Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանն անժամկետ նստացույց ու շարժում է սկսում Երեւանում՝ այս փուլում ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջեւ՝ հետեւյալ պահանջներով։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Բեգլարյանը, կից գրելով.
«1. ՄԱԿ-ի մարմինները պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողություններն ու շրջափակումը Արցախի ժողովրդի հանդեպ.
1. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է անդրադառնա Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման հարցին՝ հստակ միջազգային երաշխիքներ տրամադրելով.
2. Առնվազն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամները (ԱՄՆ, ՌԴ, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա եւ Չինաստան) եւ Եվրոպական Միությունը պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի գործողությունները եւ գործնական միջոցներ ձեռնարկեն Ադրբեջանին սանձելու ուղղությամբ:
Հայաստանի հասարակությանը կոչ եմ անում՝
1. Դուրս գալ անտարբերության ու անօգնականության թմբիրից եւ ամեն մեկն իր չափով ու ձեւով նպաստի Արցախի պաշտպանության ու հայկական ապագայի երաշխավորման սուրբ գործին.
2. Տարբեր հանրային գործողություններով ճնշման տակ պահել հատկապես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամ երկրների դեսպանատները՝ պահանջելով հստակ գործողություններ՝ եւ՛ առանձին, եւ՛ ՄԱԿ-ի ձեւաչափով.
3. Բոլոր հնարավոր տեղերում խոսել ու գրել Արցախի կարեւորության ու ներկա կարիքի մասին՝ եւ՛ հայերենով, եւ՛ օտար լեզուներով.
4. Ով կարող է միանալ նստացույցին կամ բողոքի այլ գործողությունների, թող միանա, քանի որ Արցախի մեր հայրենակիցները շատ ավելի մեծ զրկանքներ են կրում հիմա.
Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին կոչ եմ անում՝
1. Իրենց երկրներում կազմակերպել հանրային անհնազանդության գործողություններ՝ պահանջելով իրենց կառավարություններից գործնական քայլեր Արցախի պաշտպանության եւ Ադրբեջանին սանձելու համար.
2. Իրազեկման արշավներ մեկնարկել՝ ուղղված օտար հասարակություններին ու լրատվամիջոցներին Արցախի հայության կարիքները ու ադրբեջանական հանցագործությունները ներկայացնելուն:
Արցախը ամբողջ հայության անզիջում արժեքն է, եւ այս պայքարն էլ բոլորինս է:
Ժամը 15:00-ին հրավիրում եմ մամուլի ասուլիս՝ ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջեւ: Մնացածը կներկայացնեմ այդ ժամանակ:

Советник государственного министра Арцаха Артак Бегларян начинает бессрочную сидячую акцию протеста перед ереванским офисом ООН.
О своих намерениях Бегларян сообщил на странице в фейсбук. Акция проводится в связи со следующими требованиями:
1. Органы ООН должны осудить геноцидальные действия Азербайджана и блокаду народа Арцаха.
2. Совет Безопасности ООН должен рассмотреть вопрос обеспечения безопасности народа Арцаха, предоставив четкие международные гарантии.
3. По крайней мере, пять постоянных членов Совета Безопасности ООН (США, РФ, Франция, Великобритания и Китай) и Европейский союз должны осудить действия Азербайджана и принять практические меры по обузданию Азербайджана.
Призываю общественность Армении:
1. Выйти из кокона безразличия и беспомощности, и каждый по-своему будет способствовать святому делу защиты Арцаха и гарантирования армянского будущего.
2. Различными общественными действиями держать под давлением особенно посольства пяти постоянных членов Совета Безопасности ООН, требуя четких действий как отдельно, так и в формате ООН.
3. Везде где можно говорить и писать о важности и нынешних потребностях Арцаха на армянском, и на иностранных языках.
4. Кто может присоединиться к сидячей акции или другим акциям протеста, пусть присоединится, поскольку наши соотечественники в Арцахе сейчас терпят гораздо больше лишений
Призываю соотечественников в Диаспоре:
1. Организовать в своих странах акты общественного неповиновения, требуя от своих правительств практических шагов для защиты Арцаха и обуздания Азербайджана.
2. Начать информационные кампании, направленные на представление нужд армянства Арцаха и азербайджанских преступлений иностранным обществам и СМИ.