ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը FoxNews հեռուստաալիքի հարցազրույցում ասել է, որ աշխատել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ միջուկային սպառազինությունից հրաժարվելու հարցով, երբ եղել է ամերիկյան վարչակազմի ղեկավարը, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
«Ես աշխատել եմ Պուտինի հետ, որպեսզի սկսենք ազատվել միջուկային զենքից»,- ասել է նա եւ ավելացրել, որ սպառազինությունների այդ տեսակը «չափազանց հզոր» է։
ԱՄՆ նախկին նախագահի կարծիքով՝ ներկայում ԱՄՆ-ն ապրում է «երկրի պատմության ամենավտանգավոր ժամանակը» միջուկային զենքով պատերազմի սանձազերծման հավանականության պատճառով։
Ավելի վաղ՝ հինգշաբթի, ԱՄՆ պետդեպարտամենտը տեղեկացրել էր, որ Վաշինգտոնը հունիսի 1-ից դադարեցնում է Մոսկվային տվյալներ տրամադրել իր համակարգերի կարգավիճակի եւ գտնվելու վայրի մասին, որոնք նախատեսված են Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների հետագա կրճատման եւ սահմանափակման միջոցների մասին պայմանագրով, ինչպես նաեւ հետ է կանչում վիզաները, որոնք տրվել են ռուս մասնագետներին ամերիկյան տարածքում տեսչություն իրականացնելու համար։ Դադարեցվում է նաեւ միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների եւ սուզանավերից արձակվող բալիստիկ հրթիռների մասին ծանուցումների եւ հեռաչափական տվյալների փոխանցումը։
Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ն նշյալ պայմանագիրը կնքել են 2010թ.։ Դրա համաձայն՝ կողմերից յուրաքանչյուրը կրճատում է իր ռազմավարական հարձակողական սպառազինություններն այնպես, որպեսզի փաստաթղթի ուժի մեջ մտնելուց յոթ տարի անց եւ հետագայում դրանց ընդհանուր թվաքանակը չգերազանցի 700 միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռները, սուզանավերից արձակվող բալիստիկ հրթիռները եւ ծանր ռմբակոծիչները, 1 550 մարտական լիցքերը, 800 ծավալված եւ չծավալված արձակման կայանքները։ Պայմանագիրն ուժի մեջ էր մնալու 10 տարի (մինչեւ 2021թ. փետրվարի 5-ը), եթե մինչեւ այդ ժամկետը չփոխարինվեր այլ համաձայնագրով։ Այն նաեւ կարող էր երկրարացվել մոտ հինգ տարով (այսինքն՝ մինչեւ 2026թ.) երկուստեք համաձայնությամբ։ 2021թ. փետրվարին Մոսկվան եւ Վաշինգտոնը համաձայնագիրը երկարացրել են առավելագույն հնարավոր հինգ տարով։

Бывший президент США Дональд Трамп в интервью телеканалу FoxNews заявил, что работал с российским лидером Владимиром Путиным по вопросу об отказе от ядерного оружия, когда находился во главе американской администрации, передает ТАСС.
«Я работал с Путиным над тем, чтобы начать избавляться от ядерного оружия», - сказал он и добавил, что подобный тип вооружений «слишком мощный».
По мнению бывшего главы американской администрации, в настоящее время США живут «в самое опасное время в истории страны» из-за вероятности развязывания войны с применением ядерного оружия.
Ранее в четверг Госдепартамент США сообщил, что Вашингтон с 1 июня прекращает предоставлять Москве данные о статусе и местонахождении своих систем, подпадающих под Договор о мерах по дальнейшему сокращению и ограничению стратегических наступательных вооружений (ДСНВ), а также отзывает визы, выданные российским специалистам для проведения инспекций на американской территории. Кроме того, прекращается передача уведомлений и телеметрических данных о запусках межконтинентальных баллистических ракет и баллистических ракет на подводных лодках.
Россия и США заключили упомянутый договор в 2010 году. Согласно его условиям, каждая из сторон сокращает свои СНВ таким образом, чтобы через семь лет после вступления документа в силу и в дальнейшем их суммарные количества не превышали 700 развернутых межконтинентальных баллистических ракет (МБР), баллистических ракет подводных лодок (БРПЛ) и тяжелых бомбардировщиков (ТБ), 1 550 боезарядов на них, 800 развернутых и неразвернутых пусковых установок МБР, БРПЛ и ТБ. Договор остается в силе в течение 10 лет (до 5 февраля 2021 года), если не будет заменен до этого срока последующим соглашением. Он также может быть продлен не более чем на пять лет (то есть до 2026 года) по обоюдному согласию сторон. В феврале 2021 года Москва и Вашингтон продлили соглашение на максимально возможные пять лет.