ԵԱՀԿ-ում և ՄԱԿ-ի Վիեննայի կառույցներում ԵՄ ներկայացուցչությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի այցի կապակցությամբ։  Հայտարարության մեջ հատուկ անդրադարձ կա նաև Լեռնային Ղարաբաղի  հիմնախնդրին և Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին:
«Եվրամիությունը ջերմորեն ողջունում է ԱԳ նախարար Բայրամովին Մշտական խորհրդում և շնորհակալություն հայտնում այս ֆորումում իր ելույթի և անձնական ներգրավվածության համար։
Ադրբեջանը ԵՄ-ի համար կարևոր գործընկեր է. Մենք շահագրգռված ենք շարունակել և ամրապնդել մեր լավ համագործակցությունը, մասնավորապես էներգետիկայի, բարեփոխումների, առևտրի և ներդրումների ոլորտներում։
Կապը եւ էներգետիկան ԵՄ-ի Տնտեսական և ներդրումային ծրագրի առանցքային տարրերն են, որի նպատակն է մոբիլիզացնել Ադրբեջանում մինչև 2 միլիարդ եվրոյի զգալի պետական և մասնավոր ներդրումներ: Ադրբեջանը առանցքային դեր է խաղում կապի, Եվրոպան Կենտրոնական Ասիայի և նրա սահմաններից դուրս կապող Միջին միջանցքի զարգացման և էներգիայի աղբյուրների և տրանսպորտային ուղիների դիվերսիֆիկացման գործում, հատկապես Հարավային գազային միջանցքի միջոցով:
2022 թվականի հուլիսին Բաքվում ստորագրվել է Էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին փոխըմբռնման հուշագիր։ Ավելին, ԵՄ-Ադրբեջան նոր համապարփակ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են, և ԵՄ-ն հանձնառու է շարունակել բանակցությունները՝ դրանք շուտով վերջնական տեսքի բերելու նպատակով: Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին պահպանել բարիդրացիական հարաբերությունների սկզբունքը և պարտավորություն վերցնել՝ գործել լիովին հարգելով ԵՄ անդամ բոլոր երկրների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
ԵՄ-ն համոզված է, որ օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը բխում է Ադրբեջանի երկարաժամկետ շահերից՝ անկախ, կայուն և բարգավաճ երկիր ապահովելու համար։ Մայիսի 22-23-ին Բրյուսելում Արդարադատության, ազատության, անվտանգության և մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ենթահանձնաժողովի վերջին հանդիպման ժամանակ ԵՄ-ն ողջունեց Ադրբեջանի հանձնառությունը՝ քայլեր ձեռնարկելու դատական համակարգի հզորացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետ մեխանիզմներ ստեղծելու և պետական կառավարման արդիականացման ուղղությամբ՝ ԵՄ չափանիշներին համապատասխան ավելի թափանցիկ դարձնելու համար:
Միևնույն ժամանակ, ԵՄ-ն նշել է, որ հետագա քայլեր են պահանջվում՝ ապահովելու Ադրբեջանի դատական համակարգի անկախությունն ու անաչառությունը, և մտահոգություն է հայտնել անկախ ձայների շարունակական հետապնդումների կապակցությամբ։ ԵՄ-ն նաև հիշեցրել է Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը 2022 թվականի ԶԼՄ-ների մասին օրենքի վերաբերյալ և նրանց 2023 թվականի կարծիքը «Կուսակցությունների մասին» նոր օրենքի վերաբերյալ և մտահոգություն հայտնել, որ այդ օրենքները կարող են ազդել Ադրբեջանում քաղաքական բազմակարծության և միավորումների ազատության իրավունքից օգտվելու վրա: ԵՄ-ն Ադրբեջանի բարեփոխումների առանցքային գործընկերն է և պատրաստ է աջակցել Ադրբեջանին իմաստալից բարեփոխումներ իրականացնելու հարցում:
ԵՄ-ն իր սկզբունքային դիրքորոշման համաձայն դեմ է միշտ եւ ցանկացած հանգամանքներում մահապատժին: Մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի կողմից անցած մարտին Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 13-րդ Արձանագրության ստորագրումը, որն արգելում է մահապատիժը բոլոր հանգամանքներում, և մենք անհամբեր սպասում ենք դրա վավերացմանը։
