«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ հունվարի 19-ին Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում տեղի ունեցած հրդեհի գործով երկրորդ անձը կկալանավորվի: Ո՞վ է նա: Մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ կալանավորվող պաշտոնյան զորամասի թիկունքի գծով պատասխանատուներից եւս մեկն է:
Նշենք, որ 2023 թվականի հունվարի 25-ին որոշում էր կայացվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի եւ կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ), ինչի արդյունքում հունվարի 26-ին ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի եւ կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գ.Ա.-ն կալանավորվեց:
Հիշեցնենք, որ 2023թ. հունվարի 19-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում տեղի ունեցած հրդեհի, դրա հետեւանքով նույն վաշտի 15 զինծառայողների մահվան, մի քանի զինծառայողների՝ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստանալու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ»:

Zhoghovurd newspaper of the Republic off Armenia (RA) writes: According to Zhoghovurd daily’s information, the second person will be arrested in connection with the case into the fire that took place on January 19 in the accommodation intended for the personnel of the engineer-sapper platoon of the N military unit located in Azat village of Gegharkunik Province.
Who is he? According to the information we received, the official to be arrested is also one of those in charge of the rear of the military unit.
It should be noted that on January 25, 2023, a decision was made to initiate a public criminal prosecution against G. A., the deputy commander of the rear and the deputy in charge of the utility operation service of the RA MOD N military unit, under Section 3 (military official negligence, which carelessly caused the death of a person) of Article 550 of the RA Criminal Code, as a result of which, on January 26, G. A., Deputy Commander-in-Chief of the rear and in charge of the rear and utility service of the RA MOD N military unit, was arrested.
Let's remind that criminal proceedings have been initiated in connection with the incident of the fire that took place on January 19, 2023, at around 01:30 in the accommodation intended for the personnel of the engineer-sapper platoon of the N military unit located in Azat village of Gegharkunik Province, as a result of this, 15 servicemen of the same platoon dying, several servicemen sustaining physical injuries of varying degrees.