Վրաստանի խորհրդարանը «Ապաօլիգարխացման մասին» օրենքի նախագիծը երրորդ ընթերցումից վերադարձնում է երկրորդ ընթերցման՝ լրացուցիչ մշակման համար, հայտնում է «Նովոստի Գրուզիան»։
Հարցն արդեն այս շաբաթվա լիագումար նիստերի օրակարգում է, հայտնում է IPN-ը։
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի խոսքով՝ օրինագիծը կվերադարձվի երկրորդ ընթերցման՝ հաշվի առնելու Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկությունները եւ համապատասխան փոփոխություններ մտցնելու համար։
Ապաօլիգարխացման հարցը ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու 12 հանձնարարականներից մեկն է։ Վրացական իշխանությունները նշում են, որ ընդունելով օրենքը՝ կկատարեն ապաօլիգարխացման պահանջը։
Վենետիկի հանձնաժողովն իր եզրակացությունում զգուշացրել է, որ օրենքի նախագիծն իր ներկայիս տեսքով պարունակում է ռիսկեր, որ ընդունվելուց հետո օրենքը կտարածվի ընդդիմության վրա։
Վենետիկի հանձնաժողովը նշում է, որ նախընտրում է համակարգված մոտեցում, մինչդեռ Վրաստանի կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը հենվում է «անձնական» մոտեցման վրա։
Բողոքի ակցիա Թբիլիսիի օդանավակայանի մոտ՝ ռուսական ինքնաթիռի վայրէջքի դեմ. ճանապարհը փակվել է
Ցուցարարները բողոքել են Ռուսաստանի հետ ուղիղ չվերթների վերականգնումից հետո Մոսկվայից առաջին...
Վրաստանի իշխող կուսակցության ղեկավարը կոչ է արել «չեզոքացնել» Սաակաշվիլու կուսակցությունը
«Սաակաշվիլու կուսակցությունը չի կարող լինել երկրորդ քաղաքական ուժն ու գլխավոր ընդդիմադիր ուժը մեր երկրում․․․
Ցանկացած միջամտությունը կամ ազդեցությունը դատավորների վրա անընդունելի է, ես աջակցում եմ դատավորներին․ Ղարիբաշվիլի
Սա բացարձակապես անընդունելի է բոլորիս համար, հատկապես ինքնիշխան դատարանի․․․
Ես Վրաստանում քաղբանտարկյալ եմ եւ մահանում եմ․ Սաակաշվիլի
Ես պարբերաբար խոշտանգումների եմ ենթարկվել՝ ֆիզիկապես եւ հոգեպես․․․
Վրաստանի խորհրդարանում ծեծկռտուք է տեղի ունեցել
Նիստին «Ժողովրդի ուժեր»-ի անդամ Վիկտոր Ջապարիձեն ֆիզիկական ուժ է կիրառել անկախ պատգամավոր․․․
Վրաստանի վարչապետը հայտարարել է, որ իրեն չի հետաքրքրում ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի զեկույցը
Զեկույցը հիմնականում հիմնված է ոչ օբյեկտիվ, կողմնակալ, սուբյեկտիվ եւ անարդար եզրակացությունների վրա․․․

Парламент Грузии возвращает законопроект «О деолигархизации» из третьего во второе чтение на доработку, передает «Новости-Грузия».
Вопрос уже отражен в повестке пленарных заседаний текущей недели, сообщает IPN.
Как сообщил председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили, законопроект будет возвращен во второе чтение для учета рекомендаций Венецианской комиссии и внесения соответствующих изменений.
Ранее парламент проект закона «О деолигархизации» во втором чтении постатейно.
Вопрос о деолигархизации входит в число 12 рекомендаций  для получения Грузией статуса кандидата в ЕС, Власти Грузии заявляют, что принятием закона они выполнят  требование о деолигархизации и категорически отрицают, что под него может попасть миллиардер, основатель «Грузинской мечты» Бидзина Иванишвили.
Венецианская комиссия в своем заключении предупредила, что законопроект в том виде, в каком есть, содержит риски того, что после принятия закон распространится на оппозицию.
По мнению Венецианской комиссии, «персональный» подход носит больше карательный характер и может привести к нарушению прав человека, если не будут соблюдены судебные гарантии судебногонадлежащего уровня.
Венецианская комиссия отмечает, что отдает предпочтение системному подходу, тогда как представленный Грузией законопроект опирается на «персональный» подход.
«Венецианская комиссия более склоняется к системному подходу, который включает в себя укрепление законодательства и институтов, работающих в разных сферах и дает возможность для эффективного сотрудничества и взаимопомощи между ними», – говорится в заключении Венецианской комиссии.
Венецианская комиссия не отвергает категорически все элементы «персонального подхода», но отмечает, что такой подход требует твердых процессуальных гарантий для превенции нарушений прав человека и верховенства права.