ԵՄ-ն խրախուսում է Ադրբեջանի դրական փոխգործակցությունը ԵԱՀԿ-ի հետ բոլոր երեք հարթություններում, և կառուցողական մոտեցումն ու ճկունությունը՝ անհրաժեշտ որոշումների հրատապ ընդունման հարցում՝ ապահովելու մեր կազմակերպության և նրա բոլոր կառույցների արդյունավետ գործունեությունը: ԵԱՀԿ-ն պետք է շարունակի աջակցություն առաջարկել բոլոր մասնակից պետություններին, որոնք դա պահանջում են:
ԵՄ-ն ողջունում է Ադրբեջանի և Հայաստանի ներգրավվածությունը մայիսի 14-ին Բրյուսելում ԵՄ-ի գլխավորած խաղաղ բանակցություններում, որոնց ընթացքում երկու կողմերը վերահաստատեցին միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ճանաչումը: Հունիսի 1-ին Քիշնևում Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ղեկավարների մասնակցությամբ հանդիպումը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց նրանց հավատարմությունն այդ գործընթացին:
Մենք շեշտում ենք, որ բանակցություններն ու երկխոսությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև արդար և համապարփակ խաղաղության հասնելու միակ ճանապարհն են։ Հետևաբար, երկխոսության շարունակականությունն ու կոնկրետ արդյունքները վճռորոշ են գործընթացի համար, և մենք ողջունում ենք Բաքվի մասնակցությունը հուլիսի 21-ին կայանալիք ԵՄ-ի աջակցությամբ կայանալիք հաջորդ հանդիպմանը, որտեղ պետք է հետագա առաջընթաց գրանցվի:
Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին մշակել դրական օրակարգ, որը կպաշտպանի Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը։ Ներկայիս իրավիճակը մտահոգիչ է և բացասական հումանիտար ազդեցություն է թողնում, քանի որ էթնիկ հայ բնակչությունը բազմիցս բախվել է հիմնական էներգետիկ և հաղորդակցական ծառայությունների խափանումներին, մինչդեռ հրադադարի հաճախակի խախտումները լուրջ մտահոգություն են առաջացնում նրանց բարեկեցության վերաբերյալ:
Եթե դա դեռ այդպես է, մենք կոչ ենք անում Բաքվին կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել էթնիկ հայ բնակչության սահմանափակումները վերացնելու համար՝ ապահովելով էներգիայի կայուն մատակարարում և թույլ տալով իրականացնել էլեկտրացանցի տեխնիկական սպասարկում և վերանորոգում:
Ավելին, մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին զերծ մնալ թշնամական հռետորաբանությունից և փոխարենն առաջ մղել այնպիսի խոսույթ, որը ստեղծում է վստահություն և խաղաղ բանակցություններին նպաստող միջավայր:
Նաև պետք է ձեռնարկվեն վստահության ամրապնդման հետագա միջոցառումներ, մասնավորապես՝ բանտարկյալների ազատ արձակման հետ կապված։ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել ականազերծման գործողություններին, և մենք ընդգծում ենք կողմերի միջև համագործակցության կարևորությունը՝ ականապատ տարածքները տեղորոշելու նպատակով:
Եզրափակելով, նախարար Բայրամով, թույլ տվեք վերահաստատել ԵՄ հանձնառությունը՝ շարունակելու աշխատանքը դեպի անվտանգ, կայուն, խաղաղ և բարգավաճ Հարավային Կովկաս՝ ի շահ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց»:
Ադրբեջանը «միջանցք» բացելու համար կհարձակվի՞ Հայաստանի վրա․ Քավանոյի կարծիքը
«Դա անհավատալի անհեռատեսություն կլինի»․․․
Եթե անգամ Ադրբեջանը գոհ է այս արդյունքից, միևնույնն է՝ սրանով հակամարտությունը չի լուծվում․ Քավանո
Նրա գնահատմամբ՝ կատարվածը նաև միջնորդների ձախողումն է․․․
Ազգային կոմիտեն խստորեն դատապարտում է Ռուբեն Վարդանյանի, նաև հայ այլ գործիչների ապօրինի ձերբակալությունների փաստը
Արցախի հայ քաղաքացիների էթնիկ զտումը և նրանց նկատմամբ ապօրինությունները տեղի են...
