Թուրքական հրամանատարությունը «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժեր»-ի (ԺԻՈՒ) քրդական ջոկատներից պահանջել է հեռանալ Հալեպի նահանգի հյուսիսային երեք շրջաններից։ Այս մասին հայտնել է կատարյան Al Jazeera հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Անկարայի աղբյուրին։ Նրա տեղեկացմամբ՝ քուրդ զինյալները պետք է դուրս բերվեն Այն էլ Արաբ, Մանբիջ եւ Թել Ռիֆաաթ շրջաններից։
«Անկարան վերջնագիր է ներկայացրել Սիրիայում գտնվող ռուս եւ ամերիկացի զինվորականներին»,- ասել է աղբյուրը։ Միաժամանակ, թուրքական կողմն ընդգծել է, որ երկու շաբաթ ժամանակ է տալիս, որպեսզի դուրս բերվեն ԺԻՈՒ ջոկատները, որոնք, ինչպես կարծում է, կապված են Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Al Jazeera-ի փոխանցմամբ՝ թուրք զինվորականները հայտարարել են, որ վերջնագրի ժամկետը չի երկարաձգվի։
ԺԻՈՒ-ն արաբա-քրդական Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի (ՍԴՈՒ) ողնաշարն է, որը վերահսկում է Ռաքքա եւ Հասաքա նահանգների մեծ մասը, ինչպես նաեւ Դեյր էզ Զորի հյուսիս-արեւելքը: Ընդհանուր առմամբ, Սիրիայի տարածքի 27 տոկոսը, ներառյալ նավթի հիմնական հանքերը, գտնվում են քրդական կազմավորումների ձեռքում, որոնց աջակցում են ԱՄՆ-ը եւ արեւմտյան կոալիցիան։
Ավելի վաղ Asharq al-Awsat թերթին տված հարցազրույցում ՍԴՈՒ-ի հրամանատար Մազլում Աբդին ասել էր, որ քրդական ջոկատներն արդեն կատարել են այս պայմանները եւ կառավարական զորքերին թույլ են տվել մուտք գործել Թուրքիային սահմանակից շրջաններ։ Նա հստակեցրել էր, որ ՍԴՈՒ-ի զինաթափումը կամ նրանց ներգրավումը սիրիական բանակում կարող է տեղի ունենալ միայն Դամասկոսի հետ քաղաքական համաձայնության հասնելուց հետո, որը երաշխավորում է Սիրիայի հյուսիսում քրդական ինքնավար վարչակազմի պահպանումը:
Նոյեմբերի 20-ից Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերը եւ հրետանին հարվածներ են հասցնում քրդական ուժերի դիրքերին Հալեպի, Ռաքքայի եւ Հասաքայի նահանգներում։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ մտադիր է ցամաքային գործողություն իրականացնել սիրիական Այն ալ Արաբ, Մանբիջ եւ Թել Ռիֆաթ շրջաններում, եթե ԺԻՈՒ-ն հրաժարվի այնտեղից դուրս բերել իր զինյալներին:

Турецкое командование потребовало от курдских отрядов «Сил народной самообороны» (СНС) покинуть три района на севере провинции Алеппо. Об этом сообщила катарский телеканал Al Jazeera со ссылкой на источник в Анкаре. По его сведениям, курдские бойцы должны быть выведены из районов Айн-эль-Араб, Манбидж и Телль-Рифаат.
«Анкара передала свой ультиматум российским и американским военным в Сирии», - уточнил источник. При этом турецкая сторона подчеркнула, что дает две недели на отвод отрядов СНС, которые, как она считает, связаны с запрещенной в Турции Рабочей партией Курдистана, передает ТАСС.
Как отмечает Al Jazeera, турецкие военные заявили, что срок ультиматума не будет продлеваться.
СНС составляют костяк арабо-курдских «Сил демократической Сирии» (СДС), контролирующих большую часть провинций Ракка и Хасеке, а также северо-восток Дейр-эз-Зора. Всего в руках курдских формирований, которым оказывают поддержку США и западная коалиция, находится 27% сирийской территории, в том числе основные нефтяные месторождения.
Ранее в интервью газете Asharq al-Awsat командир СДС Мазлюм Абди заявил, что курдские отряды уже выполнили эти условия и пропустили в пограничные с Турцией районы подразделения правительственных войск. Он дал понять, что разоружение СДС или их включение в состав сирийской армии может произойти только после достижения политического соглашения с Дамаском, которое гарантирует сохранение автономной курдской администрации на севере Сирии.
С 20 ноября турецкие ВВС и артиллерия наносят удары по позициям курдских сил в провинциях Алеппо, Ракка и Хасеке. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил о планах провести наземную операцию в сирийских районах Айн-эль-Араб, Манбидж и Телль-Рифаат в случае отказа СНС вывести оттуда своих бойцов