Գերմանիան հայտարարել է, որ Եվրոպան պետք է ձեռնպահ մնա պարտք վերցնելուց, որպեսզի մրցակցի ԱՄՆ կանաչ սուբսիդիաների հետ, այլապես նրա մրցունակությունը սպառնալիքի տակ կհայտնվի։
ԵՄ-ը հայտարարել է, որ անհանգստացած է Գնաճի նվազման մասին ԱՄՆ օրենքից (IRA). հյուսիսամերիկացի մեքենա արտադրողների սուբսիդիաները խախտում են միջազգային առեւտրի կանոնները եւ սպառնում եվրոպական բիզնեսին։ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը կիրակի հայտարարել է, որ «ԵՄ մակարդակով նոր լրացուցիչ ֆինանսավորում կպահանջվի», որպեսզի եվրոպական ընկերություններն ավելի մրցունակ լինեն ավելի «կանաչ էկոնոմիկայի» անցնելիս։
Բայց Բեռլինում նրա գաղափարն ընդունել են որոշ թերահավատությամբ։ «Գնաճն իջեցնելու մասին ԱՄՆ օրենքը հնարավորություն է, հրավեր՝ վերանայելու մեր մրցունակությունը»,- CNBC-ին ասել է Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Քրիստիան Լինդները։ «Կան Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի նախաձեռնության որոշ մասեր, որոնք [պետք է] քննարկել հետագայում, հատկապես նրա առաջարկը ինքնիշխանության եվրոպական ֆոնդի մասին։ Եթե դա նշանակում է գոյություն ունեցող մեխանիզմների ռեբրենդինգ, ես բաց եմ քննարկման համար։ Եթե ինքնիշխանության ֆոնդերը նշանակում են նոր ընդհանուր եվրոպական պարտք, ապա ես կարծում եմ, որ դա չի լինելու մեր մրցունակության կամ կայունության բարելավում, դա լինելու է սպառնալիք մեր մրցունակությանն ու կայունությանը»,- ասել է նա։
Եվրոպայի գործադիր իշխանության ղեկավարի առաջադրած գաղափարները դեռեւս նախնական փուլում են, այսինքն՝ բանակցությունների սեղանին պաշտոնական առաջարկներ չկան։ Բայց դրանք նշում են, թե, հանձնաժողովի կարծիքով, դեպի ուր պետք է շարժվի ԵՄ-ը, որպեսզի ավելի լավ վիճակում հայտնվի եւ մրցակցի Միացյալ Նահանգների հետ։
ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի պաշտոնատար անձինք մի քանի բանակցություններ են վարել այն մասին, թե ինչպես հարմարեցնեն IRA-ի որոշ կանոնները, որպեսզի հաշվի առնվեն Եվրոպայում արտահայտված մտավախությունները։ Նման հանդիպումներից մեկը տեղի է ունեցել Մերիլենդում։ «Մենք ամփոփել ենք Գնաճի իջեցման մասին օրենքի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի հատուկ աշխատանքային խմբի աշխատանքի արդյունքները եւ նախնական առաջընթաց գրանցել։ Մենք ընդունում ենք ԵՄ-ի անհանգստությունը եւ ընդգծում մեր հավատարմությունը նրանց կառուցողական որոշմանը»,- նշվել է հանդիպումից հետո արված համատեղ հայտարարությունում։
Անցած շաբաթ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ կարելի է ճշգրտումներ մտցնել, «որպեսզի հեշտացվի IRA-ի կողմից հատկացվող սուբսիդիաներին եվրոպական երկրների մասնակցությունը»։

Германия заявила, что Европе следует воздерживаться от заимствования денег, чтобы конкурировать с зелеными субсидиями США, иначе ее конкурентоспособность окажется под угрозой.
ЕС громко заявил о своей обеспокоенности по поводу Закона США о снижении инфляции (IRA), заявив, что субсидии североамериканским производителям автомобилей нарушают правила международной торговли и угрожают европейскому бизнесу. Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила в воскресенье, что потребуется «новое дополнительное финансирование на уровне ЕС», чтобы сделать европейские компании более конкурентоспособными при переходе к более «зеленой» экономике.
Но в Берлине ее идею восприняли с некоторым скептицизмом. «Закон США о снижении инфляции — это возможность, приглашение пересмотреть нашу конкурентоспособность», — заявил CNBC министр финансов Германии Кристиан Линднер. «Есть некоторые части инициативы Урсулы фон дер Ляйен, которые [необходимо] обсудить в дальнейшем, особенно ее предложение о европейском фонде суверенитета. Если это означает своего рода ребрендинг существующих инструментов, я открыт для обсуждения. Если фонды суверенитета означают новый общий европейский долг, то я думаю, что это не будет улучшением нашей конкурентоспособности или стабильности, это будет угроза для конкурентоспособности и стабильности», — сказал он.
Идеи, предложенные главой исполнительной власти Европы, все еще находятся на начальной стадии, то есть на столе переговоров нет официальных предложений. Однако они указывают, куда, по мнению комиссии, ЕС должен двигаться, чтобы оказаться в лучшем положении и конкурировать с Соединенными Штатами.
Официальные лица США и ЕС провели несколько переговоров о том, как адаптировать некоторые правила IRA, чтобы учесть некоторые опасения, высказанные в Европе. Одна из таких встреч произошла в Мерилэнде. «Мы также подвели итоги работы специальной рабочей группы США и ЕС по Закону о снижении инфляции и отметили предварительный прогресс. Мы признаем обеспокоенность ЕС и подчеркиваем нашу приверженность их конструктивному решению», — говорится в совместном заявлении после встречи.
На прошлой неделе президент США Джо Байден заявил, что можно внести коррективы, «чтобы облегчить участие европейских стран» в субсидиях, предоставляемых IRA.