Պետական եկամուտների կոմիտեի և «Թանա Էներջի Մենեջմենթ» ընկերության միջև հունվարի 27-ին կնքվել է Մեղրիի սահմանային անցակետի արդիականացման շինարարական աշխատանքների իրականացման պայմանագիր՝ 18 միլիոն 495 հազար եվրո արժեքով:
ՊԵԿ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ «Թանա Էներջի Մենեջմենթ» ընկերությունը (Tana Energy Management Company) հաղթող է ճանաչվել ՊԵԿ Հարավային մաքսատուն-վարչության Մեղրիի մաքսային կետ-բաժնի արդիականացման և վերակառուցման շինարարական աշխատանքների իրականացման համար՝ 2021թ. դեկտեմբերի 23-ին հայտարարված միջազգային մրցույթում:
ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին, առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել միջազգային բոլոր գործընկերներին, մասնավորապես, Եվրամիությանը, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկին՝ համատեղ կատարված հսկայական աշխատանքի համար: «Մեղրիի արդիականացված անցակետը միանշանակ կնպաստի Հայաստանում սահմանային անցման կետով արագ սահմանահատման հնարավորությունների ստեղծմանը, ինչպես նաև ժամանակակից պայմաններին համահունչ մաքսակետ ունենալու մեր տեսլականին»,-ընդգծել է Ռուստամ Բադասյանը:
Շինարարական ընկերության ներկայացուցիչը հույս է հայտնել, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում կողմերի միջև կձևավորվի արդյունավետ համագործակցություն: ՎԶԵԲ Երևանի գրասենյակի ղեկավար Գեորգի Ախալկացին բարձր է գնահատել Պետական եկամուտների կոմիտեի հետ փոխգործակցությունը և հույս է հայտնել, որ ծրագրի ավարտին կլինեն սպասված արդյունքներ:
Շինարարական աշխատանքները կավարտվեն 2026 թվականին, որի արդյունքում նախատեսվում է ունենալ ժամանակակից անցակետ:
Նշենք, որ Մեղրիի սահմանային անցակետի արդիականացնումն իրականացվում է Եվրամիության և ՎԶԵԲ-ի միջոցով տրամադրած վարկային և դրամաշնորհային միջոցներով: Անցակետի արդիականացման և ընդլայնման նպատակով 2020թ. փետրվարի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև ստորագրվել են «Մեղրիի սահմանային անցակետի ծրագիր» վարկային և դրամաշնորհային համաձայնագրեր` ՀՀ ֆինանսների նախարարության ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հայաստանյան գրասենյակի կողմից։

The State Revenue Committee (SRC) of Armenia and Tana Energy Management Company on Friday signed a construction contract, with a cost of 18 million 495 thousand euros, for the modernization of the southernmost Meghri border checkpoint off Armenia.
The SRC informs Armenian News-NEWS.am that the aforesaid company was declared the winner in the international tender announced on December 23, 2021, for the implementation of construction work for the modernization and reconstruction of the Meghri customs point-department of the Southern Customs Department of the SRC.
Chairman of the SRC Rustam Badasyan, welcoming the participants of the event, expressed special thanks to all international partners, in particular, the European Union and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), for the huge work done together.
"The modernized Meghri checkpoint will definitely contribute to the creation of opportunities for quick border crossing in Armenia through the border checkpoint, as well as our vision of having a customs checkpoint in line with modern conditions," Badasyan emphasized.
The representative of Tana Energy Management Company expressed hope that effective cooperation between the parties will be formed as a result of joint work.
The head of EBRD Yerevan Resident Office, George Akhalkatsi, lauded the cooperation with the State Revenue Committee of Armenia, and expressed hope that there will be expected results at the end of this project.
The aforesaid construction work will be completed in 2026, as a result of which it is planned to have a modern checkpoint at Meghri.
The modernization of the Meghri border checkpoint is being carried out with loans and grants provided by the European Union and the European Bank for Reconstruction and Development.