Իրանի արտաքին գործերի մամուլի քարտուղար Նասեր Քանաանին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու վերջերս արած հակառուսական արտահայտություններն անվանել է «անօգուտ քաղաքական շոու, որն անհիմն պնդումներ է պարունակում», տեղեկացրել է Mehr-ը։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը միշտ հայտարարել է, որ դեմ է Ուկրաինայում պատերազմին եւ դրա շարունակմանը, ափսոսում է Ուկրաինայի ժողովրդի տառապանքների համար եւ ընդգծում է քաղաքական լուծման որոնման անհրաժեշտությունը դրա շուտափույթ դադարեցման համար՝ պատրաստ լինելով օգնություն ցուցաբերել դրա իրականացմանը»,- ընդգծել է Քանաանին։
Իրանցի բարձրաստիճան դիվանագետը նշել է նաեւ, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ Ուկրաինայի նախագահի կեղծ պնդումների կրկնությունը հակառուսական քարոզչության եւ մեդիա-պատերազմի շրջանակում է։ Նա կարծում է, որ դա «քաղաքական շոու» է եւ իրականացվում է արեւմտյան երկրներից որքան հնարավոր է շատ զենք եւ ֆինանսական օգնություն կորզելու նպատակով։
Քանաանին նշել է, որ Իրանը պատրաստ է շարունակել բանակցություններն Ուկրաինայի հետ։
«Ուկրաինական կողմի խուսափելը իրանական կողմի հետ բանակցություններից հաստատում է, որ նրանց հավակնություններն Իրանի Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ անհիմն են»,- ասել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Ուկրաինայի նախագահն ավելի վաղ Իրանին կոչ էր արել «վերանայել Ռուսաստան անօդաչուների մատակարարման հարցը եւ չաջակցել Մոսկվային Ուկրաինայի դեմ պատերազմում»։

Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Ирана Насер Канани назвал недавние антииранские высказывания президента Украины Владимира Зеленского «бесполезным политическим шоу, содержащим необоснованные утверждения», сообщает Mehr.
«Исламская Республика Иран всегда заявляла, что она против войны в Украине и ее продолжения, сожалеет о страданиях народа Украины и подчеркивает необходимость поиска политического решения для ее скорейшего прекращения, будучи готовой оказать помощь в ее реализации», - подчеркнул Канани.
Высокопоставленный иранский дипломат также отметил, что повторение ложных утверждений президента Украины против Исламской Республики Иран находится в русле антииранской пропаганды и медиа-войны. Он считает, что это «политическое шоу» проводится с целью привлечь как можно больше оружия и финансовой помощи от западных стран.
Сказав, что выдвижение подобных обвинений и проведение такого рода политических шоу не изменит реальность войны в Украине, Канани выразил готовность Ирана продолжать переговоры с Украиной.
«Уклонение украинской стороны от экспертных переговоров с иранской стороной с целью расследования претензий подтверждает, что их претензии безосновательны и за такими обвинениями в адрес Исламской Республики Иран стоят конкретные политические цели и мотивы», - сказал представитель МИД Ирана.
Президент Украины ранее призвал Иран «пересмотреть вопрос о поставках беспилотников в Россию и не поддерживать Москву в войне на Украине».