Հունաստանի մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը հայտարարել է, որ Աթենքը Օլիմպոսը ՄԱԿ-ի մասնագիտացված այդ հաստատության Համաշխարհային մշակութային եւ բնական ժառանգության ցուցակում ներառելու հայտ է ներկայացրել։
Գերատեսչությունում ընդգծել են, որ հայտը Հունաստանի շրջակա միջավայրի պահպանության եւ էներգետիկայի նախարարության հետ համատեղ են ներկայացրել։
Շրջակա միջավայրի պահպանության եւ էներգետիկայի փոխնախարար Յորգոս Ամիրասը հույս է հայտնել, որ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն հավանություն կտա հայտին։
«Քայլ առ քայլ մենք ստեղծել ենք Օլիմպոսի էկոլոգիայի պաշտպանության համակարգը՝ շնորհիվ այն բանի, որ մեկ տարի առաջ Հունաստանի նախագահը հրամանագիր է ստորագրել տարածաշրջանի բնական միջավայրի պահպանության եւ կառավարման մասին, իսկ այսօր մենք թարմացված հայտ ենք ներկայացրել Օլիմպոսը Համաշխարհային մշակութային եւ բնական ժառանգության ցուցակում ներառելու մասին»,- ասել է նա։

В министерстве культуры и спорта Греции заявили, что Афины подали заявку в ЮНЕСКО на включение горы Олимп в список Всемирного культурного и природного наследия этого специализированного учреждения ООН.
В ведомстве подчеркнули, что подали заявку совместно с министерством охраны окружающей среды и энергетики Греции.
Заместитель министра охраны окружающей среды и энергетики Йоргос Амирас выразил надежду на то, что ЮНЕСКО одобрит заявку.
«Шаг за шагом мы создали систему защиты экологии Олимпа благодаря тому, что год назад был издан указ президента Греции об охране и управлении природной средой региона, а сегодня мы подали обновленную заявку на включение Олимпа в список Всемирного культурного и природного наследия», — заявил министр.