Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել այն մասին, թե իբր հայկական կողմը՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, զորք և զինամթերք է տեղափոխել Ստեփանակերտ-Ղաբալիշեն-Լիսագոր անտառային ճանապարհով: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունից:
Իրականում, խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ այդ ճանապարհով տեղի է ունենում միայն քաղաքացիական անձանց և հումանիտար բեռների տեղափոխություն Արցախի բնակավայրերի միջև:
Հիշեցնենք, որ Շուշիի շրջանի որոշ գյուղերի հետ մայրաքաղաքի բնականոն հաղորդակցությունն ընդհատվել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից՝ Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին արգելափակելու պատճառով:
Հաշվի առնելով այդ լեռնային ճանապարհի աշխարհագրական բարդ ռելիեֆը՝ երթևեկությունը կազմակերպվում է մեծ ու բարձր մեքենաներով, որոնք ադրբեջանական կողմը փորձ է անում ներկայացնել որպես ռազմական նշանակության փոխադրումներ իրականացնող մեքենաներ:
Իսկ ռուս խաղաղապահները կատարել են իրենց գործառույթը՝ ամրագրված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Հաշվի առնելով մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումը Արցախի ոստիկանների վրա և առաջացած լրացուցիչ անվտանգային ռիսկերը՝ ռուսական կողմն ապահովել է քաղաքացիական անձանց ու բեռների անվտանգ տեղաշարժը:

The Ministry of Defense of Azerbaijan has disseminated another disinformation claiming that the Armenian side, accompanied by Russian peacekeepers, transported troops and ammunition along the Stepanakert-Ghaybalishen-Lisagor forest road, Armenian News-NEWS.am has learned from the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Police.
“In fact, only civilians and humanitarian goods are transported between the settlements of Artsakh, accompanied by peacekeeping troops.
“We should remind that the normal communication between the capital and some villages of Shushi region has been interrupted since December 12, 2022, due to the blockade of the Stepanakert-Goris interstate highway by Azerbaijan.
“Taking into account the complex geographical relief of that mountain road, the traffic is organized by large and tall vehicles, which the Azerbaijani side tries to present as military transport.
“The Russian peacekeepers fulfilled their function, fixed in the Tripartite Statement of November 9, 2020. Taking into account the sabotage attack on Artsakh police officers on March 5 and the additional security risks, the Russian side ensured the safe movement of civilians and cargo,” the Artsakh Police added.