Ամերիկացի գիտնականները մտադիր են լուսացույցի չորրորդ ազդանշանը ներդնել՝ վարորդների եւ առանց վարորդի մեքենաների գործողությունները համակարգելու համար։ Հետազոտությունը հրապարակվել է IEEE Explore ամսագրում:
Հյուսիսային Կառոլինայի պետական համալսարանի (ԱՄՆ) փորձագետների կարծիքով, ապագայում ճանապարհներին մեծ քանակությամբ անօդաչու մեքենաները կարող են խցանումներ առաջացնել։ Այս խնդիրը լուծելու համար ինժեներներն առաջարկել են խաչմերուկներում նոր չորս ազդանշանային լուսացույցներ տեղադրել։ Նյութում ասվում է, որ կոնկրետ խաչմերուկի չորրորդ լուսացույցը կմիանա այն պահին, երբ առանց վարորդի մեքենաների որոշակի տոկոս հայտնվի հոսքի մեջ։ Կանգնելու, շարժվելու կամ դանդաղեցնելու փոխարեն չորրորդ ազդանշանը ցույց կտա, որ մեքենաների վարորդները պետք է անեն նույնը, ինչ «անօդաչուները»:
Գիտնականները նշել են, որ նոր ազդանշանը որեւէ կերպ չի ազդում ինքնավար մեքենաների վրա, որոնք տվյալներ են փոխանցում միմյանց միջեւ: Սակայն նրանք վարորդներին ազդանշան են տալիս, որ խաչմերուկում «անօդաչու» մեքենաների կուտակում կա: Ինժեներները մոդելավորել են այս իրավիճակը եւ պարզել, որ նոր լուսացույցի շնորհիվ խցանումների քանակը եւ վառելիքի ծախսը կարող է կրճատվել։
Հոկտեմբերին ինքնակառավարվող մեքենաների ոլորտի մասնագետները կանխատեսել էին լուսացույցների ամբողջական վերացում ապագայում։ Գիտնականների կարծիքով՝ դա կապված կլինի ինքնավար մեքենաների հայտնվելու եւ ավելի շատ շրջանաձեւ երթեւեկությունների տարածվելու հետ։

Американские ученые придумали внедрить четвертый сигнал светофора, чтобы скоординировать действия водителей и беспилотных транспортных средств. Исследование было опубликовано в журнале IEEE Explore.
По словам специалистов Университета штата Северная Каролина (США), в будущем большое количество беспилотных автомобилей на дорогах может спровоцировать появление заторов. Чтобы решить эту проблему, инженеры предложили установить на перекрестках новые светофоры с четырьмя сигналами. В материале говорится, что четвертый сигнал светофора на конкретном перекрестке будет включаться в момент, когда в потоке окажется определенный процент беспилотных автомобилей. Вместо того чтобы останавливаться, двигаться или замедляться, четвертый сигнал будет показывать, что водителям автомобилей нужно поступать так же, как беспилотники.
Ученые отметили, что новый сигнал никак не влияет на автономные транспортные средства, которые передают данные между собой. Однако они сигнализируют живым водителям, что на перекрестке образовалось скопление беспилотных автомобилей. Инженеры смоделировали данную ситуацию и выяснили, что благодаря новому светофору количество пробок и расход топлива может сократиться.
В октябре специалисты в области беспилотных автомобилей предсказали полный отказ от светофоров в будущем. По словам ученых, это будет связано с появлением автономных транспортных средств и распространением большего числа участков кругового движения.