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ. Մենք նախկինի պես խորապես մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղի իրադրությամբ
Ինչպես սեպտեմբերի 26-ին նախագահ Ալիեւի հետ զրույցում ընդգծել է պետքարտուղար Բլինքենը, ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին ․․․
ԵԱՀԿ նախագահությունը կոչ է արել բուժօգնություն ուղարկել Ստեփանակերտում պայթյունից տուժածներին
Մենք սգում ենք երեկ Ստեփանակերտում տեղի ունեցած բենզալցակայանի պայթյունի հետեւանքով ողբերգականորեն զոհված․․․

Представительство ЕС в ОБСЕ и венских структурах ООН распространило заявление в связи с визитом министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова. В заявлении особое внимание уделяется проблеме Нагорного Карабаха и отношениям Армения-Азербайджан.
В заявлении отмечается, что Азербайджан является важным партнером для Евросоюза. «Мы заинтересованы в продолжении и укреплении нашего хорошего сотрудничества, особенно в области энергетики, реформ, торговли и инвестиций. Связь и энергетика являются ключевыми элементами Экономического и инвестиционного плана ЕС, целью которого является привлечение значительных государственных и частных инвестиций в Азербайджан в размере до 2 миллиардов евро», - далее говорится в документе. Азербайджан играет ключевую роль в развитии Срединного коридора, соединяющего Европу с Центральной Азией, а также в диверсификации источников энергии и транспортных маршрутов, в частности, через Южный газовый коридор.
«Мы призываем Азербайджан соблюдать принцип добрососедских отношений и взять на себя обязательство действовать при полном уважении суверенитета и территориальной целостности всех государств-членов ЕС», - далее сказано в заявлении миссии ЕС при ОБСЕ.
ЕС убежден, что укрепление верховенства права, прав человека и демократических институтов отвечает долгосрочным интересам Азербайджана, обеспечению независимости, стабильности и процветанию страны. В ходе недавнего заседания Подкомитета по правосудию, свободе, безопасности, правам человека и демократии в Брюсселе 22-23 мая ЕС приветствовал приверженность Азербайджана принятию мер по укреплению судебной системы, созданию эффективных механизмов борьбы с коррупцией и модернизации государственного управления с тем, что  сделать его более прозрачным в соответствии со стандартами ЕС.
В то же время ЕС отметил, что необходимы дальнейшие шаги для обеспечения независимости и беспристрастности судебной системы Азербайджана, и выразил обеспокоенность продолжающимся преследованием независимых голосов.
ЕС также напомнил об экспертном  заключении Венецианской комиссии относительно законов о медиа и политических партиях, выразив обеспокоенность тем, что эти документы могут повлиять на политический плюрализм и осуществление права на свободу объединений в Азербайджане. «ЕС является ключевым партнером Азербайджана по реформам и готов поддержать Азербайджан в проведении значимых преобразований», - далее указано в заявлении представительства ЕС при ОБСЕ.
ЕС приветствовал полную отмену смертной казни в Азербайджане, без исключений.
ЕС также позитивно оценил  возобновление участия Азербайджана и Армении в мирных переговорах под руководством ЕС в Брюсселе 14 мая, в ходе которых обе стороны подтвердили признание суверенитета и территориальной целостности друг друга. Встреча в Кишиневе, состоявшаяся 1 июня с участием лидеров Франции и Германии, еще раз продемонстрировала приверженность двух стран мирному процессу.
ЕС также приветствовал готовность Баку принять участие в следующей встрече, которая состоится 21 июля в Брюсселе.
«Мы призываем Азербайджан разработать позитивную повестку дня, обеспечивающую права и безопасность армянского населения Нагорного Карабаха. Нынешняя ситуация вызывает беспокойство и вызывает негативные гуманитарные последствия, поскольку этническое армянское население неоднократно сталкивалось с перебоями в подаче основных энергетических и коммуникационных услуг, а сообщения о частых нарушениях режима прекращения огня вызывают серьезную обеспокоенность их благополучием. Если это все еще так, то мы призываем Баку предпринять конкретные шаги для снятия ограничений в отношении этнического армянского населения, обеспечив стабильные поставки энергии и позволив проводить техническое обслуживание электросети. Кроме того, мы призываем все стороны воздерживаться от враждебной риторики и вместо этого продвигать нарративы, укрепляющие доверие и создающие условия, благоприятствующие мирным переговорам. Следует также принять дальнейшие меры по укреплению доверия, особенно в отношении освобождения заключенных. ЕС будет продолжать оказывать поддержку деятельности по разминированию, и мы подчеркиваем важность сотрудничества между сторонами для определения районов, пострадавших от мин», - сказано в заявлении делегации ЕС при ОБСЕ.