Իրանի արտաքին գործերի մամուլի քարտուղար Նասեր Քանաանին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու վերջերս արած հակառուսական արտահայտություններն անվանել է «անօգուտ քաղաքական շոու, որն անհիմն պնդումներ է պարունակում», տեղեկացրել է Mehr-ը։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը միշտ հայտարարել է, որ դեմ է Ուկրաինայում պատերազմին եւ դրա շարունակմանը, ափսոսում է Ուկրաինայի ժողովրդի տառապանքների համար եւ ընդգծում է քաղաքական լուծման որոնման անհրաժեշտությունը դրա շուտափույթ դադարեցման համար՝ պատրաստ լինելով օգնություն ցուցաբերել դրա իրականացմանը»,- ընդգծել է Քանաանին։
Իրանցի բարձրաստիճան դիվանագետը նշել է նաեւ, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ Ուկրաինայի նախագահի կեղծ պնդումների կրկնությունը հակառուսական քարոզչության եւ մեդիա-պատերազմի շրջանակում է։ Նա կարծում է, որ դա «քաղաքական շոու» է եւ իրականացվում է արեւմտյան երկրներից որքան հնարավոր է շատ զենք եւ ֆինանսական օգնություն կորզելու նպատակով։
Քանաանին նշել է, որ Իրանը պատրաստ է շարունակել բանակցություններն Ուկրաինայի հետ։
«Ուկրաինական կողմի խուսափելը իրանական կողմի հետ բանակցություններից հաստատում է, որ նրանց հավակնություններն Իրանի Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ անհիմն են»,- ասել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Ուկրաինայի նախագահն ավելի վաղ Իրանին կոչ էր արել «վերանայել Ռուսաստան անօդաչուների մատակարարման հարցը եւ չաջակցել Մոսկվային Ուկրաինայի դեմ պատերազմում»։

“The Islamic Republic of Iran has always declared that it is against the war in Ukraine and its continuation and is very sorry for the suffering of the people of Ukraine, and emphasizes the need to find a political solution to end it as soon as possible while being ready to assist in its realization,” stressed Kanaani.
Saying that making such accusations and performing such political shows will not change the reality of the war in Ukraine, Kanaani expressed the readiness of Iran to continue negotiations with Ukraine.
"The Ukrainian side's evading expert negotiations with the Iranian side in order to investigate the claims confirms that their claims are baseless and there are specific political goals and motives behind such accusations against the Islamic Republic of Iran," the spokesperson said.
Earlier, the President of Ukraine called on Iran to "reconsider the supply of drones to Russia and not support Moscow in the Ukraine war."