաջ լռենք, որեւէ բան չասենք, չըմբոստանանք, ադրբեջանցիները հենց այնպես լռելու են: Ընդհակառակը, ախորժակն ուտելիս է բացվում»:

Власти Карабаха не могут полагаться на руководство Армении, они должны работать соответственно с Россией и командованием российских миротворческих сил. Об этом в беседе с журналистами 5 декабря заявил глава парламентской фракции блока «Армения», бывший министр обороны Сейран Оганян.
Говоря о том, что должны быть найдены грани сотрудничества с Россией и российскими миротворцами, парламентарий имеет в виду необходимость уточнения роли и значения карабахской армии, чтобы международное сообщество знало, что Вооруженные силы Карабаха создавались в условиях противодействия военной агрессии Азербайджана против права народа на самоопределение. «В Карабахе вынуждены были создать Армию обороны», – добавил Оганян.
Он указал на необходимость предпринять серьезные шаги по продлению деятельности миротворческих сил после истечения срока действия документа от 9 ноября 2020 года.
Глава фракции выразил уверенность, что без российских миротворческих сил обеспечить безопасность народа Карабаха будет очень сложно. «Власти Армении должны разработать концепцию существования и деятельности народа Карабаха. Одним из направлений является внешняя политика, и в ее рамках должны быть уточнены отношения с миротворческими силами, которые решают вопросы безопасности народа Карабаха. Именно они ведут переговоры с азербайджанцами, они знают все нюансы», – отметил экс-министр.
По его мнению, властям Армении кажется, что, если они будут молчать перед турецко-азербайджанским тандемом, азербайджанцы также будут молчать. «Наоборот, аппетит приходит во время еды», – заключил Сейран Оганян.