ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ԱՄՆ-ին եւ Ռուսաստանին երկխոսության եւ էսկալացիայից խուսափելու կոչ է արել։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը` ի պատասխան Սեւ ծովում ամերիկյան անօդաչու թռչող սարքի ընկնելու միջադեպը մեկնաբանելու խնդրանքի, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Մենք զրոյական տեղեկություն ունենք այն մասին, թե կոնկրետ ինչ է տեղի ունեցել։ Մեր ունեցած միակ տեղեկությունը լրատվամիջոցներից է։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի արձագանքը կլիներ այնպիսին, ինչպիսին դուք ակնկալում եք՝ նա երկխոսության եւ ցանկացած էսկալացիայից խուսափելու կոչ կաներ»,- ասել է Դյուժարիկը։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ երեքշաբթի առավոտյան ամերիկյան MQ-9 անօդաչու թռչող սարքը՝ անջատված տրանսպոնդերներով, խախտել է Սեւ ծովի օդային տարածքի օգտագործման ժամանակավոր ռեժիմի տարածքի սահմանները։ Անօդաչու թռչող սարքը շարժվել է դեպի Ռուսաստանի սահման, ռուսական կործանիչներն օդ են բարձրացվել՝ խախտողին նույնականացնելու համար։ Կտրուկ մանեւրելու պատճառով անօդաչու սարքը անցել է բարձրության կորստով անկառավարելի թռիչքի եւ ընկել ջուրը։ Ռուսական կործանիչները չեն շփվել MQ-9-ի հետ, չեն կիրառել օդային զինատեսակներ եւ ապահով վերադարձել են իրենց բազայի օդակայան, ընդգծել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։

Генсек ООН Антониу Гутерреш призывает США и Россию к диалогу и избегать эскалации. Об этом заявил на брифинге официальный представитель генсека Стефан Дюжаррик в ответ на просьбу прокомментировать инцидент с падением БПЛА США в Черном море, сообщает РИА Новости.
«У нас ноль информации о том, что именно произошло. Единственная информация, которой мы обладаем – из СМИ. Реакция генсека ООН была бы той, которую вы ожидаете: он призвал бы к диалогу и избегать любой эскалации", - отметил Дюжаррик.
Министерство обороны России сообщило, что во вторник утром американский беспилотник MQ-9 с выключенными транспондерами нарушил границы района временного режима использования воздушного пространства над акваторией Черного моря. БПЛА двигался в сторону границы России, российские истребители были подняты в воздух для идентификации нарушителя. Из-за резкого маневрирования беспилотник перешел в неуправляемый полет с потерей высоты и упал в воду. Российские истребители не вступали в контакт с MQ-9, не применяли бортовое вооружение и благополучно вернулись на аэродром базирования, подчеркнули в министерстве обороны РФ.