Սահմանադրական դատարանի դատավոր Սեդա Սաֆարյանը խախտել է անհամատեղելիության պահանջները։ Մարտի 20-ին՝ ԱԺ պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում, դատավոր Սեդա Սաֆարյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարել է ընդդիմադիր «Հայաստան» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար, ՀՅԴ անդամ Արծվիկ Մինասյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ տվյալ նախագծի ներկայացման համար հիմք է ծառայել իրավաբաններ Արսեն Բաբայանի եւ Սոս Հակոբյանի համատեղ հայտարարությունը։
«Վերոնշյալ պահանջները հաստատվել են նախկինում տվյալ պաշտոնին ընտրված անձանց համար։ Ստեղծված պայմաններում ԱԺ-ն իրավասու է դիմել Սահմանադրական դատարան անհամատեղելիության պահանջը խախտած դատավորի լիազորությունների դադարեցման մասին դիմումով»,- ասել է Մինասյանը։ Նա, մասնավորապես, նշել է. ժողովրդավարական եւ իրավական պետություններում պաշտոնյաներին թույլ չեն տալիս իրենց պաշտոնի հետ անհամատեղելի գործունեություն ծավալել, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է Սահմանադրական դատարանի դատավորին։
Պատգամավորն ընդգծել է, որ փաստաբանների հայտարարության մեջ մանրամասն ներկայացված են դատավորի ձեռնարկատիրական գործունեության հետ կապված փաստերն ու իրավական նորմերը։ Հայտարարության մեջ, օրինակ, նշվում է, որ Սեդա Սաֆարյանը 1994 թվականի օգոստոսի 11-ին որպես անհատ ձեռնարկատեր է գրանցված եղել Հայաստանի արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեեստրում։
«Միեւնույն ժամանակ նա ընտրվել է Սահմանադրական դատարանի դատավոր՝ Ազգային ժողովի 2022 թվականի սեպտեմբերի 15-ի որոշման հիման վրա։ Նույն թվականի դեկտեմբերի 10-ին նա ստանձնել է պաշտոնը»,- պարզաբանել է ընդդիմադիրը։
Այնուամենայնիվ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները վերոնշյալ խախտումները համարել են աննշան։
Այսպիսով, շատ երկար ու բուռն քննարկումներից հետո օրենսդրական նախաձեռնությունը բացասական եզրակացություն ստացավ մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի կողմից։

Судья Конституционного суда Седа Сафарян нарушила требования о несовместимости. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам во время обсуждения проекта решения НС об обращении в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий судьи Седы Сафарян заявил 20 марта секретарь парламентской фракции оппозиционного блока «Армения», член АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян.
По словам депутата, основанием для представления данного проекта послужило совместное заявление юристов Арсена Бабаяна и Соса Акопяна. «Вышеупомянутые требования установлены для лиц, ранее избранных на указанную должность. В сложившихся условиях Национальное Собрание правомочно обратиться в Конституционный суд с заявлением о прекращении полномочий судьи, нарушившего требование о несовместимости», - сказал Минасян. Он, в частности, отметил: в демократических и правовых государствах должностным лицам не разрешается осуществлять деятельность, которая несовместима с их должностью, особенно когда это касается судьи Конституционного суда.
Депутат подчеркнул, что в заявлении адвокатов подробно представлены факты и правовые нормы, связанные с предпринимательской деятельностью судьи. В заявлении, к примеру, указано, что Седа Сафарян была зарегистрирована в качестве индивидуального предпринимателя в Государственном реестре юридических лиц Министерства юстиции Армении 11 августа 1994 года.
«При этом она была избрана судьей Конституционного суда на основании решения Национального Собрания от 15 сентября 2022 года. 10 декабря того же года она вступила в должность», - пояснил оппозиционер.
Тем не менее, депутаты от правящей партии «Гражданской договор» сочли вышеуказанные нарушения несущественными.
Таким образом, после весьма длительных и бурных обсуждений законодательная инициатива получила отрицательное заключение постоянной парламентской комиссии.