Արեւմտյան երկրները, որոնք զենք եւ գումար են տրամադրում Ուկրաինային, արդեն դարձել են հակամարտության ակտիվ մասնակից, ուրբաթ հայտարարել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
Հունգարիայի պետական ռադիոյին տված հարցազրույցում Օրբանն ասել է, որ Ուկրաինային 14 Leopard 2 A6 տանկ ուղարկելու Գերմանիայի որոշումը դարձել է պատերազմում արեւմտյան երկրների աճող դերի խորհրդանիշ։
Ուկրաինային զինելու փոխարեն, Արեւմուտքը պետք է «հրադադար եւ խաղաղության բանակցություններ» անցկացնի»,ասել է Օրբանը։ «Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ գերմանացիներն ասացին, որ պատրաստ են սաղավարտներ ուղարկել, քանի որ իրենք մահաբեր զենք չեն ուղարկի պատերազմ, քանի որ դա կնշանակի մասնակցել դրան։ Դրանից էլ մենք սկսեցինք»,- ասել է Օրբանը: «Հիմա մենք խոսում ենք մարտական տանկերի մասին, իսկ նրանք ինքնաթիռների մասին»:
Օրբանն ընդգծել է, որ Հունգարիային Ուկրաինայի պատերազմի մեջ ներքաշելը «բացառվում է, քանի դեռ ես վարչապետ եմ», բայց Եվրոպայի մյուս երկրների համար արդեն ուշ է: «Մյուսները ոչ թե պարզապես վտանգի տակ չեն…Եթե դուք զենք եք ուղարկում, եթե դուք ֆինանսավորում եք պատերազմող երկրներից մեկի ամբողջ տարեկան բյուջեն, եթե դուք ավելի ու ավելի շատ զենք եք խոստանում, ավելի ու ավելի ժամանակակից զենք, ապա դուք կարող եք ասել ինչ ուզում եք: Բայց ինչ էլ ասեք, դուք պատերազմում եք»:

Западные страны, которые предоставляют оружие и деньги Украине, уже стали активными участниками конфликта, заявил в пятницу премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
В интервью венгерскому государственному радио Орбан отметил, что решение Германии отправить 14 танков Leopard 2 A6 на Украину стало символом возрастающей роли западных стран в войне.
Вместо того, чтобы вооружать Украину, Запад должен проводить «перемирие и мирные переговоры», считает Орбан. «Все началось с того, что немцы заявили, что готовы послать каски, потому что они не будут посылать смертоносное оружие на войну, поскольку это означало бы участие в ней. С этого мы и начали», — сказал Орбан. «Теперь мы говорим о боевых танках, а они уже говорят о самолетах».
Орбан подчеркнул, что о втягивании Венгрии в войну на Украине «не может быть и речи, пока я премьер-министр», но для других стран Европы уже слишком поздно. «Другие не просто в опасности…Если вы присылаете оружие, если вы финансируете весь годовой бюджет одной из воюющих сторон, если вы обещаете все больше и больше оружия, все более и более современного оружия, то вы можете говорить все, что хотите. Но что бы вы ни говорили, вы на войне».